calcul impozit profit

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#31 Mesaj de tomac »

chivuc scrie:nu stiu despre ce camp vorbesti?Poti sa ma lamuresti?
În ecranul de calcul al impozitului pe profit. Undeva jos sub tabelul în care sunt veniturile şi sheltuielile.

La sfarsitul lunii iunie pierderea a fost de 2.500 ron, iar la sfarsitul lunii iulie pierderea a fost pierderea de 1.500 ron. Deci, unde sa introduc cu + 2.500 unde sa cumulez si pierderea de 1.500 ron???
----------
Pierderea de 1500 pe iulie, o determină programul din calculul lunar pen luna iulie, iar suma de 2500 o introduci în acel câmp - pierdere din anii anteriori (repet, numai pentru a fi calculat corect profitul impozabil pentru perioada dorită).
chivuc scrie:...folosiţi-vă ...aţi avut...Ce distanta se impune? Eu vreau sa ne tutuim??Dumneavoastra?
:lol: nicidecum. mă poţi tutui fără probleme :oops:
Am folosit acele formule de adresare pentru a mă adresa tuturor utilizatorilor de pe forum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

calcul cumulat

#32 Mesaj de Doriana »

tomac scrie: Oricum mai apare o problemă legată de declararea trimestrială a impozitului pe profit.
..............................................

Pentru a calcula corect impozitul, chiar dacă aţi preluat balanţa aşa cum este, pentru că oricum veţi scrie de mână modul de calcul al impozitului pe profit în celebrul deja registru de evidenţă fiscală şi pentru a vă genera corect nota contabilă, iată ce vă sugerez eu: folosiţi-vă de câmpul acela de pierdere din anii anteriori.
.
da, big problem.... ce zici tu e provizoriu.....stii si tu......in caz ca ne grabim sa depunem declaratia trimestriala, luna viitoare, si nu vom avea timp de artificii.de calcul..... dar .... pe urma vine decembrie si ne vom incurca in stiinta.... nu ai cum sa stii la toate firmele cumulat pe 6 luni ce e deductibil si ce nu.... si in plus, in felul asta listarea la 30 sept nu va fi buna pt copiat in registru.... :cry: avand cumulat doar pe 3 luni, nu pe 9......si atunci sa reluam calculele manual ? ...... tu impozitul il vei avea ok calculat bine, dar rulajele pe 9 luni.... si apoi pe 12.... plus regularizarea finalla, ca sa zic asa (101).... va fi jale... plus ca majoritatea nu avem 2-5 firme, ...... de aceea am propus la sugestii o modificare automata in program, nu este un moft, este o necesitate:arrow:
cum sa tii electronic registrul daca el ignora 6 luni :roll:
mai veniti si voi cu alte idei, ceva, sa rezolvam problema asta....
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

chivuc
Mesaje: 338
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BRASOV
Contact:

#33 Mesaj de chivuc »

TOMAC, am facut as cum mi-ai spus, si se pare ca asa voi face luna de luna. Asta e, n-am ce-i face...daca programul nu poate altfel! Multam fain!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: calcul cumulat

#34 Mesaj de tomac »

Doriana scrie: da, big problem.... ce zici tu e provizoriu.....stii si tu......in caz ca ne grabim sa depunem declaratia trimestriala, luna viitoare, si nu vom avea timp de artificii.de calcul..... dar .... pe urma vine decembrie si ne vom incurca in stiinta.... nu ai cum sa stii la toate firmele cumulat pe 6 luni ce e deductibil si ce nu.... si in plus, in felul asta listarea la 30 sept nu va fi buna pt copiat in registru....

cum sa tii electronic registrul daca el ignora 6 luni :roll:
mai veniti si voi cu alte idei, ceva, sa rezolvam problema asta....
Păi e provizoriu, pentru perioada cuprinsă între 01.07.-31.12.2005 în cazul celor care au preluat în Saga balanţa cu 01.07 sau pentru cei care vor prelua balanţa de la o data ulterioară datei de 01.01.
Iar legat de faptul că ştii ce e deductibil sau nu, până la apariţia Registrului de evidenţă fiscală, trebuia să ai un registru în care făceai calculul impozitului pe profit aşa că iei de acolo sumele nedeductibile.
Oricum singurele probleme legate de nivelul unor sume nedeductibile sunt la cele care se calculează procentual (ex.protocol, sponsorizări) şi care trebuie recalculate la finele lunii 09 respectiv 12, iar calulul e relativ simplu.

