receptie gresita

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romand289
Mesaje: 29
Membru din: Vin Noi 18, 2011 11:28 am

receptie gresita

#1 Mesaj de romand289 »

In luna februarie 2012 am facut receptia unei marfi din import UE cu pret mai mare decat pretul corect.Valoarea contului de marfa este mai mare decat valoarea reala cu acea suma.nu stiu cum sa stornez si sa receptionez cu pretul corect.Rog pe inava sa ma ajute.Multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: receptie gresita

#2 Mesaj de eugen01 »

1. F1 (Help Manual Saga) si gasim acolo cum trebuie folosit butonul Stornare;
2. http://www.sagasoft.ro/tutoriale.php (reglare stornare) ;
3. De fapt cu asta ar fi trebuit sa incep.Verificam sa fim siguri de unde vine eroarea, cam ciudatica speta dvs.Fiind vorba de un AIC, nu ajunge numai refacerea inregistrarii..dar musai sa refacem si D 390 sau D 300.
Despre D 390 citim ce ne poate paste in CPF mai pe la art.219^1 alin.1 -4.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: receptie gresita

#3 Mesaj de balazse »

Eu nu as face o factura de stornare, in prima faza ar fi bine sa ne explici ce intelegi prin faptul ca ai facut receptia la o valoare mai mare? Ai trecut alt pret decat era pe factura?

romand289
Mesaje: 29
Membru din: Vin Noi 18, 2011 11:28 am

Re: receptie gresita

#4 Mesaj de romand289 »

Eroarea a provenit din faptul ca am receptionat din greseala cu un pret de cinci ori mai mare si chiar nu stie nimeni sa ma lamureasca cum sa fac.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: receptie gresita

#5 Mesaj de balazse »

Tot nu ai raspuns la intrebare:
balazse scrie:in prima faza ar fi bine sa ne explici ce intelegi prin faptul ca ai facut receptia la o valoare mai mare? Ai trecut alt pret decat era pe factura?
Da un exemplu concret.

romand289
Mesaje: 29
Membru din: Vin Noi 18, 2011 11:28 am

Re: receptie gresita

#6 Mesaj de romand289 »

da ...iti dau exemplu la una din pozitii....am primit marfa cu pretul de 11.02 GBP si cand am facut receptia am facut-o cu 299.4120 lei ceea e reprezinta 57.44 GBP la cursu lGBP de la acea data, deci o valoare mult mai mare decat factura.....

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: receptie gresita

#7 Mesaj de balazse »

Receptia l-ai facut la intrari si nu la intrari-valuta, avand in vedere ca l-ai introdus in lei?
Acum exista doua posibilitati, daca ai acele produse pe stoc, atunci introduci un document unde pe o pozitie stornezi inregistrarea gresita, iar pe pozitia urmatoare inregistrezi corect.
Daca nu le mai ai pe stoc atunci faci o inregistrare la intrari valuta pe 1174. Sincer in acest caz nici D.390 nu a fost corect, precum nici D.300, cum corectezi cele doua nu prea as dorii sa ma pronunt, poate altii cu mai multa experienta o sa dea un raspuns.

romand289
Mesaje: 29
Membru din: Vin Noi 18, 2011 11:28 am

Re: receptie gresita

#8 Mesaj de romand289 »

inregistrarea am facut-o la intrari in valuta,dar transformat in lei era acea suma

Scrie răspuns