amortizare ob inventar??

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

amortizare ob inventar??

#1 Mesaj de piciorusm »

Exista cumva o reglementare care obliga la tratarea obiectelor de inventar ca mijloace fixe?Mi-a verificat balanta un expert ctb si mi-a zis ca tb sa fac amortizare pt obectele de inventar... stie cineva ceva de acest gen?

iosiff
Mesaje: 522
Membru din: Mar Dec 05, 2006 1:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#2 Mesaj de iosiff »

nu exista nici o lege care sa te oblige sa amortizezi obiectele de inventar,
Singura varianta in care te poate obliga, sa treci un obiect de inventar la mijloc fix, e inregistrarea unui mijloc fix ca obiect de inventar.

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

#3 Mesaj de serbanm815 »

probabil ca ti-a gasit pe debit o suma la ob.inventar - de obicei , cand se dau in folosinta se inregistreaza op.603=303 cu val.contabila.( daca au durata de functionare mai mare, sau nu vrei sa treci toata suma pe cheltuieli, le poti esalona prin ct.603 pe durata lor functionare sau cat sunt in garantie)

piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de piciorusm »

Revin cu aceasta problema si va rog mult daca puteti sa ma trimiteti la un act de lege.
Acum la sfarsit de an expertul contabil ma pune sa calc amortizare pt un cuptor cu microunde de 2 mil si o alarma de 8 mil pe care eu le-am contat ca ob de inventar.Cum este corect ?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

intreaba-l baza legala pe baza careia te pune sa amortizezi ob de inventar

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Nu de alta dar si eu sunt curios :D nu numa Septimiu :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#7 Mesaj de apetrem »

In nici un caz nu se pot "amortiza" obiecte de inventar.
Cred ca este mai de graba o problema de recunoasterea a "obiectelor de inventar" decat de amortizare.

Daca privim strict contabil, adica reglemantari conforme cu DE, 1752/2005:
- in primul rand le regasim sub denumirea de "materiale de natura obiectelor de inventar" si nu obiecte de inventar in sensul codului fiscal si a Legii 15/1994. Adica la stocuri si nu la imobilizari.
- in al doilea rand, recunoasterea la imobilizari presupune doar doua criterii, durata si utilitatea. Nu mai exista criteriul de "valoare", sub o anumita limita.

Un cuptor si o alarma nu poate fi recunoscut ca "materiale de natura obiectelor de inventar" ci mai degraba ca o imobilizare.
Poate asta a vrut sa spuna persoana.

bolbai
Mesaje: 344
Membru din: Vin Ian 19, 2007 1:00 am
Localitate: Oradea, Bihor
Contact:

#8 Mesaj de bolbai »

Sa inteleg ca nu mai exista acele 2 conditii ca un obiect sa poata fi considerat mijloc fix? Eu chiar nu eram la curent cu chestia asta. Se poate sa ne spui Apetrem conform carei reglementari? Multumesc anticipat!.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#9 Mesaj de tomac »

Îmi permit să-ţi răspund eu:
apetrem scrie:Daca privim strict contabil, adica reglemantari conforme cu DE, 1752/2005:
DE=Directive Europene
Ordinul 1752/2005 actul de reglementare a acestora.
Aveai răspunsul în postarea lui apetrem
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de piciorusm »

Am discutat cu ec si ma trimite la Ordinul 1752/2005 si definitia ob de inventar din codul fiscal
1)Activele imobilizate sunt active generatoare de beneficii si detinute pe o perioada mai mare de un an.
......Imobilizarile corporale reprezinta active care:
a)sunt detinute de o entitate pentru a fi utilizate in productia de bunuri sau prestarea de servicii, pentru a fi inchiriate tertilor sau pentru a fi folosite in scopuri administrative; si
b)sunt utilizate pe parcursul unei perioade mai mari de un an.”
Se leaga de faptul ca le utilizez mai mult de 1 an . La calcul imp pe profit se considera ch deductibila val neamortizata ( adica ce ramane in 303).

