punct de lucru

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanai45
Mesaje: 55
Membru din: Lun Oct 22, 2007 12:00 am

punct de lucru

#1 Mesaj de stanai45 »

Buna ziua!

Societatea infinteaza un punct de lucru magazin de desfacere cu amanuntul. La punctul de lucru care sunt documentele care vor fi intocmite?


Multumesc!
Cristina

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: punct de lucru

#2 Mesaj de paturcai »

NIR
Registru de casa
Raport de gestiune zilnic
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: punct de lucru

#3 Mesaj de apetrem »

Registru de casa, doar in cazul in care si casieria societatii se afla in interiorul magazinului :)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: punct de lucru

#4 Mesaj de paturcai »

Stiu ca si TomaC a dat un exemplu - foarte bine documentat si cu care am fost de acord la vremea respectiva - in care o firma avea 2 etaje si intrebarea era: trebuie sa existe 2 registre de casa pe fiecare etaj? raspunsul era nu, dar TomaC ne-a spus ca a intalnit "organe" care au solicitat ilegal acest lucru. Sunt de acord ca era fortata acea obligatie pe care cei veniti in control o solicitau.
Pe de cealalta parte - asa cum si ApetreM, mucalit de felul lui - ne-a spus la un moment dat: mai bine declar (fac in plus) decat sa dau explicatii. Nu doresc sa ma pozitionez nici PRO si nici CONTRA dar din punct de vedere practic consider ca este bine sa existe un control asupra celui care face incasari la acel punct de lucru. Consider ca asa il constientizez si ca-l pot urmari indeaproape ce face acolo de unul singur.
Nu, el nu este casier, el vinde si incaseaza. Nu stiu daca exista undeva o definitie pentru cum se numeste cel ce incaseaza dar daca el si face cumparari pentru nevoile punctului de lucru, voi munci mult mai mult ca sa ii reconstitui soldul la sfarsitul unei luni decat sa ma uit in registrul lui de casa. Mai bine sa existe un document in plus (citat ApetreM) decat sa am probleme in verificarea incasarilor la acel punct de lucru.
:-)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: punct de lucru

#5 Mesaj de apetrem »

:) se vede arta de a argumenta cu argumentele celuilalt, dar aici e altceva.
Opinia mea este aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 79&p=93841

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: punct de lucru

#6 Mesaj de paturcai »

Este doar o parere, si din practica m-am lovit - ca si altii - de aceeasi problema: tinem sau nu aceasta evidenta la punctul de lucru.
Eu am decis sa tin.
Chestiunea cu vanzatorul are dreptul sa si incaseze este mai mult decat discutabila. Chiar daca fisa de post prevede acest lucru.
Numerarul ar trebui sa fie manuit de un angajat specializat in astfel de operatiuni.
Moda - mai noua - este ca agentul vanzator sa faca acest lucru: sa vanda si sa incaseze ceea ce nu-i tocmai corect sau legal. Explicatiile sunt nenumarate, variate si legate de specificul fiecarei firme.
Singurul - din ce cunosc eu - care are dreptul sa incaseze este numai casierul si atat.
Ca el e casier central ca este casier la punctul de lucru nu are nicio importanta. Vanzatorul nu poate sa incaseze.
:-)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!


gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: punct de lucru

#8 Mesaj de gruinl »

Am si eu aceeasi situatie: am deschis un punct de lucru in aceeasi localitate (bar cu casa de marcat) si as vrea sa stiu urmatoarele: 1.In afara de raport de gestiune zilnic, vanzatorul trebuie sa intocmeasca registru de casa sau e suficient Z-ul pe care mi-l preda impreuna cu banii?
2. Trebuie sa-mi creez un analitic la 5311 pentru punctul de lucru, iar banii ii transfer in casa centrala prin dispozitie de plata (cont 581)?
Multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: punct de lucru

#9 Mesaj de herganiec »

registru de casa, NIR, raport de gestiune zilnic.
nu e nevoie de analitic 5311.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: punct de lucru

#10 Mesaj de gruinl »

NIR-ul il intocmesc eu atunci cand inregistrez factura. Am vrut sa stiu daca vanzatorul intocmeste manual un registru de casa, in afara de raport de gestiune zilnic.
Scuze de insistente, dar vreau sa inteleg procedura de inregistrare a incasarilor de la punctul de lucru si modalitatea de predare de catre vanzator a banilor (dpdv scriptic)
Multumesc

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: punct de lucru

#11 Mesaj de apetrem »

Scrie mai sus, registrul de casa il face casierul, nu vanzatorul. Vanzatorul vinde.
Incasarile se predau persoanei responsabile pe baza de monetar.
Marian Apetre

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: punct de lucru

#12 Mesaj de gruinl »

Multumesc.

vaduvaa820
Mesaje: 40
Membru din: Lun Apr 07, 2014 11:30 am

Re: punct de lucru

#13 Mesaj de vaduvaa820 »

si eu am deschis un punct de lucru cu servicii de vulcanizare....eu nu am stocuri...
cum incep prima zi la raportul zilnic de gestiune,registrul de casa si monetar?
eu am facut analitic in saga pt 5311,ca sa deosebesc veniturile pe activitatea principala si cele pe punctul de lucru si am trecut ca asociatul a depus o suma de bani in caseria acestui punct de lucru pentru ai folosi la cumpararea materialelor folosite in aceste servicii....ce trebuie sa fac?fac nir daca tot ce am cumparat am dat in consum?
si in raport,registru si monetar cum incep?scriu si aceste depuneri?

Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: punct de lucru

#14 Mesaj de tomac »

Am o corecție: eu am vorbit de 2 case de marcat nu de două casierii. Că despre case de marcat pe etaj era vorba. În rest, de acord cu Marian, registrul de casă e unic pe societate, mai exact pe casierie.

@vaduvaa
Nu aveți nicio treabă cu raport de gestiune. De ce ați întocmi așa ceva?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns