Contract de voluntariat/de colaborare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Contract de voluntariat/de colaborare

#1 Mesaj de sorina87 »

Buna seara.
Contractul de voluntariat se inregistreaza in revisal/in saga, apare in D112? Daca fac un astfel de contract pot sa ii ofer ca si beneficiu o asigurare de sanatate?
Acelasi lucru este valabil si pt colaborare?
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#2 Mesaj de paturcai »

Haideti intai sa vedem daca entitatea unde se angajeaza voluntarul se incadreaza in prevederile legale.
AM rugamintea sa cititi foarte bine si de mai multe ori cele scrise mai jos!
Voluntarul trebuie sa presteze FARA BANI (neremunerat) urmatoarele activitati:
Legea 195/2001:
Art. 2:
d) contract de voluntariat este o conventie cu titlu gratuit, incheiata intre o persoana fizica, denumita voluntar, si o persoana juridica, denumita beneficiarul voluntariatului, in temeiul careia prima se obliga fata de a doua sa presteze o activitate de interes public fara a obtine o contraprestatie materiala
b) activitatea de interes public este activitatea desfasurata, potrivit legii, in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar;

Art. 5.
(1) Este interzis sa se incheie contract de voluntariat in scopul de a evita incheierea unui contract individual de munca sau, dupa caz, a unui contract civil de prestari de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros pentru efectuarea prestatiilor respective.
(2) Sunt lovite de nulitate absoluta contractele de voluntariat incheiate cu aplicarea dispozitiilor prezentei legi de persoanele juridice prevazute la art. 1, in scopul evitarii incheierii unui contract individual de munca sau, dupa caz, a unui contract civil de prestari de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros.

Daca entitatea pentru care intrebati acest lucru are in obiectul de activitate cele de mai sus si respecta intru-totul ce este mai sus atunci nu trebuie declarata in D112 pentru ca acolo se declara tot ceea ce se "dă" cu titlu oneros (adica contra unei sume de bani, nu gratis) Cu alte cuvinte in D112 se declara contractele incheiate servicii contra bani.


Nu se declara in Revisal pentru simplul motiv ca Legea 53/2003 (Codul Muncii) face referire la incheierea, executarea, drepturile si obligatiile partilor intr-un contract cu titlu oneros (adica mai pe inteles: angajatul "vinde" si entitatea "cumpara" contra cost - remuneratie, salariu, etc - acea forta de munca).

De cealalta parte nu puteti sa "asigurati" voluntarul intrucat acesta nu este salariat ci este o persoana fizica dispusa (liber) sa va ofere aceste servicii.
Orice modalitate de a-i "mulțumi" financiar sau asimilat (in natura, de exemplu platindu-i fondul de sanatate fie si asigurarea voluntara privata de sanatate) duce la nulitatea absoluta a contractului de voluntariat si punerea entitatii care a angajat un astfel de voluntar in pozitia de a fi considerata ca "mascat" a angajat un salariat si nu un voluntar.

Aveti grija ce intrebati in spatiul public si sfatuiti pe cei care au astfel de idei sa gaseasca alte idei.
Iar daca ideea va apartine...no comment.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#3 Mesaj de herganiec »

:wink: p
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

sorina87
Mesaje: 589
Membru din: Lun Iul 17, 2006 12:00 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#4 Mesaj de sorina87 »

Multumesc pt raspuns. Ideea nu imi apartine. Tocmai, o doamna care se ocupa cu astfel de asigurari ne-a instiintat ca putem face asigurari si in baza contractelor de voluntariat. De aceea, am si intrebat pt ca mi se pare ciudat sa oferi astfel de beneficii cuiva care lucreaza voluntar...
Societatea pt care intreb se ocupa de servicii IT, vanzari in domeniul acesta. Este clar ca nu putem face astfel de contracte.
Doar ca dna respectiva vrea sa isi vanda produsele si nu stie cum...
Multumesc inca o data pt lamuriri.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#5 Mesaj de herganiec »

Nou:

LEGEA nr. 78 din 24 iunie 2014 privind reglementarea activităţii de voluntariat în România a fost modificata si completată cu prevederi în favoarea voluntarului

In urma modificarilor, Organizaţia gazdă are următoarele posibilități:
a) posibilitatea de a suporta cheltuielile de hrană, cazare şi transport pentru voluntar în desfăşurarea activităţii sale de voluntariat, în limita sumelor alocate cu această destinaţie. Voluntarul poate renunţa la cheltuielile de hrană, cazare şi transport printr-o declaraţie pe propria răspundere, aprobată de conducerea organizaţiei-gazdă;
b) posibilitatea de a suporta alte cheltuieli ocazionate de desfăşurarea activităţii de voluntariat, cu excepţia celor aferente muncii prestate de către voluntar în limita sumelor alocate cu această destinaţie. Voluntarul poate renunţa la cheltuielile mai sus menţionate printr-o declaraţie pe propria răspundere, aprobată de conducerea organizaţiei-gazdă.
c) posibilitatea de suporta, la solicitarea voluntarului, contravaloarea unui contract de asigurare împotriva riscurilor de accident şi de boală sau a altor riscuri ce decurg din natura activităţii, în funcţie de complexitatea activităţii la care participă voluntarul, în limita sumelor alocate cu această destinaţie.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#6 Mesaj de paturcai »

Spiritul a ramas acelasi: voluntarul trebuie sa-si desfasoare activitatea in domenii de interes public

ART. 5
Activităţile de voluntariat izolate, sporadic prestate, în afara raporturilor cu persoanele juridice prevăzute la art. 1, din raţiuni familiale, de prietenie sau de bună vecinătate nu fac obiectul prezentei legi.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Contract de voluntariat/de colaborare

#7 Mesaj de nitah »

Va rog frumos : aveti cumva vreun model de contract de voluntariat (pt activitati sociale ) ?
Multumesc.

Scrie răspuns