inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bizgua283
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#1 Mesaj de bizgua283 »

anularea inregistrarii in scop de TVA la cerere s-a intamplat in cursul lunii aprilie. Cum procedez ca 1/2 luna sa inregistrez facturi cu TVA si 1/2 fara TVA. Mentionez ca nu am emis nici o factura dar am primit. Ce declaratii tb sa depun? 300la sfarsitul lunii, deci tb sa mentin bifat in program TVA? sunt putin in ceata cu doua feluri de inregistrari in aceeasi luna.Si primind facturi cu TVA am de recuperat TVA, cum inchid contul?

mateim376
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#2 Mesaj de mateim376 »

Buna ziua, aceeasi problema o am si eu si de aceea va rog sa ma ajutati: am primit decizia de neplatitor de tva in 12.04.2012. Pana in 11.04 2012 am inregistrat toate intrarile si iesirile cu tva, lasand bifat la platitor tva trimestrial. Pana in 25.05.2012 trebuie depus ultimul decont 300 ( si banuiesc ca si 394 aferent), care trebuie sa cuprinda ajustarile de tva la ceea ce mai este pe stoc ( exceptie achizitiile de dinainte de 30.09.2011). Intrebarea mea este: unde in decontul 300 se trece tva-ul ajustat: la randul 30?, avand in vedere ca ajustarea nu o fac la bunuri de capital sau conform pro-ratei? De asemenea in mod normal decontul meu este unul trimestrial, acum nu pot sa depun decont lunar.Va rog, care mai aveti situatii de acest gen, daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns sau un sfat.
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#3 Mesaj de tomac »

@bizgua
În SAGA, după ce introduceți toate documentele din perioada cât sunteți plătitor, bifați "Neplătitor" în configurare societăți. Veți bifa lunar sau trimestrial, după caz, temporar, abia la închiderea lunii respective, strict pentru închiderea conturilor de TVA și generarea D300/D394.
După care rebifați neplătitor. Descărcarea de gestiune o faceți ca neplătitor, nu ca plătitor.
Recuperarea TVA se poate face la cerere de la fisc sau dacă nu solicitați TVA la rambursare, îl veți trece pe cheltuieli după trecerea termenului de prescripție al acestuia.

@mateim
Similar cu răspunsul de mai sus, legat de operare.
Operați ajustările prin articole contabile. SAGA le va opera automat în decont astfel:
articole de tipul 371=4426 le va trece în decont prin diminuarea valorii de la rd.27 operând valoarea diminuată la rd.28
articole de tipul 4426=371 (în negru sau roșu) le va opera pe achiziții.
Vă recomand a doua abordare, iar apoi fie le lăsați pe achiziții și vor apărea și în jurnalul de cumpărări, fie le mutați de pe achiziții pe rândurile de regularizări.
La decont trimestrial veți putea alege și 2 luni, dar fiind vorba de prima lună a trimestrului, modificați în configurare ca fiind "Lunar".
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mituc98
Mesaje: 63
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#4 Mesaj de mituc98 »

am si eu aceasi situatie,platitor de tva la trimestru a devenit neplatitor de la 02.05.2012,Cei de la finante mi-au spus ca trebuie sa depun ultimul decont 300 si 394 tot la trimestru,adica pe 25.07.2012.La codul fiscal scrie ca se depun in luna urmatoare primirii instiintarii de neplatitor.Cine are dreptate?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#5 Mesaj de tomac »

Codul fiscal. De regulă e bine să confruntați funcționarii ANAF cu prevederile codului fiscal, nu de alta dar e dovedit deja că mulți nu l-au mai citit de câțiva ani, că-l cunosc după cum le spun șefii, etc.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bizgua283
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mar 05, 2010 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#6 Mesaj de bizgua283 »

Am inteles ca tb depusa si declaratia 311 tot pana pe 25 mai. Deci atentie pentru cei care sunt in situatia mea ca tb depuse 3 declaratii pana pe 25 mai: 300, 394, 311. Ma mai gandesc eu...desi cred ca mai este mult pana atunci, la declaratia 392, daca eu inregistrez toata valoarea facturilor primite pe cheltuiala, de unde o sa stie programul sa-mi impata baza si TVA, avand in vedere ca am achizitii cu tva 9 si 24?
Oricum multumesc pentru primul raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#7 Mesaj de tomac »

