Comert cu amanuntul

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Comert cu amanuntul

#1 Mesaj de adriela11 »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei probleme: o societate care are ca si domeniu de activitate comert cu amanuntul (haine) are obligativitatea sa tina contabilitatea la pretul de vanzare sau poate sa tina contabilitatea si la pret de achizitie(fara sa foloseasca contul378).


Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comert cu amanuntul

#2 Mesaj de balazse »

Daca este cu amanuntul, cum sa ti evidenta la pret de achizitie si nu la vanzare?

apetrem
Mesaje: 2852
Membru din: Mar Noi 15, 2011 12:00 am
Localitate: Brasov

Re: Comert cu amanuntul

#3 Mesaj de apetrem »

De regula, evidenta bunurilor, inclusiv a marfurilor, se tine la cantitativ-valoric, la pret de intrare.
Prin exceptie, se poate folosi metoda global-valorica pentru evidenţa mărfurilor.
Vezi pct. 30-35 din OMFP3512/2008.
Marian Apetre

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Comert cu amanuntul

#4 Mesaj de pinteae »

Poate sa conduca si la pretul de achizitie, daca sistemul contabil permite identificarea fiecarei unitati in parte prin intermediul codului de bare. In acest caz descarcarea de gestiune nu se face prin intermediul coeficientului K. In acest caz nu este cazul sa se utilizeze 378. Gestiunea se conduce cantitativ-valorica iar inventarierea se face la pret de achizitie.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Comert cu amanuntul

#5 Mesaj de balazse »

Stai asa. Daca am un pret trecut pe raft, nu trebuie sa am o evidenta a pretului de vanzare? Adica nu trebuie sa stiu la ce pret de vanzare am produsul in cauza?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Comert cu amanuntul

#6 Mesaj de pinteae »

Pretul de vanzare cu amanuntul trebuie sa existe pe raft. Acel pret se va regasi si in softul de la casa de marcat. Doar ca in contabilitate pot sa conduci la pretul de achizitie, daca softul casei de marcat iti permite sa descarci gestiunea pe fiecare articol. Asta inseamna ca pe bonul fiscal o sa apara denumirea articolului vandut, cantitatea, pretul de vanzare cu amanuntul si valoarea totala. In acest mod, din softul de gestiune existent in unitatea de vanzare cu amanuntul, vei putea scoate oricand stocul faptic existent in gestiune, la pret de achizitie.

adriela11
Mesaje: 86
Membru din: Mar Feb 23, 2010 12:00 am

Re: Comert cu amanuntul

#7 Mesaj de adriela11 »

Multumesc mult!

Asa cred si eu ca ar trebui sa fie la pretul de vanzare, fosta contabila spune ca a facut asta pentru ca pretul de vanzare pentru anumite rochii era negociabil (adica acorda un discount)...totusi pretul de vanzare stiu ca trebuie afisat si daca clientul obtine o reducere sa fie ca si discount.

Problema este ca nu cred ca ai voie sa vinzi cu discount decat cu notificare la primarie.

In balanta preluata nu apare contul 378.

Scrie răspuns