Adeverinta deseuri metale

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
maierl538
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 22, 2012 10:16 am

Adeverinta deseuri metale

#1 Mesaj de maierl538 »

Am introdus primul furnizor, persoana fizica, la denumire am completat numele persoanei,la cod fiscal am completat CNP, apoi adresa si am ales Venituri deseu- metale 16%, am inregistrat intrarea de deseuri, programul mi-a calculat si inregistrat cele 2 taxe ( mediu si impozit) insa problema mea de aici incepe, cum pot introduce urmatorul furnizor?
Am urmat aceeasi pasi insa nu-mi mai inregistreaza cele dou taxa in conturile aferente adica 446 si 447.
Ce nu fac corect ca nu-mi dau seama?
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, e foarte scurt timpul in care trebuie sa termin actele.
Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Adeverinta deseuri metale

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum@!
Cand introduci noua intrare vei introduce si noul furnizor, nota se genereaza doar daca furnizorul este persoana fizica si la creare furnizorului la "detalii" sa selectezi optiunea dorita la sectiunea "tip impozit" (aceasta apare doar la introducerea unui CNP).

maierl538
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Sep 22, 2012 10:16 am

Re: Adeverinta deseuri metale

#3 Mesaj de maierl538 »

Multumesc!
Asa procedez, introduc noul furnizor cu CNP si aleg tipul de impozit, am observat ca nu apare optiunea pentru impozit decat dupa ce introduc CNP-ul. La primul furnizor pe care l-am introdus imi genereaza corect nota contabila iar de la al doilea imi calculeaza corect suma de plata prin casa insa nu-mi mai genereaza nota pentru cele 2 tipuri de taxe (16% si 3%). Doar in 371 imi trece corect suma si in 5311 in celelalte conturi (447,446 si 462) nu se genereaza sumele. Nu inteleg unde gresesc, am incercat de mii de ori.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Adeverinta deseuri metale

#4 Mesaj de balazse »

Am introdus un furnizor care a fost configurat ca la cod fiscal am trecut un CNP, iar la detalii la optiunea "tip impozit" am ales "venituri din deseu - metale". Dupa validarea documentului mi s-a generat:
371=401
401=446.PF
401=447.PF
Inseamna ca ceva nu faci bine.

Scrie răspuns