Achizitie Italia,livrare Elvetia

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stanc82
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 28, 2012 4:52 pm

Achizitie Italia,livrare Elvetia

#1 Mesaj de stanc82 »

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema:O firma din Romania a primit facturi de achizitie din Italia pentru un sistem de pompe si le refactureaza unei firme din Elvetia.Marfurile nu ajung in Romania,ci merg direct in Elvetia.Va rog,daca cineva s-a confruntat cu o situatie asemanatoare,as vrea sa cunosc tratamentul fiscal d.p.d.v. al TVA.In ce fel se inregistreaza in decontul TVA operatiunile atat la cumparare cat si la livrare,se intocmeste declaratia 390?;firma trebuie sa fie inscrisa in ROI?
Stiu ca sunt multe intrebari,dar daca cineva a intalnit ceva asemanator,v-as fi recunoscatoare pentru raspunsuri.Multumesc,o zi placuta!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie Italia,livrare Elvetia

#2 Mesaj de tomac »

Este export. Nu intră în discuție AIC din Italia în România.
Este export pentru firma din RO. Nu se declară în D390.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Achizitie Italia,livrare Elvetia

#3 Mesaj de apetrem »

Eu cred sunt neimpozabile in RO, ambele operatiuni.
Export este pentru firma din Italia, de unde pleaca transportul si unde se face vama, presupun.

Cel putin asa imi iese, daca le pun in oglinda:
firma din RO transporta catre Elvetia si factureaza catre Italia.
Marian Apetre

stanc82
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mai 28, 2012 4:52 pm

Re: Achizitie Italia,livrare Elvetia

#4 Mesaj de stanc82 »

Multumesc pentru raspunsuri.Asa am sa tratez operatiunea respectiva,ca fiind neimpozabila.
De fapt in cautarile mele am mai extras materiale,unul dintre ele il postez aici poate ii mai foloseste cuiva.Va multumesc si succes!

"Conform art. 132 din Cod Fiscal, locul livrarii de bunuri este locul unde se gasesc bunurile cand incepe expedierea sau transportul, asadar locul exportului este Italia. Intrucat, conform art. 1301 din Cod Fiscal, achizitia de la societatea din Italia nu intruneste conditiile necesare clasificarii ca achizitie intracomunitara, deoarece bunurile sunt transportate direct in afara Comunitatii, achizita nu va fi impozabila din punct de vedere al TVA in Romania, iar entitatea romana nu este persoana obligata la plata taxei si in consecinta nu va aplica taxare inversa.
In opinia noastra, tinand cont de faptul ca operatiunea nu este scutita, ci neimpozabila, nu consideram necesar sa prezentati documentele necesare pentru justificarea scutirii prevazute in ordinul 2421/2007. Cu toate acestea, consideram ca ar fi prudent ca dvs. sa obtineti totusi aceste documente (eventual in copie), pentru a evita eventuale neintelegeri de interpretare ale Codului fiscal in cazul unui control fiscal.
In decontul de TVA achizitia o veti inregistra la randul 26 (achizitii neimpozabile), iar livrarea la randul 3 (livrari pentru care locul livrarii este in afara Romaniei)."

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: Achizitie Italia,livrare Elvetia

#5 Mesaj de tudosien »

Am comanda de la un client roman(platitor de TVA) pentru o livrare catre Rusia(DDP). Factura catre clientul roman este una cu TVA sdd conform Art.143,(1),a) chiar daca facturez catre client roman platitor de TVA, nu?

Scrie răspuns