cum preiau datele din revisal

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bagium974
Mesaje: 8
Membru din: Vin Feb 06, 2009 12:00 am

cum preiau datele din revisal

#1 Mesaj de bagium974 »

Am si eu o nelamurire totala...cum se preiau datele din sagasoft , respectiv acel fisier XLM, in programul de revisal oferit de ITM?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: cum preiau datele din revisal

#2 Mesaj de tomac »

Nicicum. Nu există o astfel de funcție de preluare a datelor dintr-un fișier XML în baza de date a programului Revisal 5.0.6. Tot ceea ce puteți face cu fișierul XML generat de SAGA este să-l validați în aplicația Revisal 5.0.6. Validarea este obligatorie înainte de încărcarea on-line a registrului și se face cu ajutorul butonului "Validare fișiere non-revisal" din aplicația gratuită Revisal 5.0.6
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

chirodeaf543
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 13, 2010 12:00 am

Re: cum preiau datele din revisal

#3 Mesaj de chirodeaf543 »

Mentionez ca nu am lucrat de loc in programul revisal oferit de itm si doresc preluarea registrului salariatilor in SAGA pt. o firma pe care am preluat-o de curand. Va rog sa-mi spuneti daca ReviSal oferit de ITM genereaza un fisier xml care poate fi preluat in SAGA sau preluarea in SAGA se poate face numai de la un fisiser xml generat la randul sau cu SAGA

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: cum preiau datele din revisal

#4 Mesaj de balazse »

Dupa parerea mea se poate din ambele aplicatii efectua preluarea, cel putin asa cred, din acea cauza s-a implementat optiunea de "preluare XML din ReviSal" (gasesti infomatii in "manualul de utilizare" -> "nomenclatoare" -> "salariati").

Scrie răspuns