POPRIRE SALARIU

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: POPRIRE SALARIU

#61 Mesaj de septimiuv »

hai c-ati rezolvat-o :lol:
ori la brut ori la net?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#62 Mesaj de herganiec »

art.728 Limitele urmăririi veniturilor băneşti
(1) Salariile şi alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum şi
alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligaţie de întreţinere sau alocaţie pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiaşi sume, urmărirea nu poate depăşi jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanţelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului şi sunt destinate asigurării mijloacelor de existenţă ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părţii ce depăşeşte jumătate din acest cuantum.
eu vad peste tot referire la salariul net nu la brut.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

vargaz148
Mesaje: 46
Membru din: Vin Noi 27, 2009 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#63 Mesaj de vargaz148 »

Exact la textul citat de herganiec ma refeream, la alin. (3), deoarece in CPC se face referire doar la minim NET pe economie, termen care probabil este utilizat doar in situatiile statistice si asa cum spune tomac, in afara de CPC n-am mai vazut niciunde sa fie ceva raportat la acesta. Niciodata nu se stabileste salariul minim net pe tara, ci cel brut...
Totusi formularea din CPC este cat se poate de clara, chiar daca nu este logica si exista riscul sa vina vreun executor sa se lege de acest aspect si sa ma puna sa virez retroactiv banii, cu penalizari cu tot.

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#64 Mesaj de popescuv903 »

Am o poprire la un salariat stabilita acum 8 luni, in suma fixa la salariul net, permanenta, ct 427, prin ecranul retineri. Totul a mers ok pana in luna ianuarie 2014. Pt. feb, martie si apr. programul nu mai tine cont de aceasta poprire - nu calculeaza, nu trece in stat, nu face articol contabil. Am verificat si rasverificat dar nu gasesc buba. Daca cineva are vre-o idee astept sugestii. Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: POPRIRE SALARIU

#65 Mesaj de tomac »

1. Verificați ca la poprirea respectivă să fie bifat "Permanent".
2. Verificați modul de definire a reținerii. La ce se aplică și din ce se reține.
3. Verificați dacă persoana mai este activă, mai este salariatul societății. Dacă a plecat și a fost re-angajat înseamnă că are alt cod și la acel cod nou nu este definită reținerea
4. Ce venit are? Permite venitul său reținerea?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popescuv903
Mesaje: 106
Membru din: Mie Dec 05, 2012 12:30 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#66 Mesaj de popescuv903 »

2 la ce se aplica - spatiu gol - aici era problema, am trecut salariu net, multumesc frumos. Acum este ok.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#67 Mesaj de nasteaf »

Iar am nevoie de o precizare.
Am primit de la un BEJ o infiintare de poprire pt.un salariat de 1/3 din venitul net lunar.
Am introdus la retineri in procent 33,33% la salariatul respectiv, aplicat la salariul net.
Salariatul beneficiaza si de tichete de masa.
Cand am validat statul d eplata pe luna 10 retinerea mi-a calculat-o la net, inclusiv la val.tichetelor de masa acordate in luna 10.
Este corect???
Va multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#68 Mesaj de paturcai »

Ca regula: alegeti ca rata fixa lunara sa se retina din NET, rata o stabiliti dvs. si nu programul.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: POPRIRE SALARIU

#69 Mesaj de pinteae »

Dupa parerea mea, retinerea unui procent de 33,33% din valoarea neta a tichetelor de masa nu este corecta. Acest aspect l-am precizat si in alte topicuri. Tichetele de masa nu sunt drepturi de natura salariala asupra carora sa se aplice oprirea. Pentru a retine 1/3 din venitul salarial net, procedezi astfel: daca venitul net lunar nu difera, atunci determini 1/3 din venitul salarial net si introduci suma respectiva ca retinere, perioada fiind de la 01 a primei luni, pana la 30/31 a ultimei luni de retinere. Daca venitul salarial net lunar difera, atunci vei introduce lunar o retinere de 1/3, iar perioada va fi de la 1 a lunii la 30/31 a respectivei luni. In acest mod vei avea un istoric al retinerii, iar suma retinuta este corecta.

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#70 Mesaj de nasteaf »

Multumesc de raspuns.
Cand am avut putini salariati si salariul a ramas acelasi pt.o perioada mai lunga, nu am acordat tichete de masa, nu au fost ore suplimentare si ore de noapte, asa am procedat.
Dar am acum o firma cu multi salariati si deja sunt cativa care au popriri, iar in cursul lunii ei presteaza si ore suplimentare si ore de noapte, au si tichete de masa, deci salariul net se modifica.Mie mi-ar fi util sa folosesc varianta cu procend din salariul net, dar programul SAGA retinerea mi-a calculat-o la net, inclusiv la val.tichetelor de masa acordate in luna 10.
Deci este corect a lua in calcul la poprire si valoarea tichetelor de masa acordate asa cum face programul SAGA???

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#71 Mesaj de herganiec »

nu. Dar ati putea sa calculati dvs manual cat reprezinta 1/3 din netul stabil fix(fara ore supl sau ore noapte ocazionale) si sa il retineti fix ca suma in fiecare luna si nu procent variabil.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nasteaf
Mesaje: 619
Membru din: Mar Oct 30, 2012 12:01 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#72 Mesaj de nasteaf »

Eu cred ca ar fi corect ca programul sa calculeze corect, atat timp cat scrie in program: "procent aplicat la salariul net" nu credeti???

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: POPRIRE SALARIU

#73 Mesaj de paturcai »

PintaE sunt de acord cu interpretarea: tichetele de masa sunt un ajutor si sunt asimilate veniturilor salariale NUMAI pentru a fi impozitate din punct de vedere al impozitului pe salarii. Valoarea lor nu reprezinta cotizatii la nicio asigurare de de niciun fel.
La fel de adevarata este si observatia lui NasteaF.
Si aici ma duc cu gandul la "Cifra de afaceri" care are patru interpretari in functie de....situatie si nu s-a mai suparat nimeni.
La fel ma duc cu gandul si la "concediul fara salariu" care inseamna si "suspendare" (oficial asta inseamna, potrivit D112) dar in acelasi timp nu este suspendare fiind un drept al salariatului.
Incercam sa iesim cu fata curata in oricare dintre situatii.
Suntem colegi si ne spunem "ofurile".
Ne trece.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: POPRIRE SALARIU

#74 Mesaj de balazse »

Din pacate, si dupa parerea mea personala, tichetele n-ar trebui sa apara la "salariul net", ci doar la "venit net" ar trebui sa apara.
In mod normal inainte de "deducere presonala" ar trebui sa apara "venit net" si doar dupa aceasta ar trebui sa apara "venit baza calcul" (sau aceasta din urma ar putea sa fie chiar exclusa).

todaz
Mesaje: 509
Membru din: Mar Dec 23, 2014 12:52 pm

Re: POPRIRE SALARIU

#75 Mesaj de todaz »

Buna ziua!

Am si eu o persoana care este angajat cu 1 ora/zi.Are venitul net de 95Ron.Am primit o adresa de poprire de 1/3 din salariul net.
Am introdus la persoana respectiva pe stat de plata la ,,retineri,,. Mai sus am citit ca trebuie bifat undeva Permanent , dar nu gasesc unde.

Ca aceasta poprire o sa fie lunar.

Mai trebuie sa introduc undeva ceva?

Multumesc!

Scrie răspuns