zilieri

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marchisc
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 07, 2013 9:18 am

zilieri

#1 Mesaj de marchisc »

Buna ziua,ma poate ajuta cineva va rog,referitor la zilieri,nu stiti exista la salariati posibilitatea de introducere a zilierilor?
Pt ca in declaratia 112 sa imi preia automat impoitul de 16%.
Va multumesc

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: zilieri

#2 Mesaj de cernatv »

La Fisiere>Salariati>Tip selectezi zilier.

marchisc
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mar 07, 2013 9:18 am

Re: zilieri

#3 Mesaj de marchisc »

Multumesc pt rasuns.
As mai avea o intrebare daca ma puteti ajuta,de exemplu daca am un zilier care in 4 zile consecutiv presteaza servicii pt mine pe o durata de 2 ore/zi,eu la sfarsitul anului consider ca a lucrat o singura zi pt mine,calculand 2ore ori 4zile echivalent a 8 ore cat are voie sa lucreze intr-o zi sau indiferente ca sunt 2 ore sau 8 ore eu consider ziua intreaga.Aceiasi intrebare si pt remuneratie ,daca lucreaza 2 ore il platesc cat pt 8/zi sau doar pt 2 ore cat a muncit. Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 26062
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: zilieri

#4 Mesaj de tomac »

Iată ce spune Legea 52/2011
Art. 4.
(1) Durata activității ocazionale care poate fi exercitată în temeiul prevederilor prezentei legi este de minimum o zi, corespunzător cu 8 ore de muncă.
(2) 1 Durata zilnică de executare a activității unui zilier nu poate depăși 12 ore. Zilierul minor care are capacitatea de muncă va putea lucra 6 ore pe zi, dar nu mai mult de 30 de ore pe săptămână. Zilierul minor nu va efectua activitate în timpul nopții. Chiar dacă părțile convin un număr mai mic de ore de activitate, plata zilierului se va face pentru echivalentul a cel puțin 8 ore de muncă.
(3) 1 Zilierul minor poate presta activități necalificate cu caracter ocazional la împlinirea vârstei de 16 ani. Prin excepție, minorul cu vârsta cuprinsă între 15 şi 16 ani poate presta activități necalificate cu caracter ocazional numai cu acordul părinților sau al reprezentanților legali, pentru activități potrivite cu dezvoltarea fizică, aptitudinile și cunoștințele sale, dacă astfel nu îi sunt periclitate dezvoltarea și sănătatea personală.
(4) Niciun zilier nu poate presta activități pentru același beneficiar pe o perioadă mai lungă de 90 de zile cumulate pe durata unui an calendaristic.
(5) 1 Beneficiarul nu poate utiliza zilieri pentru desfășurarea unor activități în beneficiul unui terț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: zilieri

#5 Mesaj de cernatv »

Tot legat de zilieri: Legea 18/2014 (intra in vigoare in iunie) a modificat registrul de evidenta. Sa ai grija sa cumperi de la ITM noul model.

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: zilieri

#6 Mesaj de buldanc431 »

va rog sa ma completati , daca nu este bn :
- o asociatiei de proprietari lucreaza cu un zilier , stat plata , calcul impozit 16% , retinut si virat . este singura contributie pe care o datoreaza. Asociatia declara in D112 , si la sf anului D205. La primarie mai trebuie inreg in " registrul zilierilor " . Trebuie facut un contract anume pt acest zilier ? Multumesc !

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: zilieri

#7 Mesaj de cernatv »

Nu are treabă primăria. Depui lunar copie după registru la ITM.
Dacă nu-l plătești zilnic, trebuie să ai o conveție cu el pentru plata saptămânală/lunară.

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: zilieri

#8 Mesaj de buldanc431 »

nu am lucrat pana cum cu zilieri .. scuze .. trebuie sa am un registru special pt acestia ? fac copie dupa el si-l trimit la ITm cu adresa de inaintare ?

buldanc431
Mesaje: 114
Membru din: Vin Oct 12, 2007 12:00 am

Re: zilieri

#9 Mesaj de buldanc431 »

m-am lamurit !! multumesc !

Scrie răspuns