ONG Venituri neimpozabile

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dancud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

ONG Venituri neimpozabile

#1 Mesaj de dancud »

buna ziua,
va rog frumos, sa ma ajutati sa configurez activitatea unui ONG,tinand cont ca este un club sportiv care obtine preponderent venituri neimpozabile, ocazional venituri din activitati economice.In declaratia 100 nu tine cont ca unele sunt venituri impozabile.Cum se face in program calculul impozitului pe profit ?
Este prima raportare acum la martie 2017.
Am bifat ca este persoana juridica fara scop lucrativ, cod Caen 9312,neplatitor TVA .
Am vrut sa creez o activitate nonprofit la articole, grupe contabile dar acolo nu m-a lasat sa introduc CAEN 9312, doar 9313
va multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#2 Mesaj de paturcai »

La configurare societati, aveti de bifat deasupra cuvantului MICROINTREPRINDERE - care se afla sub CAPITAL SOCIAL - sintagma PERSOANA JURIDICA FARA SCOP LUCRATIV. Ia bifati chestia asta.
Mergeti apoi la Planul de conturi si acolo alegeti 1211 si 1212 (creati analitice daca simtiti nevoia) la ce conturi de cheltuieli si venituri sa fie atasate.
Adica mai clar: va alegeti ca o cheltuiala/venit sa se inchida numai prin 1211 (Fara scop patrimonial) sau prin 1212 (activitati economice)
Luati la mana toate conturile de venituri si cheltuieli si la fiecare spuneti ce cont de inchidere sa foloseasca.
Sititi cum merge? Brici!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

dancud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#3 Mesaj de dancud »

buna seara,
Pentru un ONG am bifat activitati fara scop patrimonial, am creat analitice pentru AFSP si am specificat in planul de conturi prin ce cont se inchid.
Pe primele 3 luni am avut numai Venituri si cheltuieli aferente AFSP.Cu toate acestea in declaratia 100 la martie 2017 imi calculeaza un impozit pe profit.Este corect ? Programul calculeaza automat impozitul pe profit pentru ONG?
Stiu ca la ONG vorbim de excedent si deficit.
va multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#4 Mesaj de paturcai »

Chiar daca va calculeaza impozit pe profit NU VALIDATI si NU DECLARATI NIMIC.
ONG-urile DECLARA O SINGURA DATA PE AN: in luna FEBRUARIE anul urmator celui de referinta (in cazul de fata de abia in Feb 2018 intocmiti declaratia 101 si o depuneti si eventual platiti daca este ceva de plata).
Trebuie sa ajutati (in cazul in care programul nu calculeaza bine) la intocmirea acestei declaratii.
Legislatie:
ART. 41 - Declararea și plata impozitului pe profit
(5) Următorii contribuabili au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit, astfel:
a) persoanele juridice române prevăzute la art. 15 au obligația de a declara și plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul....
ART. 15 - Reguli speciale de impozitare
(2) În cazul organizațiilor nonprofit, organizațiilor sindicale, organizațiilor patronale.....
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#5 Mesaj de ioni459 »

Buna ziua,

Am introdus in ''Preluare date'' soldurile finale si rulajele la 31.12.2016 pentru un ONG fara activitati economice.
Am bifat la Configurare societati ''PJ fara scop patrimonial'', iar la verificarea Registrului de evidenta fiscala toate sumele si de la cheltuieli si de la venituri apar la coloana de ''Suma impozabila'' calculand astfel si impozit pe profit!

Cum ar trebui sa procedez sa apara sumele la Venituri Neimpozabile si Chelt neded?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG Venituri neimpozabile

#6 Mesaj de tomac »

Coloanele de venit neimpozabil, respectiv cheltuieli nedeductibile se completează manual.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#7 Mesaj de ioni459 »

Am modificat coloanele, a mers. Multumesc @tomac

In fereastra din dreapta la ''Ch pt protocol'' suma maxima dedeuctibila am suma 1.919, chelt inregistrate (ct.623) suma 667,
iar la chelt nedeductibile nu apare nimic? e bine asa?
Dupa ce am dat Validare, suma de 667 apare la coloana de Suma impozabila, e bine??
iar profit brut si profit impozabil suma de -667, si impozit pe profit -106

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG Venituri neimpozabile

#8 Mesaj de tomac »

De ce 667?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#9 Mesaj de ioni459 »

Suma de 667 este total rulaj cont 623 din anul 2016.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG Venituri neimpozabile

#10 Mesaj de tomac »

Nu are nici o treabă limitarea cheltuielii de protocol dacă nu are venituri de natură economică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#11 Mesaj de ioni459 »

Asa ar trebui..
Dar cum sa fac, ca dupa ce dau Validare apare in Saga la Profit brut si Profit impozabil suma de -667, si impozit pe profit -106?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ONG Venituri neimpozabile

#12 Mesaj de tomac »

Puneți manual suma neimpozabilă și nu actualizați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#13 Mesaj de ioni459 »

@tomac MULTUMESC!

dancud
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

ONG venituri din cotizatii

#14 Mesaj de dancud »

buna ziua,

In conditiile in care incasez venituri din cotizatii de la membrii am nevoie pentru anul 2024 sa emit un document justificativ pentru cotizatie.
Nota de decontare cotizatie, care va permite celui care a achitat cotizatia sa justifice cheltuiala.
Factura se emite pentru activitatile de natura comerciala.
Unde pot emite aceasta nota in Saga C ?
Multumesc

tudosien
Mesaje: 503
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: ONG Venituri neimpozabile

#15 Mesaj de tudosien »

Această "notă" nu există ca și document contabil justificativ în vreo prevedere din ce știu eu așa că nu cred că SAGA trebuie să o pună la dispoziție. Pentru încasarea cotizațiilor de la membrii la ONG eu știu că se folosește chitanța.

Scrie răspuns