intrebare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
banhazim
Mesaje: 9
Membru din: Mie Oct 06, 2010 12:00 am

intrebare

#1 Mesaj de banhazim »

Buna ziua am un pfa care se ocupa cu agricultura si se plateste impozit dupa norma de venit. Am doua intrebari
1. trebe sa depun D 600?
2. daca vand un tractor care este amortizat integral eu trebe sa platesc impozit dupa acest venit? fiindca sunt cu norma?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: intrebare

#2 Mesaj de pinteae »

Dupa parerea mea, raspunsurile sunt urmatoarele:
1. Da;
2. Nu. Dar operatiunea poate sa aiba urmatoarele implicatii: prin vanzare sa depasesti venituri de 220.000 lei, caz in care devii platitor de TVA, daca actualmente nu esti, sau daca in urma vanzarii depasesti venituri de 100.000 euro, vei trece la impozitare in sistem real.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: intrebare

#3 Mesaj de tomac »

La punctul 1 eu am o opinie mai nuanțată decât a lui Eugen: dacă sunt venituri din agricultură pentru care depui D221, atunci nu depui D600 pentru că nu sunt venituri din activități independente.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ceucaa435
Mesaje: 66
Membru din: Mie Mai 02, 2012 3:34 pm

Re: intrebare

#4 Mesaj de ceucaa435 »

banhazim scrie:Buna ziua am un pfa care se ocupa cu agricultura si se plateste impozit dupa norma de venit. Am doua intrebari
1. trebe sa depun D 600?
2. daca vand un tractor care este amortizat integral eu trebe sa platesc impozit dupa acest venit? fiindca sunt cu norma?
deci concluzia finala care ramane? depunem decl 600 ? mai este putin pana la termenul final :(

Scrie răspuns