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#11 Mesaj de tomac »

Asta nu e definiţia obiectelor de inventar. Asta e definiţia activelor imobilizate. Legat de mijloace fixe şi amortizarea acestora, legal, în România se aplică şi legea 15/1994, legea amortizării unde definiţia activelor imobilizate se leagă şi de criteriul valorii de inventar.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

#12 Mesaj de apetrem »

Si ce-i mai trist este ca doar Legea 15/1994 are sanctiuni:

"Art. 24. - Constituie contravenţii la normele privind calcularea şi înregistrarea amortizării capitalului imobilizat în active corporale sau necorporale următoarele fapte, dacă nu sunt săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
a) înregistrarea ca mijloace fixe a unor obiecte care, conform prezentei legi, nu se încadrează în această categorie;
b) calcularea şi înregistrarea în contabilitate a amortizării mijloacelor fixe exceptate conform art. 5;
c) aplicarea unor durate normale de utilizare a mijloacelor fixe altele decât cele stabilite conform prevederilor legale;
d) înregistrarea unor valori de intrare a mijloacelor fixe altele decât cele stabilite conform prevederilor legale;
e) modificarea, pe parcursul duratei normale de funcţionare a mijlocului fix, a duratei şi a regimului de amortizare, stabilite conform art. 8, 18 şi 19.
Art. 25. - Contravenţiile prevăzute la art. 24 se sancţionează după cum urmează:
a) cele de la lit. c) şi d), cu amendă de la 3.000.000 lei la 10.000.000 lei;
b) cele de la lit. a), b) şi e), cu amendă de la 5.000.000 lei la 15.000.000 lei. "


Desi prin 1752/2005 au modificat esential tratamentul imobilizarilor, se pare ca au "uitat" sa coreleze cele doua legi.

Si mi se pare normal sa lasi la latitudinea utilizatorului alegerea tratamentul contabil corespuzator. Pentru ca pot aparea si situatii anormale, la care trecerea pe costuri la data darii in folosinta ar produce ravagii in contul de profit.

Ex. calculatoare, birotica, mobilier, toate cu valoare unitara sub 18 mil.

piciorusm
Mesaje: 202
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de piciorusm »

Credeti ca e corect sa inregistrez lunar amortizare OI 603-303 asa cum imi cere expertul?Soldul lui 303 imi spune ca il consider deductibil la calc imp pe profit, deci fiscal nu ma afecteaza... dar mi se per deplasat...

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#14 Mesaj de tomac »

Îmi cer scuze, dar asta e o prostie!
Aşa cum a scris şi apetrem obiectele de inventar nu se amortizează.
Doar imobilizările necorporale şi cele corporale sunt supuse amortizării.
Obiectele de inventar sunt active circulante de natura stocurilor şi se consumă.
Dacă ai stoc la contul 303 - "Obiecte de inventar", înseamnă că ai obiecte de inventar achiziţionate şi pe care nu le-ai dat în folosinţă. Nu poate fi considerat soldul acestui cont ca fiind deductibil fiscal pentru că nu ai niciun temei legal în această privinţă.
Evidenţa obiectelor de inventar date în folosinţă se ţine extracontabil prin cont în afara bilanţului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iarovoim
Mesaje: 438
Membru din: Dum Mar 18, 2007 12:00 am

#15 Mesaj de iarovoim »

Nu se pune nicidecum (si nici nu s-a pus) problema de a fi deductibil sau nedeductibil un sold al conturilor de activ. problema deductibilitatii se pune doar asupra cheltuielilor si veniturilor, unei firme.
P.S.: Si ma rog frumos esti amabil sa ne spui si noua cum inreg. d-l. economist (sau d-na) amortizarea obiectelor de inventar? Ca sa glumim, putin, insa asta e cea mai buna gluma de pe ziua de azi. E cumva 1 aprilie? :lol:

Scrie răspuns