DAC 6

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

DAC 6

#1 Mesaj de puscasz »

va rog, nu ma judecati prea aspru, dar valul de informatii si de expresii confuze, ma fac sa fiu nesigura. Va intreb: achizitiile si vanzarile de marfa si prestarile de servicii intra sau nu sub incidenta acestui DAC6 ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: DAC 6

#2 Mesaj de paturcai »

Nimeni nu judeca pe nimeni aspru:
https://static.anaf.ro/static/10/Anaf/A ... 012021.pdf

Acest ghid are scopul de a oferi un cadru general de îndrumare a contribuabililor care au obligația de a se conforma normelor privind furnizarea de informații referitoare la aranjamentele transfrontaliere raportabile.
2. Aranjament
Termenul de aranjament include toate categoriile de aranjamente, tranzacții, plăți, scheme și structuri, precum și aranjamente care se compun din mai mulți pași sau dintr-o serie de aranjamente. Spre exemplu, un aranjament poate cuprinde: încheierea unui acord de împrumut, acordarea împrumutului, plăți succesive de dobândă și plata principalului.
2.1 Aranjament transfrontalier
Un aranjament transfrontalier
2 este un aranjament care implică un SM și o altă jurisdicție
3, șicare îndeplinește cel puțin una dintre condițiile prevăzute la art. 286 lit. t) din Legea 207/2015 privind Codul de procedură fiscală.
Exemplu: O societate stabilită în România (cumpărător) achiziționează 50% din acțiunile unei
societăți stabilite în Bulgaria deținută de altă societate stabilită în România (vânzător).
Aranjamentul este unul transfrontalier întrucât societatea din Bulgaria este întreprindere
asociată ca urmare a faptului că participația la capitalul social depășește 25%. Aranjamentul
este unul transfrontalier întrucât sunt implicate două jurisdicții fiscale, Romania și Bulgaria.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

puscasz
Mesaje: 95
Membru din: Mar Oct 23, 2007 12:00 am

Re: DAC 6

#3 Mesaj de puscasz »

multumesc foarte mult, eram total in ceata. o zi frumoasa va doresc.

Scrie răspuns