SOLICITARE AJUTOR - TRANSFERURI INTRE GESTIUNI

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cretuc97
Mesaje: 57
Membru din: Vin Iun 15, 2007 12:00 am

#16 Mesaj de cretuc97 »

Mii de multumiri, tomac.
Mi-a luat o saptamana sa-mi fac curaj sa lucrez acele avize, dar dupa ce le-am inteles totul pare foarte simplu.

:lol:

Si mai am o intrebare...
In cazul a doua gestiuni global-valorice, in care transferul intre ele se face pe baza unor avize in care se precizeaza doar pretul de vanzare, descarcarea/ incarcarea gestiunii avand la baza K-ul, cum procedez cu marfa aflata in custodie?
Aceasta vine in gestiuna 1 pe baza unor procese-verbale in care e trecut doar pretul recomandat de vanzare, si pleaca de aici catre gestiunea 2 pe baza unor avize de expeditie. In momentul vanzarii unor astfel de produse, se intocmeste factura de intrare in gestiunea mea pt ele.

:?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#17 Mesaj de tomac »

La astfel de situaţii poţi proceda astfel:
- introduci avizul cu valoare de achiziţie 1 leu.
- la primirea facturii regularizezi diferenţele de preţ prin articol contabil
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

spulbert
Mesaje: 20
Membru din: Mar Iun 20, 2006 12:00 am

#18 Mesaj de spulbert »

Pun si eu cateva intrebari aici, sunt inca in ceata :)

Am un depozit unde primesc utilaje, acestea avand in depozit pretul de intrare fara TVA. Abia cand vand un utilaj i se aplica tva si adaos. Pretul de vanzare se stabileste in momentul vanzarii.

Acum nu stiu cum ar fi mai bine sa creez gestiunile.
Ar trebui sa am una depozit in care intra marfa cu TVA 0% si inca una fictiva sa zic asa in care se face transferul in momentul vanzarii.

Eu am creat doua gestiuni din meniul fisier>gestiuni prima Depozit si a doua Magazin 1 cu bifa pe pret la vanzare.

Am facut o intrare de marfa de 3 utilaje , apoi am transferat doua din ele folosind transferuri din meniul operatii si in final am facut o factura de vanzare pe un singur utilaj.

Cantitativ, stocul arata bine, transferul s'a facut bine dar dupa inchiderea lunii la utilajul ramas in magazin contul 4428 = 0.

La configurarea societatii nu am bifat niciuna din cele 3 evaluari doar la setari diverse am bifat inregistreaza cu data la care s'a facut operatia si inregistreaza si transferurile intre gestiuni.

Am facut ceva gresit ? :)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#19 Mesaj de tomac »

În cazul prezentat se poate merge pe o singură gestiune evaluată cantitativ-valoric în preț de achiziție.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#20 Mesaj de popescua85 »

Tomac, daca se fac inregistrarile asa cum spui tu, adica:

371.1=371.2 c/v marfă în preţ de vânzare transferată
4428.2=4428.1 - tva neexigibil aferent marfă transferată
378.2=378.1 - adaos la marfa transferată

se dubleaza rulajul pe conturi si nu se calculeaza bine k-ul....sau poate imi scapa mie ceva...mii de scuze in acest caz... dar chiar am o problema si te rog sa ma ajuti daca se poate... si fac precizarea ca am citit toate topicurile pe tema.
Eu pana acum am facut articolele asa:
% = 482 0
231.1 -1000
231.2 +1000
.........................................
482 = % 0
378.1 -240
378.2 +240
........................................
482 = % 0
4428.1 -159
4428.2 +159


De la inceputul utilizarii programului din 2007 fac asa si avizele transferate din gest 1 in gest 2 apar in rap gest1 la intrari cu minus, insa... saptamana trecuta am avut control de la garda si un domn mai tanar ne-a dat amenda pe motiv ca avizele apar la intrari cu minus in raport, ca el le vrea la iesiri si indiferent ce am incercat noi sa spunem, asa a ramas procesul verbal. Si am platit amenda.
Te rog spune-mi unde gresesc sau cum pot sa fac altfel
Multumesc!

Noi am purtat o corespondenta pe email cu Domnul Nica inca de inceputul utilizarii programului...o atasez mai jos...si poate ai un raspuns si in aceasta problema.


On Thu, 3/22/07, [email protected] <[email protected]> wrote:
From: [email protected] <[email protected]>
Subject: RE: o mare nelamurire
To: "'aurora popescu'" <[email protected]>
Date: Thursday, March 22, 2007, 12:07 AM

Exista. Se va introduce curand.

