Buy-Back

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Buy-Back

#1 Mesaj de olteanz »

Sc MER a avut un autoturism Mercedes in leasing cu SC BBB Leasing, autoturismul provenea de la Sc AAA.
Sc MER a dorit sa renunte la Mercedes-rata leasing f mare- si sa ia tot in leasing o Skoda.
SC BBB Leasing factureaza catre utilizator (SC Mer) cv ratelor ramase+val. Reziduala, iar SC Mer vinde Mercedes-ul catre Sc AAA de unde provenea de altfel , iar prin alta soc. de lesing sa zicem SC DDD incheie contract de leasing ptr Skoda, care provine tot de la SC AAA.

Intrebare: Cit din TVA-ul aferent facturii de la Sc BBB Leasing la SC MER cu cv rate leasing ramase +val. reziduala este deductibil?

Este sau nu buy-back?

Sper sa am un raspuns de la voi.
Multumesc.
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Buy-Back

#2 Mesaj de tomac »

Dacă leasingul a durat mai mult de 12 luni, atunci valoarea TVA aferentă ratelor e deductibilă 100%, iar TVA aferent valorii reziduale 50%. Dacă leasingul a durat mai puțin de 12 luni, nu se mai consideră prestare ci achiziție și tot ce a dedus integral până acum (la ratele de până acum) și la ratele + valoarea reziduală, se va deduce doar în proporție de 50%.
Da, este buy-back, dar nu are relevanță.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Buy-Back

#3 Mesaj de olteanz »

Tomac, multumesc mult. Poti sa-mi dai o baza legala? Eu am inteles altfel.
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Buy-Back

#4 Mesaj de tomac »

Legat de ce? de cele 12 luni?
Leasingul este prestare de servicii conform art.129 alin.3 lit.a, dar conform punctului 7 din normele de aplicare a codului fiscal, pentru art.129, se spune clar că:
Dacă transferul dreptului de proprietate asupra bunului către locatar/utilizator se realizează înainte de derularea a 12 luni consecutive de la data începerii contractului de leasing, se consideră că nu a mai avut loc o operaţiune de leasing, ci o livrare de bunuri la data la care bunul a fost pus la dispoziţia locatarului/ utilizatorului. Dacă în cursul derulării unui contract de leasing financiar intervine o cesiune între utilizatori cu acceptul locatorului/ finanţatorului sau o cesiune a contractului de leasing financiar prin care se schimbă locatorul/finanţatorul, operaţiunea nu constituie livrare de bunuri, considerându-se că persoana care preia contractul de leasing continuă persoana cedentului. Operaţiunea este considerată în continuare prestare de servicii, persoana care preia contractul de leasing având aceleaşi obligaţii ca şi cedentul în ceea ce priveşte taxa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Buy-Back

#5 Mesaj de olteanz »

Tare as dori sa ai dreptate Tomac, dar pct. 7 din norme ptr. aplicarea art. 129 spune:

(3) Transmiterea folosinţei bunurilor în cadrul unui contract de leasing este considerată prestare de servicii conform art. 129 alin. (3) lit. a) din Codul fiscal. La sfârşitul perioadei de leasing, dacă locatorul/ finanţatorul transferă locatarului/ utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului, la solicitarea acestuia, operaţiunea reprezintă o livrare de bunuri pentru valoarea la care se face transferul. Se consideră a fi sfârşitul perioadei de leasing şi data la care locatorul/ finanţatorul transferă locatarului/ utilizatorului dreptul de proprietate asupra bunului înainte de sfârşitul perioadei de leasing, situaţie în care valoarea de transfer va cuprinde şi suma ratelor care nu au mai ajuns la scadenţă, inclusiv toate cheltuielile accesorii facturate odată cu rata de leasing.

Oare imi scapa ceva?
1+1=3

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Buy-Back

#6 Mesaj de olteanz »

Cred (sper !!!) ca as putea incadra situatia de mai sus la art. 145 lit. d din cod fiscal.

ART. 145^1 Limitări speciale ale dreptului de deducere

(1) În cazul vehiculelor rutiere motorizate care sunt destinate exclusiv transportului rutier de persoane, cu o greutate maximă autorizată care să nu depășească 3.500 kg și care să nu aibă mai mult de 9 scaune de pasageri, incluzând și scaunul șoferului, se deduce 50% din taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor acestor vehicule și, respectiv, 50% din taxa aferentă achizițiilor de combustibil destinat utilizării pentru vehiculele care au aceleași caracteristici, aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile, cu excepția vehiculelor care se înscriu în oricare dintre următoarele categorii:
........................
d) vehiculele utilizate în scop comercial, respectiv în vederea revânzării.

Spuneti-mi ca am dreptate, please! :roll:
1+1=3

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Buy-Back

#7 Mesaj de tomac »

Da, este corect. Valoarea de transfer cuprinde și ratele achitate anticipat.
Da, ar putea fi considerat ca fiind destinat revânzării. Deși nu bag mâna în foc că fiscul nu va comenta, deși nu există o definiție clară în codul fiscal al acestei situații.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

olteanz
Mesaje: 757
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Buy-Back

#8 Mesaj de olteanz »

Tomac, multumesc.
Oricum fiscul comenteaza, eu vreau sa am argumente, rationamentul profesional imi spune ca in acest caz TVA deductibil este 100%. 8)
1+1=3

Scrie răspuns