cheltuieli deplasare externa

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
savaa
Mesaje: 226
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

cheltuieli deplasare externa

#1 Mesaj de savaa »

Buna. Am urmatoarea situatie: in baza unui contract incheiat cu o firma din Germania, salariatul pleaca in Germania, unde sta de luni pana vineri, in weekend revine in Romania,unde efectuiaza activitati de consultanta . Avionul este achitat de client. Facturile cazare ( taxi, ...) sunt achitate prin card de salariat (card de lei) si sunt solicitate de client pentru a le inregistra in conta proprie urmand ca noua sa ni se returneze contravaloare. Pentru aceasta am emis lunar o factura cu valorea cheltuielilor, fara TVA, pe care nu o voi inregistra in JV , ci va tine loc de decont. Pot inregistra platile efectuate din contul de card in ct.461 dar nu stiu daca sa-l initializez in lei sau in valuta, cred ca valuta 461 = 5121 ct card,incasarea va fi 5121 ct curent eu = 461. Nu am nimic de declarat in Dec300. Puteti sa-mi spuneti daca e corect?
Facturarea serviciilor se face lunar , am cod VIES transmis, facturez fara TVA, apare in JV, in dec 300 si in decl 390.
Mai este ceva de adaugat. Ma rog sa-mi spuneti. E ceva nou pentru mine si astept un mic ajutor. multumesc pentru sprijin.

savaa
Mesaje: 226
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli deplasare externa

#2 Mesaj de savaa »

Am initializat un ct 461analitic client german in lei, am inregistrat toate ch si voi stinge la momentul incasarii 5124.eu = 461 .lei cu inreg de dif curv valutar. Mai astept pareri.multumesc

lazarh
Mesaje: 104
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: cheltuieli deplasare externa

#3 Mesaj de lazarh »

La o deplasare externa pot deconta bonurile de transport in tara respectiva, bonul cu masa de protocol fara facturi?
Cuprinde unitatea emitenta cu cod fiscal.

Scrie răspuns