Inregistrare import

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
petrescu861
Mesaje: 21
Membru din: Lun Feb 01, 2010 12:00 am

Inregistrare import

#1 Mesaj de petrescu861 »

Buna ziua
Am si eu o problema : societatea la care lucrez a facut un import de marfa din Japonia. Am inregistrat in "Intrari - valuta" toate articolele (sunt vreo 300 de poziti), am introdus procentajul taxelor vamale (dupa caz 6.5%,3.5%,3%,1%) si am pus si 24% la TVA, dar la final nu imi corespunde valoarea totala a taxelor de pe declaratia vamala cu valoarea de pe receptia mea. Am reintrodus de mai multe ori, reverificind cotele de taxe vamale si tot nu imi corespunde valorile. Ce ma sfatuiti sa fac ?

Multumesc anticipat !

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Inregistrare import

#2 Mesaj de paturcai »

Chiar nu este asa.
Trebuie sa vedeti care este diferenta care nu iese.
S-ar putea sa fie vorba de un transport pe care nu l-ati luat in calcul.
Undeva lipseste ceva.
Daca fiecare pozitie de pe DVI corespunde inseamna ca la ELEMENTE PENTRU VALOARE mai trebuie sa existe o valoare pe DVI.
Daca nu exista acolo trecut nimic inseamna ca s-a luat o suma ca si valoarea pentru transport.
In acest caz trebuie sa folositi POZITII TARIFARE din SAGA.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

petrescu861
Mesaje: 21
Membru din: Lun Feb 01, 2010 12:00 am

Re: Inregistrare import

#3 Mesaj de petrescu861 »

Multumesc pentru raspuns. Intradevar cred ca in valoarea DVI-ului este introdusa si valoarea de transport maritim, doar ca problema a fost in felul urmator. : factura de transport si factura externa este cu data de martie, si din cauza unor probleme de import , DVI-ul este cu data de iunie. Astfel, factura de transport maritim este inregistrata cu data de martie 2012, iar DVI-ul este in luna iunie 2012 si de aceea cred ca factura de transport nu este asociata acestui DVI. Multumesc frumos pentru raspuns inca o data.
Daca poate cineva sa ma ajute cum fac in aceasta situatie sa prind factura de transport in DVI ? Stornez factura de la luna martie 2012 si o introduc in DVI la facturi asociate in luna iunie 2012, sau stornez si DVI-ul si factura de transport la luna iunie, si le prind corect in iulie ? (Precizez ca factura de transport a fost deja achitata la martie 2012 si s-au inregistrat si diferentele de curs valutar. Multumesc anticipat !

Scrie răspuns