state de plata

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
barab512
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:18 pm

state de plata

#1 Mesaj de barab512 »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: avem in implementare 2 proiecte cu fonduri nerambursabile in care acelasi salariat
lucreaza pentru ambele proiecte. Suntem obligati sa avem cate un stat de plata pentru fiecare proiect. Problema este ca salariul cumulat depaseste nivelul a 5 sal medii pe economie, ceea ce duce la plafonare CAS-ului. In consecinta daca intocmesc 2 state de plata separate ,cu salariul corespunzator (jumatate pe unul si jumatate pe celalalt), CAS-ul calculat nu este plafonat, dar in momentul cand adun salariile pentru decl 112, el se plafoneaza rezultand alt cas de plata si implicit alt rest de plata.
Vreau sa intreb daca exista vreo optiune pe care sa o folosesc in asemenea cazuri.
Va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: state de plata

#2 Mesaj de herganiec »

nop.
faceti un singur stat de plata cu persoana respectiva si calculati manual cat inregistrati pe fiecare proiect in parte.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: state de plata

#3 Mesaj de pinteae »

In prima etapa, defineste doua grupe (centre de profit), cu numele celor doua proiecte. Dupa care, din ecranul salariati, pentru salariatul respectiv repartizezi partea din salariu care-i revine pe fiecare proiect (procentual sau in suma absoluta). Din salarii, vei putea lista doua state de salarii (pe cele doua proiecte), fara sa-i afecteze calculul salarial (in special CAS-ul).

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: state de plata

#4 Mesaj de tudosien »

PT. @pinteae:
Nu merge! La al doilea contract iti plafoneaza CAS si in stat chiar daca creezi grupe si le asociezi in meniul salariati.

Later edit: Rectific: plafoneaza doar daca dupa ce creezi statul dai actualizare dat.

Scrie răspuns