TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#16 Mesaj de balazse »

Pot sa confirm cele mentionate de TomaC. :D
Mi-a luat si mie ceva pana cand mi-a iesit, pentru aceast lucru trebuie sa ii multumesc lui TomaC, ca fara descrierea lui n-as fi reusit.

Pasii ar fi astfel:
1. intrari: factura (facturile) sa fie bifata cu TVA la incasare;
2. cec: introduci nr doc -> data -> data scadenta -> alegi furnizorul -> 401 -> 403 -> treci suma -> se deschide (automat) fereastra "detalii" unde alegi furnizorul si selectezi factura (facturile) -> salvezi;
3. cec: introduci nr doc -> data -> nu se completeaza data scadenta -> alegi furnizorul -> 403 -> 5121 -> treci suma -> se deschide (automat) fereastra "detalii" unde selectezi factura (facturile) -> salvezi.
Daca mergi la articole contabile vei vedea nota generata 4426=4428.TP.

iosiff
Mesaje: 523
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#17 Mesaj de iosiff »

Da, dar meniul de cecuri cum e acum e varza ( Anul trecut mergea perfect ( Acu daca dai 401 in loc de 4111 mai bn renunti sa te corectezi decat sa o faci.
Desii am dat clientu care era cu facturile aferente bifate , a trebuit sa dau vreo 2 clikuri de maus ca sa vad ca a asociat si facturile care am vrut eu ( si nu oa data m-am trezit in situatie client ca nu erau asociate )

PS Daca moderatori considera ca aberez ii rog sa ma anunte pe mail, si sa stearga acest mesaj fara sa zica de ce.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#18 Mesaj de tomac »

Acum ecranele de decontări fac selecții și verificări suplimentare, absolut necesare, din cauza TVA la încasare. Din păcate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#19 Mesaj de bogeanua »

Se pare ca sunt ceva probleme cu ecranul BO,CECuri emise/primite.Eu am asemenea instrumente de plata de la clienti pe care le-am girat la furnizori.Am introdus datele prin acest ecran, mi-a facut notele contabile 413=4111 si 401=413 dar cele cu TVA 4428=4427 respectiv 4426=4428 nu apar.
Bineinteles ca nu sunt sigur daca am procedat corect,pana la 31.12.2012 era OK, dar acum este ceva ce imi scapa.Am trimis email la SAGA sa vad ce se poate face.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#20 Mesaj de balazse »

Pentru a putea vizualiza notele 4428=4427 respectiv 4426=4428 trebuie sa intrii la "articole contabile", doar acolo le poti vizualiza.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#21 Mesaj de bogeanua »

Sigur ca acolo m-am uitat dar nu exista.Faceti un test si vedeti.Poate ca eu nu operez corect?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#22 Mesaj de balazse »

Ceva nu operezi asa cum am descris, deoarece l-am testat si functioneaza corect.
Factura achitata este cu "TVA la incasare", precum ai ultima actualizare?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#23 Mesaj de bogeanua »

Dupa cum spuneam este vorba de instrumente de plata girate,primite de la clienti si girate la furnizori.Se lucreaza numai prin ecranul BO,Cecuri emise/primite.Aici nu se lucreaza cu ct 5121.
Facturile sunt inregistrate corect prin Intrari respectiv Iesiri cu bifa la TVA la incasare.Am descarcat ultima actualizare astazi.Si totusi nu apar notele cu TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#24 Mesaj de balazse »

In acest caz lucreaza cu 581 sau 5125.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#25 Mesaj de bogeanua »

Nu mi-ati spus daca ati facut testare.Poate ca la mine este ceva.Solutia data nu cred ca este cea mai buna.Oricum multumesc frumos pt interes.Astept totusi maine raspuns de la SAGA si voi reveni aici cu lamuriri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#26 Mesaj de tomac »

In cazul girarii trebuie sa folositi un cont intermediar. Altfel nu va functiona. Simpla operare 403=413 nu merge. Trebuie sa folositi un cont ce sa fie definit in ecranul "Configurare societati" pagina conturi automate ca fiind cont de banca.
La fel in cazul scontarii biletelor la ordin.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#27 Mesaj de bogeanua »

Iata raspusul primit de la SAGA:
"TVA devine exigibila cand se incaseaza/plateste efectul comercial. Puteti sa operati incasarea prin 413 direct din ecranul "Iesiri", iar in ecranul "Cecuri, BO emise - primite" trebuie sa adaugati inregistrarea 5125 = 413, selectand si tertul la coloana "Client". Ulterior, apasati butonul Cec/BO pentru a selecta biletul la ordin decontat.

Aceeasi procedura este si pentru efectele de platit."

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#28 Mesaj de tomac »

Vi s-a raspuns exact ceea ce a postat balasze si am scris si eu. Ceea ce se stia demult legat de operarea cu efecte comerciale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#29 Mesaj de bogeanua »

Sigur ca s-au dat aici multe explicatii despre efecte comerciale.In final am inteles ca daca lucrez numai si numai cu ecranul BO,Cecuri emise/primite nu voi avea si NC cu trecerea TVA de la neexigibila la exigibila.Eu am refuzat sa mai folosesc inca un ct intermediar si atunci am lucrat numai si numai prin ecranele Iesiri si Intrari unde am facut incasarea/plata prin ct 413 la data de scadenta a efectelor comerciale.Ideea a fost buna pt ca in Articole contabile mi-au aparut si NC cu transferul TVAului.Este posibil sa nu fie pe placul tuturor pt ca in planul de conturi la functiunea ct 413 nu apare creditarea acestuia prin 401,dar practica arata ca este posibil si un asemenea articol contabil.In fond nu se influenteaza cu nimic profitul firmei.Multumesc tuturor pt interes si explicatii.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: TVA INCASARE -FACTURI ACHITATE CU BO, CEC

#30 Mesaj de balazse »

Daca lucrezi numai si numai cu ecranul BO,Cecuri emise/primite vei avea si NC cu trecerea TVA de la neexigibila la exigibila utilizand un contul intermediar, ex: 5125.

Scrie răspuns