Cu stima,
Sorin Nica
IT Manager

SAGA Software
021 323 9048; 031 401 8099; 0723 512 059;
0746 060 380; 0788 699 363; 0765 200 071
Fax - 021 320 4220
http://www.sagasoft.ro

-----Original Message-----
From: aurora popescu [mailto:[email protected]]
Sent: 21 martie 2007 20:12
To: saga
Subject: o mare nelamurire

Buna ziua,
Reprezint firma Midanis SRL si am abonament la SAGA C
Programul mi-a fost recomandat de o colega, intradevar este bun, dar eu nu inteleg un lucru.
Firma noastra are trei magazine cu amanuntul cu evidenta global valorica.
Nu am gasit nicaieri cum sa introduc transferurile intre gestiuni.
La telefon mi s-a explicat ca singura modalitate este sa le inregistrez direct ca articol contabil si atat.
Nelamurirea mea este cum este posibil ca un astfel de program complex sa nu faca un lucru atat de important deoarece multe firme de comert au mai multe magazine si atunci jumatate de munca trebuie facuta manual ceea ce nu mi se pare normal.
Sincer va spun ca daca stiam de aceasta problema nu achizitionam produsul pt ca nu este eficient. Noi avem sute de receptii si transferuri intr-o luna.
Rugamintea noastra este sa ne comunicati daca exista vreo sansa de imbunatatire a programului in aceasta directie.
Multumim anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#21 Mesaj de tomac »

S-a introdus facilitate de transfer din gestiune cantitativ-valorica in global-valorica. Atit.
Nu exista suport pentru transfer din global-valoric in global-valoric sau din global-valoric in cantitativ-valoric.
Nu vreau sa comentez despre cei de la garda. Parerea mea, ati luat amenda degeaba.
Daca se face operarea prin Operatii-Articole contabile, 371.2=317.1/378.1=378.2/4428.1=4428.2 nu cred sa fie influentat coeficientul mediu de adaos.
Ar mai fi o solutie, pentru transfer intre 2 gestiuni global-valorice, ce sa va permita reflectarea in raportul de gestiune a intrarilor/iesirilor si listarea avizului de insotire a marfurilor:
Creati un client "Transfer" cu cont analitic 482.
Creati un furnizor "Transfer" cu cont analitic 482
La Operatii-Iesiri, adaugati un aviz catre clientul 'Transfer"
In partea de detalii, operati marfa transferata setind la cota de TVA zero si la cont, contul de marfa corespunzator gestiunii din care pleaca marfa. De exemplu daca transferati din 371.1 in 371.2, puneti zero la TVA si la cont 371.1
La validare se va genera 482=371.1
La intrari, stabiliti ca veti utiliza un adaos de 10% la acele produse - cota este arbitrara. Adaugati un aviz de la furnizorul "Transfer" si setati cota zero de TVA, pretul de achizitie mai mic cu 10% fata de cel din avizul de iesire, pretul de vinzare egal cu cel din avizul de iesire, TVA neexigibil completat ca procent.
Astfel, de exemplu, daca transferati marfa de 1190 lei cu TVA, la iesiri adaugati un aviz de iesire pe clientul fictiv cu valoarea totala de 1190 lei, TVA zero. La validare se va genera 482=371.1 1190 lei. Asa va aparea si in raportul de gestiune.
La intraru adaugati intrare pe furnizorul fictiv, insa cu pret de achizitie diminuat cu 10% fata de cel din avizul de iesire.
Astfel se va adauga cu pret de achizitie de 900 lei, pret de vinzare 1190.
Validarea va genera articole contabile:
371.2=482....900 lei
371.2=%......290 lei
..........378.2...100 lei
..........4428.2...190 lei
Dupa cum vedeti si in 371.2 va aparea 1190 lei. Mai ramin de clarificat diferentele de pret, prin Operatii-Articole contabile:
482=378.1 in rosu cu 100 lei
482=4428.1 in rosu cu 190 lei
sau
%=482...290 lei
378.1.....100 lei
4428.1...190 lei
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#22 Mesaj de popescua85 »

Buna ziua si multumesc Tomac pentru promtitudine! In primele 3 luni de folosire a programului am facut articolele contabile asa cum ai aratat si am ajuns la un rabat per sold din ce in ce mai eronat si a trebuit sa iregistram reglari pe 378 dupa refacerea manuala a calculelor. Apoi am facut articolele asa cum am aratat anterior si in afara de 4428 care mereu iese cu diferenta de cativa zeci de lei cand verific soldul 371*19/119 (de ce oare?), 378 a intrat insa in normal.
Problema noastra nu este numai sa editam avizele (ori in excel ori in sistem tot aceiasi munca este) insa, stabilirea adaosului aferent si inregistrarea articolelor in sistem necesita din nou timp...
Ulterior raspunsului initial primit de la D-nul Nica, am mai facut doua demersuri (atasate mai jos), ramase fara raspuns si marea mea nelamurire ramane...