Formularul 311? Mă îndoiesc că trebuie depus în astfel de situații. Se depune în cazul anulării din oficiu a înregistrării în scopuri de TVA, nu în cel al anulării la cerere.
D311 se va utiliza pentru declararea taxei pe valoarea adaugata de catre contribuabilii carora le-a fost anualata inregistrarea in scopuri de TVA, dar care, in perioada in care nu au avut cod valid de TVA, au efectuat operatiuni pentru care sunt obligate la plata taxei pe valoarea adaugata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mateim376
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#8 Mesaj de mateim376 »

multumesc pentru raspuns.

petree911
Mesaje: 82
Membru din: Vin Mar 27, 2009 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#9 Mesaj de petree911 »

in legatura cu anularea tva la cerere pentru o firma ce are in vector tva trimestrial si eu am intrebat la adm fin s 6 si mi-au spus sa trec la trimestru,dar am facut decl 394 si mi-a dat eroare R_DEC_FUTURE .Deci trebuie sa modific in saga perioada?multumesc

mateim376
Mesaje: 12
Membru din: Mie Iul 14, 2010 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#10 Mesaj de mateim376 »

si eu am avut perioada fiscala la trimestru, dar nici macar in programul lor nu te lasa sa treci decontul ca fiind trimestrial si sa alegi luna aprilie (cand am primit eu decizia de neplatitor de tva), ca atare am modificat la perioada ca fiind lunar, am facut atat decontul cat si 394 la aprilie si acum am si transmis electronic declaratiile. sper sa fie OK, am primit recipisele cum ca declaratiile depuse sunt valide. o sa mai urmaresc pana in 25.05.2012 daca chiar este OK.

domocos
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 11, 2011 8:48 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#11 Mesaj de domocos »

In data de 10.04.2012 firma a devenit neplatitoare de TVA. Am vanzari zilnice de marfa, pana in data de 10 cu TVA, dupa data de 10 apr. fara TVA. Problema apare la Raportul de gestiune, in sensul ca daca las setarea de "Trimestrial" la TVA, din Raport gestiune imi scade marfa si dupa data de 10 cu TVA,(ex. vanzare =100 lei, in Raprt gestiune scade la vanzare 124lei), desi la introducere Raport Zilnic (Iesiri) ii dau TVA=0, si imi face nota contabila 4111=707 100lei, nefolosind contul 4428. Daca setez firma ca "Neplatitor" TVA, toate vanzarile dinainte de data de 10 apr. mi le scade fara TVA, desi la introducere ii dau TVA=24%.
Este vreo metoda prin care sa mi se creeze Raportul de gestiune cu TVA pana in data de 10, si fara TVA din data de 10?

faurm98
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 18, 2012 10:50 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#12 Mesaj de faurm98 »

ai rezolvat cumva aceasta problema? si eu sunt in aceeasi situatie, incepand cu 18.07 am devenit neplatitor de tva, am sunat la saga, mi-au zis sa bifez neplatitor de tva dupa ce am introdus toate datele care erau cu TVA. Problema mai mare este ca a trebuit sa fac o corectie in luna mai (dupa ce am bifat ca sunt neplatitor), si mi-a dat peste cap raportul de gestiune si fisa contului incepand cu 01.05.2012. Degeaba am bifat din nou ca sunt platitor de TVA si am incercat sa devalidez si sa validez din nou, din raportul de gestiune imi scade doar baza, fara TVA. Aveti vreo solutie?

pomparaum
Mesaje: 94
Membru din: Mar Ian 19, 2010 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#13 Mesaj de pomparaum »

Azi am intrebat la doua administratii pt anularea TVA-lui la cerere in luna august ce declarații trebuie sa depun si mi sa spus ca trebuie depus D 300. D 394 mi s-a spus ca îl depun la trimestru, mai are cineva același caz?

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#14 Mesaj de ciobanum147 »

Am o problema si anume la un SRL i s-a anulat din oficiu cf.art.153 alin9 lit.a ,e (pentru ca nu a avut activitate timp de 2 luni) codul de inreg.TVA,, administratorul nu a stiut acest lucru si a facut operatiuni cu TVA,acum treb.sa depun cererea 099 dar nu stiu la ce rand sa bifez in declaratie eu zic ca la rd.2 dar nu sunt sigura ,deasemeni mai trebuie sa depun si 311 pentru lunile august,septembrie si octombrie(la octombrie trec numai peroada la zi?)si inca ceva unde gasesc aceste formulare editabile -nu reusesc sa le descarc :oops: multumesc anticipat

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

Re: inregistrari dupa anulare inregistrare TVA

#15 Mesaj de ciobanum147 »

Stie cineva in cat timp se obtine decizia de a reveni platitor de tva in urma cererii 099 ?

Scrie răspuns