avans leasing financiar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

avans leasing financiar

#1 Mesaj de ganeam951 »

Va rog frumos sa ma ajutati!
-O societate a platit avansul pentru un leasing financiar pentru achizitionarea a 3 masini. Inainte de a le achizitiona a renuntat la una dintre ele (pentru care platise deja avansul) Societatea de leasing nu mai restituie avansul acordat pentru masina la care s-a renuntat.
- Am primit factura pentru avansul dat pt. cele 3 masini, iar ulterior, dupa modificarea contractului societatea de leasing a luat in calculul ratelor doar avansul dat pentru cele doua masini.
-Intrebare: cum trebuie sa inchid avansul dat pentru masina la care s-a renuntat? Il trec pe cheltuieli? Daca da, pe ce fel de cheltuieli? Deductibile sau nedeductibile? In ce cont? Multumesc anticipat.
?=232

botezatua
Mesaje: 12
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am
Localitate: Galati

#2 Mesaj de botezatua »

Cam naspa problema sa pierzi cativa bani
treci pe cheltuiala nefiscala si la nota contabila pui si contractul in care se specifica ca renuntarea la un bun se pierde avansul acordat
Asta este parerea mea.

ganeam951
Mesaje: 484
Membru din: Mie Aug 15, 2007 12:00 am

#3 Mesaj de ganeam951 »

Daca mai are cineva un caz asemanator : din pacate cheltuiala este nedeductibila.

marisp98
Mesaje: 111
Membru din: Vin Mar 16, 2007 12:00 am

#4 Mesaj de marisp98 »

In codul fiscal nu se prevad astfel de cheltuieli ca fiind deductibile dat totusi cred ca nu este corect sa nu amortizam aceasta cheltuiala din moment ce firma de leasing a inregistrat-o ca venit si a platit impozit pentru respectivul venit.

Scrie răspuns