POPRIRE SALARIU

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#16 Mesaj de ioni459 »

pai exact asa s-a intamplat am gasit-o in cutia postala de la poarta.
nu trebuia trimisa cu confirmare de primire?

am verificat si la Arhiva electronica de garantii reale mobiliare, si bineinteles ca are Inscriere de catre un cabinet de avocatura din data de 05.06.2013 si expira in data 05.06.2018 la Constituitori pers fizice cu bunul luat pe credit autoturism.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#17 Mesaj de herganiec »

cu confirmare si cu semnare de primire.
asa de unde stiu "ei" ca ai primit instiintarea..? :|

Pana la urma vor sa-si rezolve problemele prin voi. si eu am mai primit instiintari de la banci ca x sau y are restante la rate, le-am spus verbal sa mearga sa-si rezolve problemele cu bancile si atat. e problema bancilor sa isi recupereze banii. (ca firma nu ai semnat tu adeverinta de venit si obligatia de retinere, asa cum ai spus a fost la alta firma atunci).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#18 Mesaj de ioni459 »

asa mi se pare si mie logic sa nu se retina poprirea, dar patronul nu vrea sa aibe necazuri in firma...si vrea sa stie baza legala

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#19 Mesaj de fagarasa176 »

@h nu conteaza ca nu ai semnat tu adeverinta de salarariu....este irelevant...atata timp cat primesti titlu executoriu esti obligat sa'l pui in aplicare.
Legat de partea cu semnatura deprimire aici ai dreptate :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#20 Mesaj de ioni459 »

Chiar asa @herganiec, ai avut cazuri fericite... daca angajatii si-au rezolvat singuri problemele, si nu ai mai primit la firma si alte instiintari de popriri de la banci

In cazul meu, acest salariat e unul problema, in sensul ca de abia a spus ca mai are credite restante si la alte banci...probabil de nevoi personale, de nu l-au prins si cu acelea...
Mai mult masina fiind proprietatea patronului, se gandeste sa nu ramana fara ea...din vina salariatului astuia neserios cu bancile.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#21 Mesaj de fagarasa176 »

Codul de procedura civila scrie: Art. 456
In termen de 15 zile de la comunicarea popririi, iar in cazul sumelor de bani datorate in viitor, de la scadenta acestora, tertul poprit este obligat:
a) sa consemneze suma de bani sau, dupa caz, sa indisponibilizeze bunurile mobile incorporale poprite si sa trimita dovada executorului, in cazul popririi prevazute la art. 453 alin. 1;
b) sa plateasca direct creditorului suma retinuta si cuvenita acestuia, in cazul popririlor prevazute de art. 453 alin. 2. La cererea creditorului suma ii va fi trimisa la domiciliul indicat sau, daca este cazul, la resedinta indicata, cheltuielile de trimitere fiind in sarcina debitorului.
Daca sunt infiintate mai multe popriri, tertul poprit va proceda potrivit alin. 1, comunicand, dupa caz, executorului ori creditorilor aratati la lit. a) si b) din acelasi alineat numele si adresa celorlalti creditori, precum si sumele poprite de fiecare in parte.
Art. 460
Daca tertul poprit nu-si mai indeplineste obligatiile ce-i revin pentru efectuarea popririi, inclusiv in cazul in care, in loc sa consemneze suma urmaribila a liberat-o debitorului poprit, creditorul, debitorul sau organul de executare, in termen de 3 luni de la data cand tertul poprit trebuia sa consemneze sau sa plateasca suma urmaribila, poate sesiza instanta de executare, in vederea validarii popririi.
Instanta va cita creditorul urmaritor, debitorul si tertul poprit si, daca din probele administrate rezulta ca tertul poprit datoreaza sume de bani debitorului, va da o hotarare de validare a popririi prin care va obliga tertul poprit sa plateasca creditorului, in limita creantei, suma datorata debitorului, iar in caz contrar, va hotari desfiintarea popririi. Tertul poprit, care, cu rea-credinta, a refuzat sa-si indeplineasca obligatiile privind efectuarea popririi, va putea fi amendat, prin aceeasi hotarare, cu o suma cuprinsa intre 2.000.000 lei si 10.000.000 lei.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#22 Mesaj de ioni459 »

E clar ... ca legea a fost gandita ca executorul sa fie acoperit pentru ca scrie ''In termen de 15 zile de la comunicarea popririi'' nu de la confirmarea de primire

In cazul asta, patronul nu are decat sa recunoasca ca a primit comunicarea si sa vireze sumele in contul bancar mentionat in documentele trimise.
Comunicare are ca data de emitere 09.08.2013 iar pe stampila firmei de curierat care a ridicat plicul apare data de 13.08
De la ce data se calculeaza cele 15 zile?
Sau se vireaza atunci cand salariatul primeste banii in data de 10 ale lunii pt luna trecuta?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#23 Mesaj de fagarasa176 »

Nu...comunicarea popririi se refera la data luarii la cunotinta...data la care a'ti primit comunicarea
Se vireaza in zilele urmatoare platii salariilor....aveti 3 luni timp...scrie la art 460
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#24 Mesaj de ioni459 »

multumesc mult @fagarasa176 pt lamuriri


Ca idee ... si daca pleaca salariatul de la aceasta firma, patronul scapa de corvoada popririi, dar tot ramane cu frica ca banca ii ia masina, pt ca zilele trecute unul din executori a venit la adresa firmei care este si domiciliul patronului si a facut poze la masina asa prin gard...

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#25 Mesaj de fagarasa176 »

Masina nu are nici o legatura....ca este a patronului sau a firmai nu conteaza...
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#26 Mesaj de herganiec »

daca masina e a patronului de acum, ce are angajatul atunci cu poprirea? oficial e pe numele angajatului? sau ce incalceala mai e si asta...?
daca e a patronului(neoficial) si angajatul doar a cumparat-o in rate pe numele sau(oficial), nu vad de ce patronul nu-i plateste ratele ca doar nu e a angajatului decat pe acte? :?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#27 Mesaj de ioni459 »

Asa e ...e o incalceala, de nu am mai auzit nici eu pana acum...

Din ce am inteles eu de la patron, ordinea evenimenteler ar fi asa:

1. In 2008 salariatul a cumparat un autoturism pe credit auto de la BRD.
2. In 2010 a vandut masina fetei doamnei cu care traia acesta (nu erau casatoriti).
3. In 2011 fata doamnei vinde cu acte in regula masina patronului meu.

Deci, acum masina este pe numele patronului, iar creditul pe numele salariatului.
Consider ca patronul nu trebuie sa platesca ratele de la credit, pentru ca acesta a platit odata pretul masinii la cumparare de la fata doamnei.

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#28 Mesaj de gramac921 »

cat s-a plimbat masina aia ... :)

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#29 Mesaj de ioni459 »

Revin cu aceeasi problema ... pt ca s-a hotarat patronul sa retinem poprirea salariatului, asta pt ca se apropie de termenul de 3 luni de la primirea instiintarii, si mai mult de atat saptamana trecuta a mai print inca o instiintare de la alt executor pt un alt credit neachiat de salariat.
Patronul a luat legatura cu ultimul executor, si i-a propus sa retina o suma mai mica de 1/3 cat este stabilit in instiintare.

Este legal acest lucru?
Daca este de acord executorul, trebuie sa trimita o alta instiintare cu noua suma de poprit?

Mutumesc anticipat!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: POPRIRE SALARIU

#30 Mesaj de eugen01 »

art.169 din CM
4) Reţinerile din salariu cumulate nu pot depăşi în fiecare lună jumătate din salariul net.

Scrie răspuns