Depunere declaratie 112-URGENT-

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Depunere declaratie 112-URGENT-

#1 Mesaj de nedelcuo205 »

Iata cum am procedat : ---Introdus stat plata ian. 2011---Declaratie unica 112---Generare XML---duce un document XML in C/TEMP/D112/LUNA/FIRMA---spune ca declaratia e valida---dau apoi Generare PDF---mesaj cu "Decl. se incarca automat in pdf..., daca nu Trust this document always..."---duce alte 4 fisiere (1-PDF, 1-XDP si 2-XMLuri) tot in C/TEMP/D112/LUNA/FIRMA---si deschide automat PDF-ul cu declaratia fara date, dau Options si preia datele, fara luna 01 de raportare, pe care o completez manual---dau Validare---spune ca s-a generat Decl. unica XML---merg in C/TEMP/D112/LUNA/FIRMA unde gasesc cele 4 fisiere(1-PDF, 1-XDP si 2-XMLuri).
Inrebare : Pt. a nu avea probleme la depunere, ce copii eu pe CD : PDF-ul cu datele lunii ianuarie, cele 4 fisiere create sau tot directorul creat pentru firma respectiva ???
VA MULTUMESC ANTICIPAT !

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#2 Mesaj de bogeanua »

Dati o cautare ca s-a descris amanuntit pe forum pasii care trebuie parcursi pt scrierea CD-ului la D112.

nedelcuo205
Mesaje: 42
Membru din: Vin Mar 17, 2006 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#3 Mesaj de nedelcuo205 »

Deci, copii pe CD doar fisierul PDF-Validat sau tot directorul format pt. firma respectiva???
Unul zice asa, altul asa .... eu nu vreau sa fac 10 drumuri la ei. Voi cum ati procedat ?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#4 Mesaj de ferenta »

Copiezi din folder doar pdf-ul care are inclus codul fiscal.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#5 Mesaj de balazse »

Pentru NedelcuO205
Unde ai citit pe forum ca trebuie depus tot folderul?
Ma refer aici la "Unul zice asa, altul asa".

Avatar utilizator
munteanud411
Mesaje: 845
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:00 am
Localitate: CONSTANTA
Contact:

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#6 Mesaj de munteanud411 »

Chiar daca ai copiat toate componentele din folderul cu pricina, nu-i nici un bai !- Stiu cei de la Finante ca sa caute pe CD
Vroiam insa sa va spun ca Saga iar si-a facut treaba cum trebuie- Am depus vineri la ghiseu si azi am toate decl valide ! Bravo!
E drept ca nu am avut C Med sau alte situatii speciale
Dan-
http://schimbativiata.webs.com/

antonencoa
Mesaje: 21
Membru din: Mie Dec 17, 2008 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#7 Mesaj de antonencoa »

in luna ian am avut salariati in Co, ma poate ajuta cineva cum trec in dec 112 aceste ore,daca le trec la suspendate la validare imi da eroare.multumesc

serbanm815
Mesaje: 544
Membru din: Sâm Ian 27, 2007 1:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#8 Mesaj de serbanm815 »

concediile de odihna nu sunt ,,ore suspendate" ,le treci in stat normal la ore de concediu si la timp efectiv lucrat diferenta dintre ore in luna si ore de concediu odihna.
declaratia se va genera corect in saga.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#9 Mesaj de paturcai »

antonencoa scrie:in luna ian am avut salariati in Co, ma poate ajuta cineva cum trec in dec 112 aceste ore,daca le trec la suspendate la validare imi da eroare.multumesc
Chiar daca ei sunt in CO, sumele "castigate" (realizate adica) sunt la fel ca si cum ar fi fost la serviciu.
Adica la ile lucrate trebuie sa apara minim 21 de zile ca si cum ar fi fost prezenti.
Pentru luna Ianuarie 2011 treceti ca au muncit 21 de zile (admitem ca toti salariatii au 21 de zile CO) si faceti declaratia 112.
Chestia cu suspendatele....iertati-mi curiozitatea morbida: cu ce va ocupati? ca nu prea pareti din lumea noastra a contabililor.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#10 Mesaj de ghineae609 »

Eu am facut declaratia si am salvat-o in calculator (am facut un folder ptr declaratii) apoi de acolo am salvat-o pe cd.

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#11 Mesaj de pelihacim25 »

munteanud411 scrie:Chiar daca ai copiat toate componentele din folderul cu pricina, nu-i nici un bai !- Stiu cei de la Finante ca sa caute pe CD
Vroiam insa sa va spun ca Saga iar si-a facut treaba cum trebuie- Am depus vineri la ghiseu si azi am toate decl valide ! Bravo!
E drept ca nu am avut C Med sau alte situatii speciale
Buna ziua,
Azi am depus si eu la Bucuresti D112, iar pe site-ul MF imi apare urmatorul mesaj "Vizualizare Declaratie Unica Nu exista. Verificati introducerea cui-lui si a indexului, respectiv a numarului de inregistrare. "
Mentionez faptul ca am introdus corect numarul de inregistrare de la ghiseu,
Cam cat timp dureaza pana se valideaza declaratia? Nu de alta, dar nu vreau sa-mi apara vreo eroare si sa nu am timp sa rectific declaratia...
Multumesc frumos,

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#12 Mesaj de fagarasa176 »

Depinde eu am obtinut recipisa in 2 minute. (am depus'o on'line :wink: )
Daca a'ti depus D112 ieri la ghiseu azi, cel tarziu maine ar' cam trebuii sa apara...asta depinde de cat de rpd este procesata de catre functionarii ANAF :wink:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#13 Mesaj de eugen01 »

http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic. ... 687#p80687

nu am cum sa dovedesc...dar fiind in Romania.. am impresia ca totusi se da spaga, ma rog...mici atentii... :mrgreen:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#14 Mesaj de fagarasa176 »

:lol:
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pelihacim25
Mesaje: 127
Membru din: Mar Dec 09, 2008 12:00 am

Re: Depunere declaratie 112-URGENT-

#15 Mesaj de pelihacim25 »

pelihacim25 scrie:
munteanud411 scrie:Chiar daca ai copiat toate componentele din folderul cu pricina, nu-i nici un bai !- Stiu cei de la Finante ca sa caute pe CD
Vroiam insa sa va spun ca Saga iar si-a facut treaba cum trebuie- Am depus vineri la ghiseu si azi am toate decl valide ! Bravo!
E drept ca nu am avut C Med sau alte situatii speciale
Buna ziua,
Azi am depus si eu la Bucuresti D112, iar pe site-ul MF imi apare urmatorul mesaj "Vizualizare Declaratie Unica Nu exista. Verificati introducerea cui-lui si a indexului, respectiv a numarului de inregistrare. "
Mentionez faptul ca am introdus corect numarul de inregistrare de la ghiseu,
Cam cat timp dureaza pana se valideaza declaratia? Nu de alta, dar nu vreau sa-mi apara vreo eroare si sa nu am timp sa rectific declaratia...
Multumesc frumos,
Tocmai am verificat din nou pe site-ul MF si mi s-au validat declaratiile, fara nici o eroare, a mers destul de repede,

Multumim SAGA,

Scrie răspuns