Configurare societati

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Configurare societati

#1 Mesaj de nedelcuo205 »

De ce in "Configurare societati" am activa doar optiunea "Evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte", celelalte doua optiuni, respectiv "Evaluare marfuri la pret vanzare cu TVA" si "Evaluare marfuri la pret de vanzare fara TVA(vanzari en-gros)" fiind inactive ? Cum pot modifica aceasta setare? Mentionez ca folosesc versiunea integrata.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Configurare societati

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Configurare Societati-->Setari Diverse-->Bifeaza "Dezactiveaza ecranele de stocuri pt aceasta firma" si vor fi active acele obtiuni :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare societati

#3 Mesaj de balazse »

Simplu, verifica un pic setarile de la "fisiere" -> "gestiuni", acolo ai optiunea sa bifezi la "la pret de vanzare".

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Configurare societati

#4 Mesaj de eugen01 »

In rubrica destinata evaluarii gestiunilor, avem un mesaj de atentionare scris cu rosu.
Daca detinem Saga C integrat (conta+stocuri) avem doua optiuni de lucru:
1.Numai Global Valoric, si atunci aplicam recomandarea lui F 176, adica dezactivam ecranele de stocuri.
2.La anumite gestiuni dorim sa tinem evidenta cantitativ-valoric (in acest caz cele doua optiuni nu mai sunt active in ecranul de Configurare Societati), si aplicam recomandarea lui Balasze, definim gestiunea si bifam "La pret de vanzare" in acel ecran.

Despre modul de lucru cu gestiuni putem afla mai multe in
-ManualSaga>Contents>ConfigurareSocietati>InformatiiGenerale.
-ManualSaga>Contents>Nomenclatoare>Gestiuni.
-ManualSaga>Contents>IntrebariFrecvente>Gestiuni.
(Daca preluam date nu ar fi rau sa citim si despre Preluare solduri analitice de la terti.)

nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Configurare societati

#5 Mesaj de nedelcuo205 »

Multumesc mult la toti !!! Functioneaza.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Configurare societati

#6 Mesaj de stoicat »

Am o societate la care in certificatul de inregistrare are ca ,
- activitatea principala:Fabricarea de usi si ferestre din metal-2512
Societatea n-a desfasurat ,nu desfasoara si nu va desfasura aceasta activitate .
Singura activitate ,pana in prezent ,este vanzarea de mici ,carnat si bauturi in piata in zilele de targ.

La configurarea societatii am trecut ca si cod CAEN 4781-Comert cu am al produselor alimentare ,bauturilor si produselor.
Va rog parerea ,am procedat corect?
Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Configurare societati

#7 Mesaj de eugen01 »

ehhmmm..eu zic ca nu. :roll:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare societati

#8 Mesaj de balazse »

Sunt de acord cu EugeN01
Doar la bilant ar trebui folosit 4781, deoarece este activitate cu cea mai mare pondere.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Configurare societati

#9 Mesaj de stoicat »

@Eugen01 & @ Balazse
Procentul contributiei la fd.accid.si boli prof.sa-l calculeaz in functie de CAEN 2512 ?
Eu am vanzatori...am calculat in functie de CAEN 4781
Stiu ca trebuie schimbat obiectul principal de activitate si am rezolvat .....momentan nu se poate.
Va multumesc mult

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare societati

#10 Mesaj de balazse »

Da, se calculeaza in functie de CAEN (care a fost si declarat la Casa de Pensii prin declaratia:aici).

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Configurare societati

#11 Mesaj de stoicat »

Declaratia pe proprie raspundere privind asigurarea pt.accid.de munca si boli profesionale,am depus-o CJP ..in data de 31.03.2008, completata cu Codul CAEN 4781,singura activitate ce se desfasura in cadrul societatii,activitate ce se desfasoara si-n prezent.
Deci ;
- in bilant trebuie sa trec cod CAEN 4781
- contrib.pt acc.de munca si b.prof.-procentul,stabilit in functie de CAEN 4781.
- nu e inregistrata in scopuri de TVA

Iarta-ma ,dar acum chiar nu inteleg ,dece nu merge la configurarea societatii codul CAEN 4781? Singura activitate ce se desfasoara.
Scrie undeva ca trebuie sa trec CAEN-ul din certificatul de inregistrare, la configurarea societatii?
Am citit si manualul de utilizare,n-am gasit nimic sau nu am stiut sa caut.
Iti multumesc mult ,pentru bunavointa si timpul acordat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare societati

#12 Mesaj de balazse »

Sa presupunem ca am un act constitutiv in care este trecut ca activitate principala transport marfa (care apare si pe CUI, ex:4941), dar mai am trecute si alte activitati pe care le pot efectua (ex: comert cu amanuntul, ex:4532).
Faptul ca eu nu efectuez nici o activitate de transport, ci am deschis un magazin, nu inseamna ca trebuie sa utilizez codul caen 4532 (deoarece eu am trecut in actul constitutiv o anumita activitate principal), aceasta trebuie sa-l utilizez doar la depunerea bilantului unde este specificat acest lucru.
De exemplu eu stiu o firma care efectueaza mai multe activitati cum ar fi: productie si prestari servicii.
Acum daca productia (care este trecut ca activitate principala) s-ar reduce, ar trebuie utiliza CAEN-ul de la prestari servicii in D.112? Nu prea cred.
Problema este ca si declaratia pe propria raspundere se pot trece mai multe activitati/coduri CAEN, totusi numai una singura se poate declara in D.112, si de obicei se declara intotdeauna cel principal.
Nu pot sa iti dau un act normativ unde scrie exact care CAEN trebuie trecut, ci doar dupa logica mea.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Configurare societati

#13 Mesaj de stoicat »

Multumesc mult BalazsE.
Multa sanatate!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24121
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Configurare societati

#14 Mesaj de balazse »

Este posibil ca logica mea sa nu fie prea stabila. Totusi problema este ca in actele normative nu se precizeaza nimic referitor la ce cod CAEN se trece, ci doar in "instructiuni de completare".
La instructiunile de complatare a declaratiei pe propria raspundere scrie:
Se completează Codul CAEN al activităţii cu numărul cel mai mare de angajaţi la data completării declaraţiei.
La instructiunile de completare a D.112 scrie:
Caseta “Cod CAEN” - se completează cu codul CAEN al plătitorului conform Nomenclatorului privind clasificarea activităţilor economice la nivel naţional.
Caseta “Tarif de risc “ – se înscrie procentul contribuţiei de asigurări pentru accidente de muncă şi boli profesionale, care este în funcţie de încadrarea în clasele de risc (cod CAEN)
Sincer sa fiu, din pacate din cele postate mai sus as merge pe posibilitatea ca ai procedat corect, deoarece in D.112 ar trebui trecut CAEN principal din declaratia pe propria raspundere, iar in declaratie ar trebui trecut activitate efectiv efectuata. Totusi eu as propune sa te consulti cu cineva de la Casa de Pensii, poate au iei deja raspunsuri din partea Ministerului Muncii.

Avatar utilizator
stoicat
Mesaje: 1395
Membru din: Mie Noi 23, 2005 12:00 am

Re: Configurare societati

#15 Mesaj de stoicat »

Sper,in sfarsit , sa se rezolve prin registrul comertului,prin schimbarea activitatii principale. Zic ,in sfarsit ,ptca schimbarea activitatii principale i-am cerut-o demult patronului,a tot amanat si-n ultima vreme nu s-a putut din cauza altor probleme .
Multumesc mult de interesul si timpul acordat.
Te stimez si apreciez.

Scrie răspuns