Dacă la rezultatul pe trimestrul 3 adaugi pierderea de la semestru in acel cimp pe care l-am indicat eu, îţi va da rezultatul cumulat corect. Dacă ai avut profit impozabil la semestru, îl determini simplu: împarţi impozitul pe profit aferent primelor 6 luni la 16% şi gata. Ai obţinut rezultatul impozabil pentru primele 6 luni.
Situaţia este provizorie pentru 2005 în cazul nostru.Nu are cum să dureze mai mult de 5 minute pe firmă calculul impozitului pe profit la trim.3
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#35 Mesaj de Doriana »

am o firma care la 30.09 avea profit si impozit 188 ron, in oct a platit, la 31.12 e pierdere....deci in decl 100 fac 0, si practic, cumulat firma a platit mai mult, cum se procedeaza??? se depune o decl anuala, aceea de impozit pe profit anuala??
in conta, se storneaza ceva la impozit?? dar daca e deja platit ???
poate pt unii pare banal, da` nu am mai avut sit. asta.... :roll:
sper sa ma lamuriti..... :idea: mersi !!
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

vatmanuc
Mesaje: 141
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#36 Mesaj de vatmanuc »

Doriana scrie:am o firma care la 30.09 avea profit si impozit 188 ron, in oct a platit, la 31.12 e pierdere....deci in decl 100 fac 0, si practic, cumulat firma a platit mai mult, cum se procedeaza??? se depune o decl anuala, aceea de impozit pe profit anuala??
in conta, se storneaza ceva la impozit?? dar daca e deja platit ???
poate pt unii pare banal, da` nu am mai avut sit. asta.... :roll:
sper sa ma lamuriti..... :idea: mersi !!
se depune declaratia 101 anuala pana la 15/02 a anului urmator sau odata cu depunerea situatiilor financiare pentru anul expirat
in cea ce priveste stornarea depinde de suma daca nu e asa de mare eu zic ca nu se merita stornarea
se regaseste in d-101 si la raportul de inspecte fiscala se va tine cont si iti poti regla conturile in functie de raportul de inspectie fiscala daca vei avea control fiscal in timp de 5 ani :idea:

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#37 Mesaj de Doriana »

ok, pare in regula, si sa inteleg ca suma platita, nu e mare, cateva mil.... in mar sau iun daca va avea de plata, plateste cu atat mai putin sau cum ?? si in conta fac storno si apare acum platain avans si se compens in 2006?? ... :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#38 Mesaj de busteani »

Am o societate care a inregistrat pierdere si as vrea sa stiu daca stie cineva, de ce nu ramane aceasta suma care reprezinta pierderea in ecranul de inchidere si in perioada urmatoare? Adica nu se poate face cumva s anu trebuiasca sa o tot introduc eu manual de fiecare data cand inchei un trimestru?

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#39 Mesaj de Doriana »

la firmele cu pierdere in toate cele 4 trim si final 31.12 pierdere, e obligatorie 101?? :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11923
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#40 Mesaj de septimiuv »

Doriana scrie:la firmele cu pierdere in toate cele 4 trim si final 31.12 pierdere, e obligatorie 101?? :roll:
:lol: :lol: :lol: normal... nu trebuie sa spui fiscului cum ai ajuns la pierderea aia ?

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#41 Mesaj de Doriana »

ba da.....binee :x si cu grija..... toate pana in 15 acum ?? la unele inainte se putea si cu bilantu` o data,..... :o parca... :roll:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

busteani
Mesaje: 182
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#42 Mesaj de busteani »

nu e obligatori pana in 15 declaratie 101. Legea spune ca se depune de catre societatile care au terminat exercitiul financiar pana atunci. Daca nu se poate si odata cu bilantul.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#43 Mesaj de Doriana »

busteani scrie:nu e obligatori pana in 15 declaratie 101. Legea spune ca se depune de catre societatile care au terminat exercitiul financiar pana atunci. Daca nu se poate si odata cu bilantul.
sigur??
ok, la una ma predat deja bilantul, deci la aia e pbligatoriu, la restul..pana in 30.04, deci....
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#44 Mesaj de floreaf »

Societatile care au depus in declaratia 100 pe decembrie la imp.pe profit la nivelul lunii septembrie depun decl.101 pana la data depuneri bilantului.Care au declarat 0 la 100 depun obligatoriu pana pe 15 febr.101.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#45 Mesaj de tomac »

floreaf scrie:Societatile care au depus in declaratia 100 pe decembrie la imp.pe profit la nivelul lunii septembrie depun decl.101 pana la data depuneri bilantului.Care au declarat 0 la 100 depun obligatoriu pana pe 15 febr.101.
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=489 citeste raspunsul lui neculail si vei vedea ca nu e asa.
Toate societatile platitoare de impozit pe profit trebuiau sa declare pe decembrie zero la acest impozit in declaratia 100.
Conform codului fiscal, capitolul - Impozit pe profit, societatile platitoare de impozit pe profit achita pentru trim.4 o suma egala cu cea datorata pentru trim.3. Nu scrie nicaieri ca declara o suma egala cu cea pentru trim.3.
Legat de termenul de depunere a D101, anuala la profit, neculail a postat ordinul MF care lamureste ce e cu data de 15.02 respectiv cu data depunerii bilantului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Închis