co-asigurati in 112

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
labesi
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 22, 2011 2:56 pm

co-asigurati in 112

#1 Mesaj de labesi »

buna ziua
Am un asigurat care a adus pt deducere tot ceea ce trebuie pt a-i inregistra copilul major la deducere.Mentionez ca, copilul este la facultate de stat.In d112 nu am la co-asigurati decat parint,sot/sotie.Intrebarea mea este:unde trebuie trecut copilul ca sa apara si in d112?
multumesc

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: co-asigurati in 112

#2 Mesaj de fagarasa176 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... ati#p90240
Copii sunt asigurati prin efectul legii
Lege nr. 95 din 14/04/2006 privind reforma în domeniul sănătăţii scrie:Art. 213. - (1) Următoarele categorii de persoane beneficiază de asigurare, fără plata contribuţiei:
a) toţi copiii până la vârsta de 18 ani, tinerii de la 18 ani până la vârsta de 26 de ani, dacă sunt elevi, inclusiv absolvenţii de liceu, până la începerea anului universitar, dar nu mai mult de 3 luni, ucenici sau studenţi şi dacă nu realizează venituri din muncă;
Ultima oară modificat Vin Iun 21, 2013 3:43 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

labesi
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 22, 2011 2:56 pm

Re: co-asigurati in 112

#3 Mesaj de labesi »

acolo unde ziceti voi nu apare si calitatea de copil la coasigurati,deci....unde se pot trece copiii majori care sunt la facultate...?

labesi
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 22, 2011 2:56 pm

Re: co-asigurati in 112

#4 Mesaj de labesi »

multumesc frumos

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: co-asigurati in 112

#5 Mesaj de cernatv »

@labesi
Ai intrat intr-o bucla logica.
Actele care ti-au fost aduse sunt pentru ca angajatul sa beneficieze de deducere suplimentara la calculul impozitului pe veniturile din salarii si nu pentru a fi copilul coasigurat in sistemul asig.sociale de sanatate. Il introduci pe acel copil (in fine, nu mai e copil, ca e deja la facultate) la Fisiere/Salariati, tabelul din drepta jos.
In sistemul de asig.sociale de sanatate este asigurat prin efectul legii, ceea ce ti-a spus si fagarasa176, dar nu ai citit cu atentie. Deci nu trebuie sa-l introduci la coasigurati.

spatarl
Mesaje: 196
Membru din: Mar Dec 27, 2011 2:32 pm

Re: co-asigurati in 112

#6 Mesaj de spatarl »

Buna ziua, spuneti-mi va rog daca pot sa-l iau coasigurat la sanatate pe sotul meu , el fiind asociat unic la o firma din 2008 , nu a ridicat dividende , iar eu am un contract de munca cu norma partiala ( 2 ore / zi) ? Nu stiu daca el era obligat sa plateasca la sanatate daca nu a avut venituri pe CNP.
Va multumesc.

Scrie răspuns