impozitare 3% pe cifra de afaceri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
horhatm
Mesaje: 55
Membru din: Mar Apr 14, 2009 12:00 am

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#31 Mesaj de horhatm »

buna,

o intrebare va rog: din 01.02.2013 am trecut de la imp profit la imp micro. Intrebarea mea e daca la momentul actual exista o limita minima pt plata imp micro (cum era mai demult 550lei indiferent daca 3% era mai putin) sau se plateste exact cat iese prin aplicarea 3%?
multumesc, nu mai sunt la curent cu imp micro.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#32 Mesaj de gramac921 »

aia cu 550 era impozit minim ( varianta lui Boc & Friends) :D

Acuma e 3% pe venit . Daca nu ai , nu platesti. ( asta e deosebirea) .

melintem950
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 21, 2013 11:33 pm

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#33 Mesaj de melintem950 »

Salut. Am o problema. Am devenit din 1.02.2013 platitor pe venit 3% fata de 16% impozit pe profit. Am bifat microintreprindere la configurare societati insa la generarea decl. 100 pune impozitul pe profit chiar daca am bifat rindul 6 si am debifat 1. Iar la validarea lunii martie spune ca nu s-a inregistrat impozitul pe profit, yes, no , dau yes si tot o tine cu cei 16%. Acum pot sa calculez usor cit e 3% din venit dar parca ar trebui sa o faca programul.

Avatar utilizator
lupitaa
Mesaje: 205
Membru din: Mie Iun 27, 2007 12:00 am
Localitate: Reșița
Contact:

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#34 Mesaj de lupitaa »

Debifeaza micro sus, langa codul CAEN si incearca sa operezi schimbarea folosind butonul "Detalii impozit si TVA" din configurare societati, trecand si data de la care s-a trecut la IVM (01.02.2013). Casuta de sus se va bifa automat. La mine apare cum trebuie.
https://adilupita.wordpress.com/

melintem950
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 21, 2013 11:33 pm

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#35 Mesaj de melintem950 »

:D Multumesc. Facusem trecerea la IVM de luna trecuta cind imi generase 010 insa acum a bifat singur linga codul caen dupa ce am rescris de citeva ori alegera impozitului si data de la care incepe. Calculeaza corect IVM insa in declaratia 100 nu il afiseaza, chiar daca am dat actualizare date. Cred ca e ceva in neregula de la validarea lunii martie - inchidere conturi de cheltuieli si venituri : mesajul e " Nu s-a inregistrat impozitul! Continuati?" dau yes, validez luna, genereaza suma corecta la IVM insa la declaratia 100 e 0 suma.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#36 Mesaj de fagarasa176 »

Pai validati impozitul micro pe martie inainte de inchidre venituri-cheltuieli si o sa apara in D100
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

melintem950
Mesaje: 3
Membru din: Joi Feb 21, 2013 11:33 pm

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#37 Mesaj de melintem950 »

Ok, Multumesc, s-a rezolvat. Macar dau curaj la lume :lol:

iliescua762
Mesaje: 16
Membru din: Mar Apr 16, 2013 9:14 pm

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#38 Mesaj de iliescua762 »

Buna ziua,

Inca un novice cu aceeasi problema...am tot bifat si debifat, validat si devalidat lunile ( din februarie pana in prezent).Initial imi spunea ca nu s-a inregistrat impozitul pe iunie, am sapat dar acum nu il mai inregistreaza nici pe martie....am trecut in configurare ( detalii impozit si TVA) impozit pe venit din 01.02.2013, se bifeaza casuta cu microintreprindere in mod automat iar cand vreau sa validez luna martie, acelasi mesaj ca nu s-a inregistrat impozitul.Nu stiu unde gresesc.... :oops:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#39 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Ai mers la "inchidere luna" -> "impozit pe venit" -> "total venituri" este mai mare decat zero si la apasarea buntonului "validez" nu iti apare nota contabila cu suma de la "impozit pe venit de inregistrat"?

iliescua762
Mesaje: 16
Membru din: Mar Apr 16, 2013 9:14 pm

Re: impozitare 3% pe cifra de afaceri

#40 Mesaj de iliescua762 »

Multumesc mult pentru raspuns.Din pacate inceputurile sunt dominate de graba si frica de greseli....mi-ai deschis ochii :lol: am intrat la imp. pe venit si am realizat ca exista butonul VALIDARE, pentru suma trecuta acolo....dupa ce am validat, am inchis toate lunile si dupa actualizare declaratiile 100 si OP-ul sunt in regula... :) Multumesc inca odata :wink:

Scrie răspuns