o mica modificare ar fi utila!!!

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

o mica modificare ar fi utila!!!

#1 Mesaj de chiritam940 »

Va rog daca s-ar putea introducerea unei casute goale , pentru introducerea unui cont la alegere in ecranul de plata salarii. mentionez ca lucram prin metoda transferului sumelor la sfarsitul lunii intr-un cont unic , definit de fiecare si este imposibil sa-l introducem acolo . Ar fi de mare ajutor. Multumesc!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#2 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ard#p93171
poate va ajuta cele din link-ul de mai sus.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#3 Mesaj de chiritam940 »

multumesc pentru raspuns! la noi se lucreaza cu diferite analitice , ex. cont unic bass 4381.1, . cont unic bs 4481.1 si nu pot introduce contul dupa preferintele mele : deci nu-mi ramane decat sa fac nota manuala la sf fiecarei luni si-mi ia ceva timp la o societate de contabilitate pt fiecare firma

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#4 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoftware.ro/?p=78

In acest caz, trimiteti un mail la Saga, pe aici pe forum sunt numai utilizatori.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#5 Mesaj de balazse »

Pentru ChiritaM940
Scuze, dar nu inteles rostul sa transferi intr-un cont unic, chiar si cu analitice, pana la urma este o inregistrare in plus, fara rost dupa parerea mea.

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#6 Mesaj de chiritam940 »

La sfarsitul lunii soldurile contributiilor de plata se transfera in cont unic basss si bs , iar in luna urmatoare se face plata , cf. chitantei direct sumei din contul unic: ex 431=4381.1, 5311=4381.1. Nu defalcam sumele platite pt fiecare cont in parte.
Ultima oară modificat Sâm Sep 03, 2011 8:11 pm de către chiritam940, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#7 Mesaj de balazse »

Ii functional doar daca platesti totul la termen si platesti exact cat trebuie, in caz contrar nu rezolvi nimic.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#8 Mesaj de ferenta »

chiritam940 scrie: soldurile contrifutiilor
:shock:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#9 Mesaj de paturcai »

M940 spune o situatie care a inceput sa prinda contur in administratii.
AM fost (ne)placut surprins sa constat ca la o reglare de fisa inspectorul respectiv sa solicite nici mai mult nici mai putin decat un tabel cu contul unic: "Nu-mi faceti mie fiecare contributie in parte pentru ca n-ati platit asa; ati platit in contul unic, atunci tabelul trebuie sa reflecte sumele in contul unic".
Intamplator sau nu, mi-am creat un cont unic si acolo trimit toate contributiile la fiecare inceput de luna pentru luna urmatoare.
Chiar daca firma nu plateste la timp, contul unic ramane cu sold si va urma sa se diminueze pe masura ce sumele vor fi platite.
La vreme cand am discutat despre contul unic pe forum s-a discutat despre contul folosit (aceeasi nebunie legata de conturi pentru ca planul de conturi nu prevede un astfel de cont si a trebuit sa improvizez); pe forum parerile au fost impartite, TomaC ca deobicei a indicat corect contul care ar trebui folosit (5125) cu care de altfel nu m-am impacat si nu m-am impacat nici acum.
Ca vrem (sau nu) contul unic trebuie sa existe in contabilitate.
Am preluat de curand o contabilitate si surpriza: foloseau contul unic (5125).
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24127
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#10 Mesaj de balazse »

TomaC la un moment dat a mentionat de contul 4482, pe care il folosesc incepand cu anul 2011.
Am creat doua analitice 4482.01 - bugetul de stat si 4482.02 - bugestul asigurarilor sociale.
Cand fac plata atunci fac inregistrarea: 4482.01/4482.02=5121, iar cand obtin notificarea atunci fac inregistrarile necesare.
Sincer mi se pare mai normal utilizarea contului 4482, decat 4381/4481, deoarece doar plata fac intr-un cont unic, iar contributiile, precum si plata in contul unic apar separat si in fisa sintetica, si nu contributiile imi apar intr-un cont unic.


paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#12 Mesaj de paturcai »

E foarte interesant cum cateodata noi contabilii punem problema altfel decat trebuie.
De ce spun asta: se merge pe principiul: se achita. In cazul de fata este o discutie, ma rog cam lunga, despre ce platesc si de ce platesc.
Este adevarat ca 5125 incepe prin debitare. Asta o stim. De ce aleg varianta: PLATESC, si nu aleg intai varianta: CONSTITUI SI APOI PLATESC.
In varianta constitui "incarc" contul unic, si apoi il platesc.
Noi mergem pe varianta inversa: platesc in contul unic si astept sa imi vina NOTIFICAREA de la Finante ca apoi sa inchid 5125.
Recunosc ca nu am mers pe varianta aceasta - oricat de logica pare - ci am mers pe varianta: intai constitui si apoi platesc. Am folosit 4481 cu analitic distinct. Explicatiile le-am dat la vremea respectiva (a se vedea legaturile puse mai sus de catre Eugen01 caruia ii multumesc pentru rabdarea de a cauta).
Cand ma uit in balanta voi sti ca in 4481 am sume neplatite catre bugetul de stat/consolidat folosind 4481.
Pe de cealalta parte folosind 5125 sunt intr-o situatie ingrata: am platit dar nu am primit NOTIFICAREA de la Finante si stau sa vina nenorocirea care nu mai vine. In situatia lui 5125 am sume neplatite la contributii si buget de stat, respectiv sume achitate/in curs de decontare la 5125.
Ca se foloseste un cont sau altul este mai putin important important este BUTONUL UNIC care sa trimita platile in acel cont. Ca fiecare ce foloseste e strict treaba lui.
;-)

Apropos de cum vedem noi problema cateodata: exact la fel s-a intamplat si in cazul avansurilor (4091 sau 419).
Problema se punea asa: Platesc un furnizor cu un OP (este o plata in avans, si scriu si chestia asta pe OP), dar primul cuvant este PLATESC, deci trebuie sa respect operatiunea privind inregistrarea: 401 = 5121/5311. Toata lumea a sarit si mi-a spus ca "nu stiu". Nu stiu. Stiu doar ca am respectat operatiunea economica. SUnt intr-o astfel de situatie in care am preluat o contabilitate (da, mai preiau ce arunca altii de rau.... ;-) ) in care exista contul 4091 si 419. Daca am solicitat fostului cotnabil sa imi dea amanunte despre acest cont am aflat cu stupoare ca a lucrat cam asa:
- o parte din facturile de avans le-a contat 409X = 401 (valoare fara TVA)
- o alta parte le-a contat 409X = 5121 (valoare purtatoare de TVA)
S-a scuzat si mi-a spus ca nu poate sa imi spuna care sume sunt prin 401 si care sunt prin 5121.
La fel si la 419.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

chiritam940
Mesaje: 40
Membru din: Vin Ian 23, 2009 2:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#13 Mesaj de chiritam940 »

ferenta scrie:
chiritam940 scrie: soldurile contrifutiilor
:shock:
cred ca sunt mai importante subiectele in sine decat sa stam sa ,,ne atragem,, discutiile catre mici greseli de ortografie!!!!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: o mica modificare ar fi utila!!!

#14 Mesaj de ferenta »

Da, așa e, aveți dreptate, scuze că am observat mica greșeală :mrgreen: !
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns