conditii pt. second hand

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

conditii pt. second hand

#1 Mesaj de epurem242 »

exista undeva in lege prevazute conditii ca un mij.fix sa fie considerat second-hand?
ex. o masina..
pot sa-i reduc perioada de amortizare ,daca e second?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: conditii pt. second hand

#2 Mesaj de balteanuc692 »

L-ati cumparat second-hand?

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#3 Mesaj de epurem242 »

vrem sa cumparam un camion second.
ajunge doar faptul ca nu il cumparam nou?adica prin definitie,sau cer cei de la finante si alte conditii sa indeplineasca ca sa fie second??

cum se calculeaza amortizarea?

multumesc
Ultima oară modificat Joi Mai 29, 2014 12:37 pm de către epurem242, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: conditii pt. second hand

#4 Mesaj de balteanuc692 »

Durata de viata utila este tot de 4 ani din punct de vedere fiscal.
Din punct de vedere contabil puteti sa amortizati cum vreti si pe ce perioada vreti.

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#5 Mesaj de epurem242 »

amortizarea contabila poate fi determinata de noi,sau trebuie un expert tehnic?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: conditii pt. second hand

#6 Mesaj de balteanuc692 »

Amortizarea contabila poate fi determinata de voi dar sunt cheltuieli nedeductibile. Doar amortizarea fiscala este o cheltuiala deductibila (care defapt se cheama deduceri fiscale si nu cheltuieli pentru ca in contabilitate nu se inregistreaza).

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#7 Mesaj de epurem242 »

mersi

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24255
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: conditii pt. second hand

#8 Mesaj de balazse »

S-ar putea merge si pe varianta metodei accelerate, asta depinde de doleanta conducerii.

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#9 Mesaj de epurem242 »

@balteanuc...scuze dar nu am inteles sunt cheltuieli nedeductibile la calcul impozitului pe profit?; cum demonstrez ca e second?

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: conditii pt. second hand

#10 Mesaj de balteanuc692 »

Amortizarea contabila (cea inregistrata prin contul 6811) este nedeductibila din punctul de vedere al calcului impozitului pe profit. (daca e microintreprindere si plateste impozit pe venit, atunci nu mai este valabila dscutia)
Amortizarea fiscala este deductibila la calculul impozitului pe profit. Dar aceasta nu se inregistreaza prin conturi in contabilitate. In majoritatea cazurilor, amortizarea contabila coincide cu cea fiscala in ceea ce priveste perioada utila de viata a unui mijloc fix. Dar nu e obligatoriu.
De exemplu, un autoturism care este folosit ca taxi. Din punct de vedere economic, masina asta nu tine mai mult de 2 ani. Dar fiscal trebuie sa o amortizam in 4 ani. Si atunci avem amortizare contabila 2 ani iar fiscala 4 ani.

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#11 Mesaj de epurem242 »

ok. nu e micro,plateste impozit pe profit.
multumesc pt. lamuriri

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#12 Mesaj de epurem242 »

@balteanuc692
Uitati ce am gasit:

"Prin urmare din punct de vedere contabil daca bunul achizitionat indeplineste cerintele de recunoastere in contabilitate a unei imobilizari, costul de achizitie al acestuia se va amortiza pe parcursul duratei de utilizare economica estimata a acestuia.

Durata de utilizare economica se stabileste de catre entitate, in functie de experienta anterioara, scopul utilizarii activului, perioada pentru care se preconizeaza ca va fi utilizat.

Stabilirea duratelor de utilizare economica se face prin politicile contabile adoptate ale entitatii.
Din punct de vedere fiscal pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determina fara a lua in calcul amortizarea contabila.

Duratele normale de functionare sunt cele stabilite prin HG 2139/2004 pentru aprobarea Catalogului privind clasificarea si duratele normale de functionare a mijloacelor fixe, cu modificarile si completarile ulterioare.

In cazul achizitionarii unui mijloc fix care nu este nou, durata normala de utilizare de a lungul careia se va recupera cheltuiala efectuata cu achizitia acestuia se determina conform prevederilor pct. 3 cap. III." Alte precizari" din HG 2139/2004, cu modificarile si completarile ulterioare.

Astfel:
- in cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de utilizare neconsumata, pentru care se cunosc datele de identificare (data punerii in functiune, durata normala de utilizare ramasa), recuperarea valorii de intrare se face pe durata normala de functionare ramasa.

- in cazul mijloacelor fixe achizitionate cu durata normala de functionare expirata sau pentru care nu se cunosc datele de identificare, durata normala de functionare se stabileste de catre o comisie tehnica sau un expert tehnic independent."


deci ,se poate ca fiscal sa determini o perioada mai mica decat este in catalog,corect??

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: conditii pt. second hand

#13 Mesaj de apetrem »

Se poate.

Confor art. 24 alin (22) CF, prevederile Legii 15/1994 privind amortizarea, nu se aplică la calculul profitului impozabil, cu excepţia prevederilor art. 3 alin. 2 lit. a) şi ale art. 8 din aceeaşi lege.

Iar HG. 2139/2004, din care este extrasul de mai sus, este data tocmai in aplicarea art. 8 din Legea 15/1994, asa cum reiese din preambulul actului.
Marian Apetre

epurem242
Mesaje: 514
Membru din: Mie Feb 27, 2013 3:32 pm

Re: conditii pt. second hand

#14 Mesaj de epurem242 »

ok. multumesc

Scrie răspuns