--- On Sat, 6/23/07, aurora popescu <[email protected]> wrote:

From: aurora popescu <[email protected]>
Subject: RE: o mare nelamurire
To: [email protected]
Date: Saturday, June 23, 2007, 1:39 PM


Multumim pentru raspuns si speram sa fie o rezolvare cat mai mai rapida si totodata completa a problemei, deoarece ne-am obisnuit cu acest program si dorim foarte sincer sa continuam sa lucram cu el.

Eu am adresat intrebari colegilor care folosesc Ciel, WinMentor si Pionier si mi-au spus ca nu au nici o problema de acest fel.
Programul le genereaza avizele, receptiile in gest primitoare, calculeaza pe baza de procent mediu pe gestiunea predatoare adaosul transferat dintr-o gestiune in alta si genereaza articolele contabile aferente in conturile analitice de marfa, adaos si TVA.
Noi in momentul actual, in avize (generate intr-un excel) pentru a calcula si transfera adaosul aferent marfurilor transferate dintr-o gestiune in alta, introducem pretul de cumparare si pretul de vanzare si calculam prin diferenta adaosul real pe fiecare marfa in parte.
Ar fi bine daca ati realiza aceste doua modalitati de calcul al adaosului transferat, in mod optional pentru utilizator.
Mie nu mi se pare o problema foarte dificila. In fine, macar si numai pe baza de procent mediu sa se rezolve (ambele moduri de calcul sunt corecte).
Aceste transferuri pentru firme de comert cu mai multe magazine si cu intrari de marfa zilnice consistente reprezinta o parte importanta din evidenta.

Multumim pentru atentie si va dorim mult spor in continuare!





[email protected] wrote:
Necesitatea introducerii actualizarii la declaratiile 300 si 394, precum si alte probleme, ne-au dat peste cap planurile.
Ne cerem scuze pentru acest lucru.
Sper ca modificarea sa intre la versiunea urmatoare.

Cu stima,
Sorin Nica
IT Manager

SAGA Software
021 323 9048; 031 401 8099; 0723 512 059;
0746 060 380; 0788 699 363; 0765 200 071
Fax - 021 320 4220
http://www.sagasoft.ro

-----Original Message-----
From: aurora popescu [mailto:[email protected]]
Sent: 21 June 2007 21:31
To: [email protected]
Subject: RE: o mare nelamurire

In legatura cu intrebarea care v-am adresat-o in mailul de mai jos si la care am primit raspunsul d-voastra afirmativ, va rog sa ne spuneti daca s-au facut oarece demersuri deoarece este foarte greu sa facem transferurile intre gestiunile global valorice manual (avize, receptii, articole contabile).
Asteptam raspunsul d-voastra cat mai urgent si ceva mai precis decat precedentul, in privinta datei de rezolvare a acestei probleme, deoarece in curand vom deschide inca un magazin si va fi aproape imposibil sa continuam fara transferuri efectuate automat prin program.

Multumim!

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 488
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

#23 Mesaj de Administrator »

Raspunsuri au fost, dar, din pacate gresite. Probabil ca am inteles ca ar fi vorba de transfer de la gestiune cantitativ-valorica in gestiune global-valorica.
Un transfer automat din global-valoric in global-valoric nu este posibil, pentru ca programul nu are de unde sa preia pretul de achizitie, in acest caz.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#24 Mesaj de tomac »

Eu va sfatuiesc sa luati in considerare si solutia mea, solutie ce e de compromis. E drept ca in solutia data de mine trebuie sa alegeti cota de adaos ce se transfera pentru ca programul nu o poate calcula automat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescua85
Mesaje: 38
Membru din: Joi Mar 15, 2007 12:00 am

#25 Mesaj de popescua85 »

