Redirectionare impozit ONG

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bogatu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 12:07 pm

Redirectionare impozit ONG

#1 Mesaj de bogatu »

Buna ziua, va rog daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o monografie contabila pentru incasarea prin banca a sumelor care provin de la ANAF din redirectionarea impozitului de 2% din declaratia 230.
Va multumesc

ungureanua
Mesaje: 161
Membru din: Joi Oct 12, 2006 12:00 am
Localitate: vaslui
Contact:

Re: Redirectionare impozit ONG

#2 Mesaj de ungureanua »

Inregistrarea donatiilor primite
-donatii in bani
5311/5121 = 7331
„Casa in lei”/„Conturi la banci in lei” „Venituri din donatii”

bogatu
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mar 19, 2015 12:07 pm

Re: Redirectionare impozit ONG

#3 Mesaj de bogatu »

Multumesc frumos :wink: :P

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Redirectionare impozit ONG

#4 Mesaj de herganiec »

cum se mai procedeaza acum? Am vazut in program la statul de plata la detalii o sectiune cu redirectionare 2% catre ONG..
are idee cineva cum se face ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Redirectionare impozit ONG

#5 Mesaj de balazse »

Este posibil sa gresesc, dar parca exista doua posibilitati:
- faci o cerere catre platitorul de impozit (angajator), care va calcula, retine si va platii 2%/3,5% direct catre ONG (acest lucru mi se pare cam absurd mai ales unde sunt mai multi angajati si fiecare doreste sa redirectioneze in alt loc si atunci pentru fiecare faci cate un ordin de plata separat);
- anul urmator depui D.230 si redirectionezi cei 2%/3,5%, iar plata se va face de catre ANAF.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Redirectionare impozit ONG

#6 Mesaj de herganiec »

Era util ceva explicatii detaliate cum se utilizeaza aceste optiuni.. nu crezi?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Redirectionare impozit ONG

#7 Mesaj de balazse »

Eu asta am dedus din cele citite in normele metodologice postate de SeptimiuV aici:
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=10&t=42482

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Redirectionare impozit ONG

#8 Mesaj de herganiec »

pt cei interesati..

27.
(1) În sensul prevederilor art. 102 contribuabilii pot dispune asupra destinației unei sume reprezentând 2% sau 3,5% din impozitul datorat pe venitul din pensii prin depunerea la organul fiscal competent a unei cereri până la data de 15 martie, inclusiv, a anului următor celui de realizare a venitului, după cum urmează:
a) 2% pentru entitățile nonprofit care se înființează și funcționează în condițiile legii, a unităților de cult; sau
b) 2% privind acordarea de burse private; sau
c) 3,5% pentru entitățile nonprofit și a unităților de cult, care sunt furnizori de servicii sociale acreditați cu cel puțin un serviciu social licențiat, în condițiile legii.
(2) Opțiunea se exercită pentru susținerea entităților prevăzute la alin. (1) lit. a) și c) sau acordarea de burse private.
(3) În înțelesul art. 102 alin. (1) din Codul fiscal, sfera de cuprindere a entităților nonprofit este cea prevăzută la pct. 15.
(4) În situația prevăzută la alin. (1) lit. b), contribuabilii vor prezenta organului fiscal competent, în copie cu mențiunea «conform cu originalul», contractul privind bursa privată, precum și documentele de plată pentru aceste burse.
(5) Contribuabilii care optează pentru distribuirea cotei de 2% sau de 3,5% din impozitul datorat pentru susținerea entităților prevăzute la alin. (3) și (4) nu mai pot exercita aceeași opțiune pentru aceeași sursă de venit.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns