Forum SAGA

Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim
Acum este Sâm Oct 25, 2014 7:24 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: trecere de la trimestrial la lunar
MesajScris: Mie Mai 02, 2012 6:32 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 22, 2010 11:00 pm
Mesaje: 46
stie cineva cum pot proceda in cazul in care momentan depun decontul de tva trimestrial iar cu luna mai 2012 trebuie sa trec la lunar , cum se procedeaza ? In cat timp se depune 010? Pentru luna aprilie trebuie sa depun decontul pana pe 25 mai?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mai 02, 2012 6:50 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:00 pm
Mesaje: 3506
Localitate: cluj napoca
in timpul anului nu poti schimba perioada de raportare a TVA , doar in cazul unei achizitii intracomunitare . :)

a se vedea art. 156^1 din CF.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 03, 2012 9:46 am 
Neconectat

Membru din: Mar Iun 22, 2010 11:00 pm
Mesaje: 46
Exact asta este situatia. In luna mai am achizitii intracomunitare. Pentru aprilie ce fac?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 03, 2012 2:31 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:00 pm
Mesaje: 3506
Localitate: cluj napoca
pana in 10 iunie depui declaratia 091 , si vei intra cu TVA lunar din iunie cu termen de depunere a decontului TVA - 25.07.2012 ( pana in 25 iunie depui un decont cu perioada 04-05 cumulat ) apoi vei depune lunar .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 04, 2012 5:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
O mică rectificare: se depune 092 în termen de 5 zile lucrătoare de la finele lunii în care ai avut AIC. Nu 091 că aia e pentru altceva.
Pentru aprilie nu faci nimic.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 04, 2012 10:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:00 pm
Mesaje: 3506
Localitate: cluj napoca
asa e 092 ...mea culpa ..se vede ca a fost 1 Mai de curand :) :oops:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2012 2:11 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2009 11:00 pm
Mesaje: 326
Am aceeasi situatie. Si cum de la ANAF primesti franturi de informatii, va rog sa ma corectati daca nu am inteles corect. Deci: depun 092 pana pe 05.06, depun 301 si 390 pana pe 25.06 si depun si 300 si 394 ptr aprilie+mai? In 092 zic ca luna din care incep cu decontul tva lunar este 01.06. Am inteles bine? Acum off-topic: se pune in 390 si proforma? Nu, nu-i asa?
O zi buna,
Dana


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2012 3:11 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 09, 2008 11:00 pm
Mesaje: 3506
Localitate: cluj napoca
:) deci : 301 nu se depune daca platiti TVA si pe teritoriul national , doar 300 si 390 .

1. 092 pana in 05.06.2012 ;

2. pt (aprilie - mai ) depuneti un decont TVA 300 cumulat cu cele doua luni si D394 cumulat cu cele doua luni , pana in 25.06.2012 . De asemenea depuneti D 390 pana in 25.06.2012 . Proformele nu se declara in 390 , doar daca ati platit sau incasat avansuri la ele.

3.din iunie cu termen 25.07.2012 , veti depune decont TVA 300 lunar si D 394 tot lunar.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2012 3:15 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 12, 2009 11:00 pm
Mesaje: 326
Ms frumos pentru raspuns!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mai 10, 2012 3:51 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Mesaje: 3165
Localitate: Bucuresti
La proforma, daca e platita si nu e venita factura (nici de avans, nici finala), nu cumva trebuie sa facem autofactura? :roll:

_________________
www.pizzabluestar.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 11, 2012 2:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Proforma pentru ce? AIC? Sau e vorba de achiziții din țară?

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 11, 2012 3:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Mesaje: 3165
Localitate: Bucuresti
Achizitii in tara. Primesti o proforma, platesti prin banca avans pentru acea proforma. Trec doua luni pana furnizorul emite factura (de avans sau finala). In cazul asta nu trebuie sa autofacturezi pana in a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ai platit avansul? :roll:

_________________
www.pizzabluestar.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 11, 2012 6:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Ian 01, 1970 2:00 am
Mesaje: 11235
Localitate: Beiuş, Bihor
Temă de casă: în ce situații se întocmește autofactura? Bibliografie: codul fiscal. :mrgreen:
Începem cu art.155. Continuăm cu cele similare.

