gestiune en gross

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: gestiune en gross

#16 Mesaj de herganiec »

daca pui pv = pa acelasi ai incercat ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: gestiune en gross

#17 Mesaj de eugen01 »

Am rascolit pe forum dupa global valoric pentru en gross.Veste buna..e ca am mai invatat cate ceva !Vestea mai putin buna este ca nu sunt de acord cu solutia gasita, desi in acest caz nu vad cum altfel.
Amestecul intre cerintele metodelor de evidenta, GV si CV, cam genereaza batai de cap (cel putin mie) pe care informatica nu le poate rezolva fara ajutor uman, zic eu.In fine...parerea mea este ca in acest caz (nu dorim contul 378), inainte de listarea raportului de gestiune sa facem NC 607 = 371 cu valoarea pe care o avem in Raport (va fi sigur cu minus).Desi..nu am justificare pentru aceasta solutie.Altfel, si in Manual Saga suntem atentionati:
""Evaluarea la preţ de vânzare fără TVA
-metodă recomandată societăţilor ce desfăşoară activitate de comerţ cu amănuntul, alimentaţie publică, sau en-gross care întrunesc cumulativ următoarele condiţii minime:
-au o singură gestiune, nu doresc urmărirea în analitic pe gestiuni a intrărilor/ieşirilor şi nu utilizează contul 4428
-metoda de evaluare este - global-valorică
-utilizează o singură cotă de TVA""
Specificul descarcarii de gestiune in cazul global valoricului este acel K, ce are nevoie macar de contul 378.Ma rog, eu fiind fan cantitativ valoric, va propun sa acordati un pic de atentie si Cantitativ Valoricului.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: gestiune en gross

#18 Mesaj de chiritam940 »

Am incercap sa pun pa=pv , si rezultatul este acelasi. Totusi aseara citeam intr-un manual de specialitate, an 2011, si spunea ca totusi la en gross se poate tine evidenta la pret de vanzare cu ridicata (en gros) care este format din costul de achizitie plus adaosul comercial , care se stabileste in functie de nivelul preturilor de pe piata la sortimentul respectiv de marfuri ( un pret mediu al preturilor de vanzare cunoscute de mine zic eu). Deci dupa umila mea parere , ar fi justificat folosirea contului 378. Deci apare tot , mai putin 4428:::: ce parere aveti?????? :?:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: gestiune en gross

#19 Mesaj de eugen01 »

pai..e exact ce va propune si programul prin bifarea respectivei casute din Configurare Societati.Dar..evident e nevoie sa introducem un Pret de Vanzare (cele scrise de mine mai sus, se refera la cazul particular in care punem zero la PV).Parerea mea e ca va complicati, chiar calculat, Pretul de vanzare fiind in schimbare, tot e necesar sa se faca PV de schimbare pret (articole contabile) sau..discount pe factura;global valoric e recomandat sa se tina in cazul unor gestiuni cu rulaj mare de articole, si un pret de vanzare relativ stabil.Ori in cazul en gross, in care pot avea chiar si zeci de schimbari de pret intr-o luna, eu zic ca e mai avantajos sa tin cantitativ valoric (adica la pretul de achizitie), astfel managementul va sti in orice moment cat va putea sa lase din marja(un PV schimbare de pret schimba pretul pentru tot stocul articolului respectiv).Nu mai vorbesc de avantajele cantitativ valoricului.

Scrie răspuns