inregistrari contabile srl-d

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
romane
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

inregistrari contabile srl-d

#1 Mesaj de romane »

buna ziua .
dupa ce am citit indelung postarile de pe foru referitoare la srl-d am ramas cu o problema nelamurita , cum contabilizez cas-ul angajator si contributia pt accidente de munc si boli profesionale ? va multumesc anticipat .

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24199
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: inregistrari contabile srl-d

#2 Mesaj de balazse »

Cum adica cum il contabilizezi?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8261
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrari contabile srl-d

#3 Mesaj de herganiec »

faci statul si vezi NC.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

romane
Mesaje: 11
Membru din: Mar Feb 20, 2007 12:00 am

Re: inregistrari contabile srl-d

#4 Mesaj de romane »

va multumesc pentru raspunsuri si voi incerca sa va lamuresc in legatura cu intrebarea mea . din informatiile culese din alte surse am inteles ca aceste sume scutite trebuie inregistrate ca si venituri din subventii primite de la stat care sunt scutite de impozitare si cumva trecute si pe cheltuiala , de aici si nedumerirea mea in legatura cu inregistarile contabile . va rog sa-mi iertati ignoranta dar este prima societate de felul acesta si inca nu ma descurc .va multumesc anticipat pentru rabdare .

georgescum166
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:00 am

Re: inregistrari contabile srl-d

#5 Mesaj de georgescum166 »

in cazul srl-d, scutirea de la plata contributiilor sociale este o facilitate fiscala.nu este necesara efectuarea nici unei inregistrari pe subventii.
Aveti grija doar la banii incasati de la stat (AFN), care, in functie de destinatia lor, se vor trece la subventii.

Scrie răspuns