Si care ar fi avantajul Tomac? Noi transferam marfa din zeci de facturi achizitionata zilnic. In excel am avantajul ca pun pretul de achizitie din factura, in mod operativ si calculez automat adaosul transferat. Cu ce ma ajuta solutia ta? Cum calculez ulterior adaosul? Imi cer mii de scuze poate nu inteleg eu. Tehnic vorbind si luand in considerare volumul de date de procesat, nu un exemplu didactic cu un pret! Si nu mai vb de problema expusa privind rulajele denaturate, care se mentine.
Matematic, programul poate calcula in orice moment un k pe gestiune deoarece are toate datele (rulajele conturilor). Si cu un astfel de k la o anumita data, se poate determina orice cota de adaos aferenta unei iesiri de marfa din gestiune, indiferent ca este transfer, furt, casare, etc.
As indrazni sa spun ca o alta posibilitate ar fi: sa se implementeze un modul separat de generare a transferurilor intre gestiuni global valorice, in care utilizatorul va introduce pretul de achizitie, urmand ca diferenta sa fie calculata automat, editandu-se avizul, receptia in gestiunea primitoare si articolele contabile complete. Suntem convinsi ca ar insemna ceva munca pentru suport IT, dar suntem si mai convinsi ca si noi am scapa de mai mult de 30% din munca asta de evidenta contabila la firmele cu mai multe gestiuni si rulaje zilnice consistente.
Din 92 lucrez in proiecte de informatizare, in colaborare cu echipa IT din compania unde am functia de baza si am inceput de la fise manuale, si programe proprii si am ajuns la personalizari de programe consacrate respectiv Oracle. Stiu ce inseamna munca d-voastra, dar sincer, e pacat de programelul asta, ca este chiar reusit. Eu l-am recomandat multor colegi.
Multumesc pentru intelegere si spor in continuare!

mogaa
Mesaje: 146
Membru din: Mar Oct 09, 2007 12:00 am

re

#26 Mesaj de mogaa »

Si eu am cerut acest lucru de nenumarate ori,poate avem noroc sa se rezolve ar fi extraordinar.
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#27 Mesaj de tomac »

Nu vreau sa intru in polemica insa nu se poate determina chiar in orice moment acel K. Acela se poate determina daca toate documentele, de intrare, au fost introduse si validate.
Eu am oferit aceasta solutie pentru cazul in care doriti tiparirea avizului din program. Cota de 10% e o cota ce am dat-o ca exemplu. La fel de bine puteti lua cota determinata de program ca fiind cota medie de adaos la descarcarea lunii anterioare si sa o folositi pe aceea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

Re:

#28 Mesaj de codaescui »

tomac scrie:1.Nu.
2.În Saga cea mai simplă modalitate în acest caz, dacă nu faci NIR sau Aviz cu ajutorul programului, este să înregistrezi în articole contabile astfel:

Notăm analitic 1 gestiunea care primeşte şi 2 cea care predă

371.1=371.2 c/v marfă în preţ de vânzare transferată
4428.2=4428.1 - tva neexigibil aferent marfă transferată
378.2=378.1 - adaos la marfa transferată

Din păcate, în Saga, între 2 gestiuni global valorice, nu funcţionează acum introducerea unuei ieşiri pe aviz şi operarea unui aviz la intrări de la un client cu cont 482 şi furnizor cu cont 482. Totuşi mai există o variantă de lucru, cea în care se crează numai un furnizor, la care se va ataşa contul 482 şi se va opera numai prin intrări astfel:

Notăm analitic 1 gestiunea care primeşte şi 2 cea care predă. Predăm 1 buc.marfă cu 4500 lei preţ achiziţie fără TVA şi 6000 lei preţ vânzare cu amănuntul (TVA inclus)
1.se adaugă un aviz în intrări, unde se va opera astfel:
Se apasă şi butonul >> pentru a extinde ecranul de detalii a intrării:
Cantitate: -1
TVA: 0
Preţ achiziţie: 4500 lei
Valoare şi Total: -4500 lei
Cont: 371.2
Preţ vânzare: 6000 lei
TVA vânzare: 19
Articolele contabile vor fi:
371.2 = 482 -4500
371.2 =% -1500
............378.2 -542,02
............4428.2 -957,98

2.Se adaugă un aviz de data aceasta cu aceleasi date ca cele de la precedentul dar cu contul 371.1 în loc de 371.2 şi cu cantitate pozitivă în aşa fel încât vom avea valori pozitive.
Articolele contabile vor fi:
371.1 = 482 4500
371.1 =% 1500
............378.1 542,02
............4428.1 957,98
am facut exact asa si-mi denatureaza cu o suma 378 precum si 607
ce se intampla? unde gresesc?


codaescui
Mesaje: 120
Membru din: Joi Ian 27, 2011 12:00 am

Re: SOLICITARE AJUTOR - TRANSFERURI INTRE GESTIUNI

#30 Mesaj de codaescui »

am urmari " tutorialul" din topic de mai sus
am inteles oarecum
dar cu tva neexigibil ce facem?
4428 pe analitice ramane neschimbat? in timp ce 371 si 378 analitice isi modifica valoarea

Scrie răspuns