Achizitie intracomunitara ONG

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
popc577
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Achizitie intracomunitara ONG

#1 Mesaj de popc577 »

In cazul unui ONG care urmeaza sa achizitioneze servicii de la un alt ONG (neplatitor de TVA) din Franta, este obligat sa se inregistreze ca platitor de TVA? Serviciile sunt efectuate pe teritoriul Romaniei.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#2 Mesaj de gramac921 »

ce fel de servicii primeste? am presupus ca sunt servicii nescutite de TVA si ca se incadreaza pe regula generala de la art 133 alin (2) CF.

trebuie inregistrata in scopuri de TVA doar pt operatiuni intracomunitare conform art153^1 inainte de primirea serviciului apoi si in ROI :

"ART. 153^1 Înregistrarea în scopuri de TVA a altor persoane care efectuează achiziţii intracomunitare sau pentru servicii :

c) persoana impozabilă care îşi are stabilit sediul activităţii economice în România, care nu este înregistrată şi nu are obligaţia să se înregistreze conform art. 153 şi care nu este deja înregistrată conform lit. a) sau b) sau a alin. (2), dacă primeşte de la un prestator, persoană impozabilă stabilită în alt stat membru, servicii pentru care este obligată la plata taxei în România conform art. 150 alin. (2), înaintea primirii serviciilor respective."

Daca cel fin FR are cod valid de TVA ( va trebui si el sa se inregistreze la fel cf art de mai sus ( echivalent al legislatiei fiscale franceze)) , atunci veti primi factura emisa in FR fara TVA si aici veti face taxare inversa ( operatiunea se va declara in 390 ) si aveti obligatia de plata efectiva a TVA-ului la bugetul statului.
Se va depune Decont 301 cf art 156^3 din Codul Fiscal.

Daca in schimb primiti factura cu TVA , nu aveti obligatia declararii ei in 390 si nici plata TVA , ea fiind platita in FR ( locul prestarii serviciului) .
Nu se va depune decont 301.

popc577
Mesaje: 38
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#3 Mesaj de popc577 »

Este vorba de servicii de training, instruire. Sa inteleg ca acel ONG din Franta trebuie sa se inregistreze la randul sau in scopuri de TVA (momentan nu are cod valid de TVA) si va emite factura fara TVA. Nu am inteles in ce caz emite factura cu TVA.
Multumesc!!

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#4 Mesaj de gramac921 »

da , ca sa factureze fara TVA trebuie sa detine un cod valid de TVA ( pt operatiuni intracomunitare) si sa se inregistreze in VIES .

Daca nu vrea sa se inregsitreze in VIES si nu are cod valid de TVA , e obligat la facturare cu TVA si sa plateasca acel TVA in FR .

dinil
Mesaje: 45
Membru din: Vin Aug 17, 2012 12:09 pm

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#5 Mesaj de dinil »

Pana la urma care este persoana ne- impozabila, ca vad ca desi in CF se spune "persoana impozabila" , si ONG- urile le bagati in aceeasi oala, spunand ca trebuie sa se inreg. cu TVA... mai ramane vreo categorie neimpozabila? Inteleg ca o soc. com. neinregistrata in scopuri de TVA sa intre in conditiile art. 153>1, inregistrandu- se special, intrucat presteaza o activitate economica. De ce si ONG- urile??
Mersi anticipat pentru lamuriri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24289
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#6 Mesaj de balazse »

Daca ONG-urile realizizeaza activitate economica si depasesc plafonul de 220.000 lei trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA, dar numai pentru activitatea economica va fi valabila, din cate stiu eu, dar este posibil sa gresesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26114
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara ONG

#7 Mesaj de tomac »

@dinil,
Citește art.127 din codul fiscal. Și te vei lămuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns