imp. dividente

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
anghelg859
Mesaje: 111
Membru din: Lun Mar 02, 2009 12:00 am

imp. dividente

#1 Mesaj de anghelg859 »

am o problema. In urma controlului de la ANAF s- a constatat ca din 2008 am declarat imp dividente in loc de p.fizice la p. juridice.m-au pus sa fac rectificativa sa trec imp. de la p. juridice la fizice am facut mi-a venit nota de compensare si nu stiu sa fac ing. contabila.ajutati-ma

dimam412
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 09, 2012 11:58 am

Re: imp. dividente

#2 Mesaj de dimam412 »

in mod normal n-ar mai trebui sa faci nicio inreg. contabila. Banuiesc ca in 2008 ai facut notele contabile cu retinerea de impozit, iar in momentul cand l-ai si achitat creditul lui 446 s-a stins. Tu prin rectificativa, ai mutat in fisa ta de platitor, impozitul dintr-o parte in alta, dar in mod normal, notele contabile erau corecte. Oricum e bine sa ceri fisa sintetica, sa nu ai surpriza sa-ti calculeze penalitati dupa operarea decl.710

anghelg859
Mesaje: 111
Membru din: Lun Mar 02, 2009 12:00 am

Re: imp. dividente

#3 Mesaj de anghelg859 »

da dar cu suma respectiva trebuie sa imi diminuiez imp.divident pers. fizice aici nu stiu ce inreg. cont. sa fac.asa am prinsa masura de org.control.chiar nu stiu ce sa fac sa ma ajute cineva .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: imp. dividente

#4 Mesaj de tomac »

Nu se face nici o înregistrare în contabilitate. Se rectifică doar declarația 100 în care s-a declarat eronat acel impozit. Trebuie să depuneți 710 prin care să corectați suma declarată eronat și D100 în care să declarați corect acel impozit.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petriself
Mesaje: 478
Membru din: Dum Ian 13, 2008 12:00 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: imp. dividente

#5 Mesaj de petriself »

Cred ca este vorba de diminuarea dividendelor platite administratorului (actionarilor) la valoarea bruta si nu neta diminuata cu impozitul pe dividende, iar acum trebuie sa recupereze banii de la cei care au primit dividende.
Da mai multe detalii.

anghelg859
Mesaje: 111
Membru din: Lun Mar 02, 2009 12:00 am

Re: imp. dividente

#6 Mesaj de anghelg859 »

nu esre vb de imp pe dividente.fiscu mi-a calculat un imp. pe dividende mai mare exact cu suma care o am de recuperat de la imp. pers. juridice.Declaratia 710 am depus-o mi-a venit si nota de compensare a obligatiei nu stiu cum sa inregistrez in conta. sumele.Pot oare sa inreg. cand inreg.imp.persoane fizice stab.de control mai putin cu suma de recuperat.

lazarh
Mesaje: 104
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: imp. dividente

#7 Mesaj de lazarh »

Te rog sa-mi spui cum ai depus D.710.
Am primit o adresa de la Finante ca nu s-a raportat corect imp. pe dividende in 2012, am declarat la persoane juridice in loc de p.fizice. Am facut rectificare cu 710, trecand la pers. fizice suma initiala 0 si la suma corecta, cea ce trebuia sa raportez;
la pers. juridice invers.Dar la depunere am primit eroare, ca imp. 604( PF) nu a fost declarat in D100.
Trebuie sa depun pentru asta si D.100 cu suma corecta (PF) si D 710 cu corectare la PJ ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imp. dividente

#8 Mesaj de balazse »

Exact.

Scrie răspuns