_________________
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.
Imagine


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Mai 11, 2012 6:43 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Mesaje: 3165
Localitate: Bucuresti
Aici sunt in ceata, faptul generator, exigibilitatea si autofacturarea. Lasati-ma sa mi le pun pe hartie inainte si cand cred ca sunt gata, voi expune :lol: Va multumesc 8)

_________________
www.pizzabluestar.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Mai 12, 2012 11:03 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Mesaje: 3165
Localitate: Bucuresti
Autofacturarea este prevazuta in urmatoarele situatii:
1.Livrarea de bunuri sau prestarea de servicii catre sine. (art. 155 alin. (2) C.F.)
2.Depasirea plafoanelor legate de acordarea de bunuri, in mod gratuit, in cadrul actiunilor de sponsorizare, mecenat, protocol. (Pct. 70 alin. (3) N.M.)
3.Trasnferurile efectuate in alte state membre art. 155 alin. (4) C.F.)
4.Persoana impozabila nu se afla in posesia facturii (art. 155^1 alin. (1), (2) si (3) C.F.).
Nota: In Art. 155^1 alin. (1) si (2) se precizeaza ca persoanele obligate la plata taxei conf. art. 150 alin. (2)-(4) si (6) trebuie sa autofactureze cand nu se afla in posesia facturii. Acestea sunt:
(2) Taxa este datorată de orice persoană impozabilă, inclusiv de către persoana juridică neimpozabilă înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiar al serviciilor care au locul prestării în România conform art. 133 alin. (2) şi care sunt furnizate de către o persoană impozabilă care nu este stabilită pe teritoriul României sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

(3) Taxa este datorată de orice persoană înregistrată conform art. 153 sau 153^1, căreia i se livrează gaze naturale sau energie electrică în condiţiile prevăzute la art. 132 alin. (1) lit. e) sau f), dacă aceste livrări sunt realizate de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele livrări de bunuri pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2), chiar dacă este înregistrată în scopuri de TVA în România conform art. 153 alin. (4) sau (5).

(4) Taxa este datorată de persoana impozabilă sau persoana juridică neimpozabilă, înregistrată în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1, care este beneficiarul unei livrări ulterioare efectuate în cadrul unei operaţiuni triunghiulare, în următoarele condiţii:
1. cumpărătorul revânzător al bunurilor să nu fie stabilit în România, să fie înregistrat în scopuri de TVA în alt stat membru şi să fi efectuat o achiziţie intracomunitară a acestor bunuri în România, care nu este impozabilă conform art. 126 alin. (8) lit. b); şi
2. bunurile aferente achiziţiei intracomunitare, prevăzute la pct. 1, să fi fost transportate de furnizor sau de cumpărătorul revânzător ori de altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului revânzător, dintr-un stat membru, altul decât statul în care cumpărătorul revânzător este înregistrat în scopuri de TVA, direct către beneficiarul livrării; şi
3. cumpărătorul revânzător să îl desemneze pe beneficiarul livrării ulterioare ca persoană obligată la plata taxei pentru livrarea respectivă.

(6) În alte situații decât cele prevăzute la alin. (2)—(5), în cazul în care livrarea de bunuri/prestarea de servicii este realizată de o persoană impozabilă care nu este stabilită în România sau nu este considerată a fi stabilită pentru respectivele livrări de bunuri/prestări de servicii pe teritoriul României conform prevederilor art. 125^1 alin. (2) și care nu este înregistrată în România conform art. 153, persoana obligată la plata taxei este persoana impozabilă ori persoana juridică neimpozabilă, stabilită în România sau nestabilită în România, dar înregistrată în România conform art. 153, care este beneficiar al unor livrări de bunuri/prestări de servicii care au loc în România, conform art. 132 sau 133.







Spetza.
In spetza noastra, am platit in contul furnizorului intern, conform unei facturi proforme o suma de bani, sa zicem 10.000 lei in data de 15 ianuarie “N” in vederea achizitionarii unui autoturism. Pe 18 ianuarie are loc livrarea autoturismului. Conform art 155 alin (1), furnizorul era obligat sa emita factura de avans sau factura finala pana in cea dea 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a incasat avansurile, adica 15 februarie “N”. Sa presupunem ca suntem in 16 februarie “N” si factura de la furnizor n-a sosit. Ce facem in acest caz?

Conf. art. 155 alin. (1) furnizorul este obligat sa emita factura cel tarziu pana in a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care ia nastere faptul generator al taxei. Conf. aceluiasi art. si alin. furnizorul este obligat sa emita factura si in cazul avansurilor incasate in legatura cu livrari de bunuri sau prestari de servicii tot in acelasi termen.

Avand in vedere faptul ca achizitia este interna, nu putem aplica art. 155^1 alin (1), (2) si (3) din C. F. deoarece acest articol se refera numai la transferuri de bunuri in alte state membre. (adica nu putem aplica autofacturarea conform acestui articol).

_________________
www.pizzabluestar.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: radug754 şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
POWERED_BY
Translation/Traducere: phpBB România