Declaratia 318

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

CATRE GABORF

#16 Mesaj de epurem242 »

si la subcod ai pus 4.1??

si ati verificat , s-a transmis catre HU?

MULTUMESC!

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Declaratia 318

#17 Mesaj de velam »

Buna ziua.
La subcod se pune 4.1, doar la "descriere" nu se trece nimic.
Asa am patit eu, cand am trimis declaratia 318 a scris: "S-a precizat text liber pentru descrierea bunurilor dar codul nu este egal cu 10". Am trimis la ANAF, din Spatiul privat la asistenta publica Cerere/Sesizare si in 4-5 ore am primit raspuns in care se preciza faptul ca la descriere sa nu trec nimic daca am cod diferit de 10. "Campul descriere trebuie sa raman necompletat. Acel camp se cpmpleteaza numai daca folositi codul 10."
O zi buna.

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Declaratia 318

#18 Mesaj de epurem242 »

va multumesc!
o zi buna!

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Declaratia 318

#19 Mesaj de velam »

Buna ziua. Imi puteti spune, va rog frumos, la "ARHIVA (.ZIP) A FACTURILOR/ DOCUMENTELOR DE IMPORT" care este marimea maxima de in carcare a documentelor din fisier? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 318

#20 Mesaj de balazse »

Daca descarci fisierul pdf de pe site ANAF pe pagina 3 la arhiva zip gasesti un buton cu semnul "?", iar daca apesi acolo o sa gasesti urmatorul text:
Numele fisierul atasat (inclusiv extensia .zip) nu trebuie sa depaseasca 50 caractere si nu trebuie sa contina caracterele &~@#%$*()'". Dimensiunea atasamentului nu trebuie sa depaseasca 5MB. Pentru a atasa o alta arhiva bifati NU si apoi DA !
Se pare ca ti-a lipsit doar un click de la raspuns. :wink:

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Declaratia 318

#21 Mesaj de velam »

Multumesc frumos pentru raspuns. Sa aveti o zi buna.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Declaratia 318

#22 Mesaj de velam »

Buna ziua. Revin cu alta intrebare. Pot sa atasez mai multe documente de tip .ZIP in declaratie? Daca procedez asa cum scrie in declaratie (Numele fisierul atasat (inclusiv extensia .zip) nu trebuie sa depaseasca 50 caractere si nu trebuie sa contina caracterele &~@#%$*()'". Dimensiunea atasamentului nu trebuie sa depaseasca 5MB. Pentru a atasa o alta arhiva bifati NU si apoi DA !) imi sterge fisierul atasat anterior si il inlocuieste cu cel de-al doilea fisier pe care il atasez. Eu am 12 fisiere cu extensia .ZIP de atasat si nu reusesc. imi puteti spune, va rog frumos cum sa fac? Va multumesc pentru rabdare.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 318

#23 Mesaj de balazse »

Atasezi un singur fisier *.zip care sa contina toate documentele si sa nu depaseasca in total 5MB.
Incearca sa rescanezi documentele la o rezolutie mai mica, precum alb-negru (si nu color), astfel se reduce si marimea fisierului.

eneam366
Mesaje: 5
Membru din: Joi Oct 04, 2012 2:14 pm

Re: Declaratia 318

#24 Mesaj de eneam366 »

Buna ziua! Stie cineva unde mai putem verifica declaratia 318 in luna martie 2019?
Pe SPV nu mai avem acces. Am trimis un e-mail la finante dar pana in prezent... nimic.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 318

#25 Mesaj de stefi »

Buna ziua
Vreau sa vad daca am inteles corect: D318 se descarga de pe Anaf, se deschide fisierul acolo unde s-a descarcat in calculador, se completeaza, se valideaza, dupa care nu stiu pasii. Nu stiu cum se trimite prin e-guvernare. Se va salva in calculator si trimite prin e-guvernare ca origen declaratie??
Ma poate lamuri cineva, va rog?

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: Declaratia 318

#26 Mesaj de velam »

Buna ziua. Salvati Declaratia pe calculator in folderul Temp iar dupa ce o completati si o semnati electronic o trimiteti pe e-guvernare. Sa listati sau sa scrieti pe declaratie numarul de inregistrare sa o verificati pe stare d112 daca s-a validat. In SPV o sa primiti mesaj daca s-a inregistrat si daca este validat de statul de unde cereti banii.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 318

#27 Mesaj de stefi »

Va multumesc frumos pt.indrumari.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 318

#28 Mesaj de stefi »

Buna ziua,
Imi puteti spune daca e corect sa atasez doar facturile cu valoarea tva peste 50€?
Am d318 din 2017, unde reprezentantul societatii la acel moment asa proceda. Vroiam sa stiu daca nu s-a mai schimbat ceva intre timp. Pe internet scrie facturi cu cel putin 1000€ si pt.motorina cel putin 250€....

epurem242
Mesaje: 507
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: Declaratia 318

#29 Mesaj de epurem242 »

In cazul in care cererea de rambursare vizeaza o perioada de rambursare mai mica de un an calendaristic, dar mai mare de 3 luni, cuantumul TVA pentru care se solicita o rambursare nu poate fi mai mic de 400 euro sau echivalentul acestei sume in moneda nationala a statului de rambursare.

In cazul in care cererea de rambursare se refera la o perioada de rambursare de un an calendaristic sau la perioada ramasa dintr-un an calendaristic, cuantumul TVA nu poate fi mai mic de 50 euro sau echivalentul acestei sume in moneda nationala a statului de rambursare.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Declaratia 318

#30 Mesaj de stefi »

Poate nu m-am exprimat corect, ma refeream la valorea tva a unei singure facturi, nu la totalul lor.
In D318 vor aparea toate, dar scanate,in atasament doar cele care au valorea tva peste 50€, e corect asa?

Scrie răspuns