TVA export servicii

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cozosc
Mesaje: 77
Membru din: Vin Feb 12, 2010 12:00 am

TVA export servicii

#1 Mesaj de cozosc »

Ce trebuie sa selectez la tip document astfel incat pentru o factura de servicii catre firma din Moldova (neimpozabil in RO cf art 133 alin 2) sa imi apara in decontul de TVA doar la rd 3 ? Am cautat pe forum si nu am gasit ceva si am incercat diverse variante care mi s-au parut posibile dar nu a mers.....

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Emiti factura normala fara tva
Ca sa apara la rd.3 in D300 trebuie folosit un cont de servicii
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: TVA export servicii

#3 Mesaj de steriel »

Am si eu o problema asemanatoare. Firma din Romania, platitoare de TVA si inscrisa in ROI livreaza bunuri unei firme din Germania cu cod valid de TVA. Marfa parasaste teritoriul Romaniei ajungand in Germania conform CMR-ului emis de transportator. Procedez corect daca factura o introduc la iesiri valuta (factura fiind emisa in euro) alegand ca tip factura iar la cota de tva nu trec nimic? Este corect ca aceasta livrare sa-mi apara in d300 la pozitia 1? Multumesc mult pentru ajutor!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#4 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: TVA export servicii

#5 Mesaj de steriel »

In jurnal vanzari imi apare la referinta 14, e ok asa, da?Citisem acolo dar tot imi era teama ca nu am inteles cum trebuie. Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Tocmai...ca nu e bine la rand 14.
Asa am zis si eu...citeste mai cu atentie
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: TVA export servicii

#7 Mesaj de steriel »

Am citit de n ori dar tot nu pricep de ce nu e bine ca le duce in jurnalul de vanzari la referinta 14. Ajutati-ma sa inteleg, va rog!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Deci, daca citit cu atentie INSTRUCŢIUNI pentru completarea formularului (300) "Decont de taxă pe valoarea adăugată" o sa observati ca
Randul 14 - se inscriu informatiile preluate din jurnalul de vanzari*), pentru operatiuni a caror exigibilitate intervine in perioada de raportare sau in perioade fiscale anterioare, privind:
- baza de impozitare pentru livrarile de bunuri/prestarile de servicii scutite cu drept de deducere, prevazute la art. 143 alin. (1), art. 144 si 1441 din Codul fiscal;
- baza de impozitare pentru operatiuni scutite de taxa, conform art. 141 alin. (2) lit. a) pct. 1 - 5 si lit. b) din Codul fiscal , in cazul in care cumparatorul sau clientul este stabilit in afara Uniunii Europene sau in cazul in care aceste operatiuni sunt in legatura directa cu bunuri care vor fi exportate, precum si in cazul operatiunilor efectuate de intermediari care actioneaza in numele si in contul altei persoane, atunci cand acestia intervin in derularea unor astfel de operatiuni.
Citit cu atentie articolele la care se face referire si vedeti daca va incadrati sau nu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: TVA export servicii

#9 Mesaj de steriel »

Sectiunea "Taxa pe valoarea adaugata colectata" Randul 1 - se inscriu informatiile preluate din jurnalul de vanzari*), privind baza de impozitare pentru livrarile intracomunitare de bunuri, scutite conform art. 143 alin. (2) lit. a) si d) din Codul fiscal - eu aici cred ca trebuie dar mai astept pareri

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#10 Mesaj de fagarasa176 »

Pai acolo va incadrati, asta incercam si eu sa va spun
Cum doriti, puteti astepta si alte pareri
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

steriel
Mesaje: 334
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: TVA export servicii

#11 Mesaj de steriel »

Poate ca eu nu am fost suficient de atenta. Pana la urma am inteles asa: ca e ok daca in jurnalul de vanzari am aceasta livrare de bunuri la referinta 14 si in d300 o am la randul 1, da? Multumesc din suflet!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: TVA export servicii

#12 Mesaj de fagarasa176 »

Vedeti daca nu a'ti fost explicita de la inceput.
Eu vorbeam doar din punct de vedere al D300 cand am explicat de rand 14 si rand 1
Dar da este corect in jurnal apare pe referinta 14 si in D300 pe rand 1
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns