tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

tva

#1 Mesaj de nastasea526 »

buna ziua
am o rugaminte daca puteti sa ma ajutati
firma la care lucrez va organiza un eveniment la care vor partcipa membrii unei organizatii internationale (din Romania, din state membre si din ale state nemembre)
am facturi de - cazari, transport, inchiriere sala conferinte si alte cheltuieli legate de evniment inclusiv masa festiva
firma trebuie sa factureze catre participanti o taxa de participare si nu stiu cum intocmesc facturile catre participanti - cu tva sau fara - diferentiat in functie de tara respectiva?
va multumesc
emilia

lupasd
Mesaje: 19
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

#2 Mesaj de lupasd »

parerea mea este ca trebuie sa facurezi exact cum ti se factureaza si tie adica cu TVA, dar separat cazarea si separat taxa de participare, sau in cazul in care au fost deja instiintati de valoarea participarii se poate admite si facurarea cumulata dar atentie la TVA (9% la cazare)

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

#3 Mesaj de munteanud411 »

Cred ca ar trebui sa revezi Codul Fiscal si normele. Nu stiu daca nu cumva trebuie intocmite facturile in doua limbi ( romana si limba beneficiarului) cu indicarea valorilor in ambele valute (RON si cea a beneficiarului) Daca am inteles eu bine treaba asta se face pe aceeasi factura (daca incape textul) Daca nu incape, se face o a doua factura cu referire la prima.Dar mai bine revezi legislatia
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

nastasea526
Mesaje: 187
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

tva

#4 Mesaj de nastasea526 »

am scris un mail la min de finante dar raspunsul probabil il voi primii peste o luna, cind deja e prea tirziu
un raspuns neoficial de la o cunostinta din administratie mi-a spus ca m-as incadra la "art 133 alin (2) lit h) pct 1- servicii culturale artistice stiintifice educative si cele ale organizatorilor de astfel de activitati" - locul fiind in RO trebuie sa colectez 19% tva (nu mi-a specificat daca sunt obligata sa fac factura intr-o moneda anume), indiferent de clientul caruia ii facturez.
Mai doream o parere de la cineva care a avut astfel de evenimete

Scrie răspuns