Clienti incerti - evidenta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nicai153
Mesaje: 30
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am

Clienti incerti - evidenta

#1 Mesaj de nicai153 »

Buna ziua

As dori sa stiu cum pot tine evidenta clientilor incerti in Saga
inregistrare 4118 analitic=4111 analitic Unde se face inregistrarea a.i.sa am o lista [evidenta ] a clientilor incerti.
Nu am gasit in manual

Multumesc anticipat

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clienti incerti - evidenta

#2 Mesaj de eugen01 »

1.Cream analiticul Fisiere>PlanConturi _Adaug.4118.analitic .Salvaez.
2.Operatii>ArticoleContabile, pentru 4118.analitic=4111.analitic (as sugera ca analliticul lui 4118 sa fie acelasi analitic de la 4111)
3.Cred ca o fisa a contului este de ajuns.

nicai153
Mesaje: 30
Membru din: Lun Noi 13, 2006 1:00 am

Re: Clienti incerti - evidenta

#3 Mesaj de nicai153 »

Multumesc

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Clienti incerti - evidenta

#4 Mesaj de mocanl378 »

Buna ziua, in situatia in care nu-mi pot recupera creantele detinute la clienti, din diverse motive: nu vor sa plateasca, sunt in faliment etc., este corect daca inregistrez acesti clienti 4118=4111 si constitui provizion 6814=1511/491 pe intreaga suma cu tot cu tva? apoi la societatile despre care stiu ca sunt in faliment pot inregistra anularea provizionului 1511/491=7814/754 si se trec aceste sume pe pierdere contul 654 =4118, iar tva-ul aferent se inregistreaza 4118=4427, aceste sume fiind cu semnul minus?
sau imi sugerati alte inregistrari contabile?

Va multumesc!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Clienti incerti - evidenta

#5 Mesaj de paturcai »

Nu exista inregistrarea 4118=4427 pentru simplul motiv ca la emiterea facturii DEJA ati colectat TVA; prin decontul de TVA, depus la vremea emiterii facturii, ati instiintat ANAF ca aveti acel TVA de plata. Mai vreti sa mai platiti inca o data acel TVA? De ce?
TomaC a scris - si pe langa el multi altii cu care am fost de acord - ca acei clienti incerti pot fi scosi din evidente NUMAI pe baza hotararilor judecatoresti, pe baza unor documente din care sa rezulte ca este imposibil ca acele sume sa se mai recupereze.
Este corecta interpretarea inregistrarii de provizioane.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Clienti incerti - evidenta

#6 Mesaj de mocanl378 »

am vazut unele pareri in care se recurgea la emiterea unei facturi (autofacturi) cu semnul minus, tocmai ca sa te scazi si cu tva-ul pe care l-ai platit initial. de-asta am vrut sa vad si parerea dvs.
multumesc

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Clienti incerti - evidenta

#7 Mesaj de mocanl378 »

la cheltuielile de protocol inregistrate pe baza de facturi, la inregistrarea carora am dedus tva-ul, daca la calculul impozitului pe profit sunt nedeductibile trebuie sa fac operatiunea inversa a tva-ului, adica sa trec tva-ul aferent pe regularizare taxa colectata, nu?

imi raspundeti, va rog, daca e bine sau nu cum gandesc?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clienti incerti - evidenta

#8 Mesaj de tomac »

Trebuie să colectați TVA în exercițiul fiscal următor, în luna în care depuneți situațiile financiare. Va apărea ca TVA colectat în decontul acelei perioade.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Clienti incerti - evidenta

#9 Mesaj de mocanl378 »

va multumesc!

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Clienti incerti - evidenta

#10 Mesaj de szaszs »

Daca nu m-am inscris in masa credala a debitorului, mai pot trece pierderile din creante pe cheltuieli deductibile la pronuntarea falimentului pe baza hotararii judecatoresti din monitorul oficial?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clienti incerti - evidenta

#11 Mesaj de tomac »

Condiția este să fie închisă procedura de faliment prin hotărâre judecătorească definitivă și irevocabilă.
Dacă în M.Of. este publicată acea hotărâre în acest fel: cu mențiunea că e definitivă și irevocabilă, puteți. Altfel va trebuie să obțineți de la instanță o copie a acelei hotărâri ce trebuie certificată ca fiind rămasă definitivă și irevocabilă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Clienti incerti - evidenta

#12 Mesaj de apetrem »

Si pana la obtinerea hotararii definitive, se poate constituii un provizion, deductibil fiscal,
daca sunt indeplinite conditiile de la. art.22 alin (1) lit. j

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: Clienti incerti - evidenta

#13 Mesaj de szaszs »

Sunt indeplinite, dar nu m-am inscris la masa credala, si este prea tarziu, s-a definitivat deja tabloul creditorilor. In aceste conditii, este deductibil acest provizion?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Clienti incerti - evidenta

#14 Mesaj de tomac »

Da. Nu vreți să înțelegeți că, din punct de vedere fiscal, nu are are relevanță că sunteți înscris sau nu la masă credală. Codul fiscal nu impune o astfel de condiție pentru a deduce acest tip de cheltuieli.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanl378
Mesaje: 131
Membru din: Mie Iun 08, 2011 4:54 pm

Re: Clienti incerti - evidenta

#15 Mesaj de mocanl378 »

buna seara, revin cu o intrebare: am clienti neincasati din 2008, despre unii stiu ca sunt in stare de insolventa, iar despre altii nu stiu nimic in sensul ca li s-a pierdut urma, in fine, ideea este ca i-am trecut pe clienti incerti cu suma totala (inclusiv tva), am constituit provizion tot asa, iar pentru clientii care sunt insolventi i-am scos din evidentele contabile, inregistrand pe pierdere sumele aferente. intrebarea mea este daca pot sa-mi recuperez acum cumva tva-ul colectat aferent facturilor emise?

va multumesc!

Scrie răspuns