facturare ue

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
botorogad
Mesaje: 101
Membru din: Sâm Ian 09, 2010 12:00 am

facturare ue

#1 Mesaj de botorogad »

SC RO platitoare de tva inscrisa in ROI livrez catre IT lemn paletizat ..cum facturez cu TVA sau fara ? Daca firma IT nu este inscrisa in Roi cum facturez ? multumesc

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturare ue

#2 Mesaj de paturcai »

Pentru spatiul comunitar firma din Italia nu trebuie sa fie inscrisa in ROI.
Registrul operatorilor intracomunitari se refera la achizitiile din spatiul non-comunitar (cele care nu sunt din uniunea europeana). Adica aduc marfuri din China, din Thailanda, etc., trebuie sa fiu inregistrat in ROI pentru ca se face o vama si trebuie sa platesc dupa caz taxe vamale sau TVA.
Firma din Italia trebuie sa fie inregistrata doar in scop de TVA, si aveti un portal VIES unde introduceti codul fiscal al partenerului din Italia. Daca se regaseste acolo faceti factura cu TVA zero, si scrieti pe factura taxare inversa.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare ue

#3 Mesaj de balazse »

Scuze PaturcaI, dar partenerul trebuie sa fie inregistrat in ROI (Registrul Operatorilor Intracomunitari).
Daca nu este inregistrat in ROI nu va aparea ca si valid pe VIES.
Un mic extras de pe mfinante:
Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care intenţionează să desfăşoare după data de 1 august 2010 operaţiuni intracomunitare trebuie să solicite organelor fiscale competente înscrierea în Registrul operatorilor intracomunitari, înainte de efectuarea respectivelor operaţiuni.
Sursa:
http://www.mfinante.ro/acasa.html?metho ... ii&id=9572

Daca nu este inregistrat in ROI, atunci va trebui facturat cu TVA, zic eu.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: facturare ue

#4 Mesaj de cernatv »

paturcai scrie: Registrul operatorilor intracomunitari se refera la achizitiile din spatiul non-comunitar
:roll: :roll:

botorogad
Mesaje: 101
Membru din: Sâm Ian 09, 2010 12:00 am

Re: facturare ue

#5 Mesaj de botorogad »

eu am verificat firma pe vies si nu are cod valid ..parerea mea e ca ar tb fact cu tva ..dar daca s-a facut fara ? ati patit asa ceva ?

alta problema ...firma de RO -Gorj vinde lemn- paleti la o firma din Buzau ..factureaza fara TVA..taxare inversa ...lemnul este trimis in Italia cu foaie de parcurs de la Gorj catre Italia ...(firma din Buzau factureaza catre partenerul in IT )

Se poate trimite cu CMR lemnul direct in IT ?? deoarece in vama au fost opriti si pe buna dreptate deoarece factura de vanzare era intre cele doua firme din RO iar CMR era facut catre IT...cum ar tb procedat ??ar tb soferul sa aibe si factura de la Buzau catre IT ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare ue

#6 Mesaj de balazse »

Daca nu poate oferii un cod valid de TVA atunci se factureaza cu TVA.

Referitor la transport, nu prea am avut asemnea cazuri, dar daca pe CMR la expeditor este trecut unitatea din Buzau, iar la locul incarcarii este trecut unitatea din Gorj atunci nu ar trebui sa fie probleme, de altfel factura emisa de unitatea din Gorj catre unitatea din Buzau nu are ce cauta in vama, in cel mai rau caz unitatea din Buzau trebuia sa transmita firmei transportator o copie a facturii emise unitatii din Italia, desi totusi cred ca CMR-ul ar fi destul.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturare ue

#7 Mesaj de apetrem »

Nu e destul, trebuie actul de povenienta, factura.
Marian Apetre

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare ue

#8 Mesaj de balazse »

Atunci sa-i faca un aviz, corespunde unui document de provenienta, nu?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: facturare ue

#9 Mesaj de apetrem »

Fara factura, nu treci vama.
Marian Apetre

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: facturare ue

#10 Mesaj de paturcai »

Corect m-am gandit la EORI.
Scuze!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: facturare ue

#11 Mesaj de balazse »

apetrem scrie:Fara factura, nu treci vama.
De ce? Eu stiu mai multe cazuri in care marfa vine/pleaca doar cu "delivery note" si CMR, iar factura vine/pleaca ulterior prin posta.

Scrie răspuns