ajutor urgent

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
gidofalvij
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 30, 2012 12:01 pm

ajutor urgent

#1 Mesaj de gidofalvij »

Buna ziua! O firma platitor de TVA in Romania cumpara marfa din Germania si Ungaria dar persoana care vinde marfa este neplatitor de TVA. Intrebarea este " cum se contabilizeaza TVA-ul care trebuie achitat aici in Romania". Care sunt inregistrarile in contabilitate. Daca inregistrezi 371= 401 valoare marfurilor iar tva daca inregistrezi la 4426 atunci la inchidere apare la 4424 si nu este corect. Multumesc frumos pentru ajutor.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ajutor urgent

#2 Mesaj de balazse »

Si de ce sa platesti TVA in Romania la achizitie?

gidofalvij
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 30, 2012 12:01 pm

Re: ajutor urgent

#3 Mesaj de gidofalvij »

Daca este persoana fizica si nerezident atunci nu calculam TVA?

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: ajutor urgent

#4 Mesaj de cernatv »

Pai ai spus "o firma platitor de tva in Romania cumpara marfa din.....". Ori e firma, ori e persoana fizica. Cine face achizitia intracomunitara?

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: ajutor urgent

#5 Mesaj de gramac921 »

eu cred ca achizitia o face firma platitoare de TVA din RO de la o persoana fizica nerezidenta din UE.

gidofalvij
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 30, 2012 12:01 pm

Re: ajutor urgent

#6 Mesaj de gidofalvij »

O firma rezident in Romania platitor de TVA cumpara de la un nerezident persoana fizica. marfa Calculam TVA sau nu la achizitie? Aceasta a fost intrebarea.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: ajutor urgent

#7 Mesaj de pinteae »

Daca furnizorul face parte din categoria intreprinderilor mici (neplatitoare de TVA), sau a caror activitate este scutita de TVA in tara de rezidenta, atunci nu ai obligatia platii TVA-ului in Romania. Drept urmare nu se aplica taxarea inversa (4426 = 4427). In acest caz inregistrarea contabila, generata de achizitia de marfuri, este 371 = 401.
Dar trebuie sa ai mare atentie la ceea ce scrie pe factura, si la validarea codului VIES.

gidofalvij
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 30, 2012 12:01 pm

Re: ajutor urgent

#8 Mesaj de gidofalvij »

Dar nu are cod Vies .

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: ajutor urgent

#9 Mesaj de apetrem »

Este AIC, indiferent de calitatea furnizorului.
Definitia AIC este la art.130^1:
"Se consideră achiziţie intracomunitară de bunuri obţinerea dreptului de a dispune, ca şi un proprietar, de bunuri mobile corporale expediate sau transportate la destinaţia indicată de cumpărător, de către furnizor, de către cumpărător sau de către altă persoană, în contul furnizorului sau al cumpărătorului, către un stat membru, altul decât cel de plecare a transportului sau de expediere a bunurilor."
Marian Apetre

gidofalvij
Mesaje: 8
Membru din: Lun Ian 30, 2012 12:01 pm

Re: ajutor urgent

#10 Mesaj de gidofalvij »

Va multumesc frumos pentru ajutorul acordat.

Scrie răspuns