preluare sold furnizori

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

preluare sold furnizori

#1 Mesaj de ghiuraa »

Buna seara, va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea problema:

Am preluat o societate cu solduri pe 401 si 4111 in balanta la preluare, am introdus soldurile la clienti si furnizori pe contul 999 pe intrari si iesiri, situatie clienti si furnizori este in regula , dar in balanta la sfarsitul lunii se dubleaza suma, soldul initial preluat + soldul de pe furnizori introduse pe contul 999, la fel si la balanta clienti.

Undeva cred ca gresesc, va rog sa ma ajutati.
Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare sold furnizori

#2 Mesaj de balazse »

Procedura este astfel:
- la preluare treci soldul la 401/4111 pe sintetic, validezi preluarea;
- la intrari/iesiri introduci facturile in sold (poti utiliza 604/704 la "cont", nu se vor genera note contabile);
- revii la preluare, devalidezi, stergi sumele de pe sintetic 401/4111 si le introduci pe analitic pentru fiecare partener, validezi preluarea.

ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

Re: preluare sold furnizori

#3 Mesaj de ghiuraa »

Am facut asa cum ati spus, soldul din balanta este la fel dublat, probabil eu gresesc la introducerea soldurilor:

pe intrari, ,tip factura, nedefinit, la explicatii am scris preluare sold, cantitate 1, tva 0, total cat este soldul furnizorului, cont 999, si validez.Fisa cont 401 este formata din sold initial ce apare in balanta la preluari + intrarile pe fiecare furnizez.

Va rog sa ma ajutati ca nu-mi dau seama.

ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

Re: preluare sold furnizori

#4 Mesaj de ghiuraa »

Am reusit, multumesc mult.
O zi placuta

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare sold furnizori

#5 Mesaj de balazse »

Si ce ai gresit? Nu de alta, dar poate altii pot invata din greseala ta. :wink:

ghiuraa
Mesaje: 28
Membru din: Mar Aug 18, 2015 2:54 pm

Re: preluare sold furnizori

#6 Mesaj de ghiuraa »

Scuze, acum am vazut intrebarea ta, am inregistrat facturile care trbuia sa le preiau cu aceeasi data de preluare a balantei : 01.01.2015, trebuia sa le inregistrez cu data anterioara : 31.12.2014.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: preluare sold furnizori

#7 Mesaj de florescuc278 »

Am si eu aceasta situatie: am preluat soldurile clientilor cum s-a descris mai sus, in ianuarie am avut incasarile prin banca.
In situatie furnizori/clienti este ok, dar problema este la jurnalul de vanzari; nu apar incasarile, nu am operatiuni exigibile; la fel si cu jurnalul de cumparari.
imi puteti da un sfat, unde gresesc?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: preluare sold furnizori

#8 Mesaj de herganiec »

soldurile clientilor si furnizorilor se preiau cu 31.12.2015 prin intrari respectiv iesiri si nu se vor genera note.
apoi operati ianuarie normal, banca casa plati furnizori asociind facturile din sold.
restul decurge normal. ar trebuie sa fie ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: preluare sold furnizori

#9 Mesaj de florescuc278 »

Am preluat cu 31.12.2015 prin intrari/iesiri, nu s-au generat note contabile. la plati/incasari am asociat facturile respective.
In intrati/iesiri imi apar platite/incasate, in situatie furnizori/clienti la fel, dar in jurnale nu apar aceste facturi preluate, astfel ca nici incasarile lor din ianuarie.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: preluare sold furnizori

#10 Mesaj de cernatv »

Nu ai pus bifa la TVA la încasare atunci când ai preluat facturile.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: preluare sold furnizori

#11 Mesaj de florescuc278 »

Pun bifa, dar la validare o deselecteaza automat.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: preluare sold furnizori

#12 Mesaj de cernatv »

La administrare>configurare societati ai bifat TVA colectat la incasare?
Ca deduc ca tu aplici tva la incasare, din moment ce vorbesti de facturile incasate si a caror tva nu apare colectat.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: preluare sold furnizori

#13 Mesaj de florescuc278 »

Da, aplic TVA la incasare.
Da, sigur ca am bifat la configurare societati. Am emis facturi pe ianuarie cu bifa; problema este doar la facturile cu preluare de sold; le salvez cu bifa pusa, dar cand dau validare se deselecteaza.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: preluare sold furnizori

#14 Mesaj de cernatv »

Cred că trebuie să vorbești cu cei de la Saga. E un bug, probabil.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24188
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: preluare sold furnizori

#15 Mesaj de balazse »

Cu ce data introduci acele facturi in sold? Cum este setat unitate la "ädministrare" -> "configurare societati" -> "detalii impozit si TVA" (ai trecut ca aplica TVA la incasare cu o data anteriora ca si cum sunt este data la care introduci facturile in sold, precum acele facturi le introduci ca si factura si nu ca si "bon fiscal" sau "taxare inversa")?

Scrie răspuns