garantii de participare si garantii de buna executie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#31 Mesaj de eugen01 »

Ca si o continuare a topicului deschis aici, eu as citi cu atentie intrebare belibouc436 (15 iulie2009) raspuns Paturcai (16 iulie 2009) precum si raspunsurile lui Bogeanua (toate se gasesc in topicul actual).
ps.
Nu e ne voie sa ma citati.

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#32 Mesaj de apostus »

Ok.am inteles,dar problema mea este k eu am platit garantia bancii,acum luna asta am platit si restul sumei pt teren tot bancii,pe baza unui proces vb.deci banca cum o consider?furnizor?nu mi se pare corect.nu stiu ce cont sa folosesc pt banca ca sa pot inreg.sumele achitate.scuze k par ...sau sunt nauca dar sincer nu stiu cum sa fac sa fie bine :( :oops:

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#33 Mesaj de eugen01 »

E de ajuns analiticul la 2678 (Paturcai 04.Feb2008;pagina 1 a acestui topic).
Inregistram in 401 sau in 4111 doar cand avem factura.

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#34 Mesaj de ghineae609 »

Buna ziua dragi colegi,]

Daca tot dezbateti garantii aici haideti sa dezbatem inca o problema. E vorba de garantile ptr mic.ro.
Oamenii astia au fost obligati sa plateasca garantie pana sa-si finalizeze actele firmei, asa ca firma nefiind infiintata au platit din ca persoana fizica si asta a fost. Acuma dupa un an si ceva s-au trezit si aia de la mic.ro ca acea garantie ar trebui sa se regaseasca in firma contul 167 (de ce aici nu stiu). Bineinteles ca nu a fost inregistrata....acuma nici nu stiu la ce data sa o inregistrez.....oricum nici nu am documente....
Ma gandesc sa fac o creditare firma si apoi inregistrez garantia dar la ce luna? Vi se pare normal sa fie in contul 167? Nu este mai ok in 267?

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#35 Mesaj de eugen01 »

pai...recitind topicul..eu am inteles ca 2678 evidentiaza cel ce plateste garantia, iar 167 cel ce primeste garantia. :roll:

ghineae609
Mesaje: 781
Membru din: Mie Feb 09, 2011 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#36 Mesaj de ghineae609 »

Da, in 267 sau ma rog 2678. Ideea e ca aceasta garantie s-a platit in oct. 2010 si nu apare (cum am mai zis s-a achitat de pe contul personal). Nu ma mai pot intoarce in 2010. Ma gandeam sa o inregistrez la iulie 2011 ca altfel trebuie sa relistez tot anul..................
Ce ziceti?

hegedusa
Mesaje: 55
Membru din: Lun Dec 20, 2010 12:00 am

Re: garantii chirie spatiu

#37 Mesaj de hegedusa »

As dori sa ajut un prieten, dar ma depaseste, si asa ca apelez si eu la prieteni...
Anul trecut a fost constituita o garantie pentru chirie spatiu in ct. 267. In acest moment firma ar dori ca chiria aferenta pe 3 luni sa fie scazuta din aceasta garantie constituita. Este legal? si care ar putea fi notele contabile?
Mentionez ca firma a inchiriat la o firma spatiul comercial, dar pentru ca vremurile nu sunt propice, ar dori ca plata chiriei sa se faca din garantie ( pentru ultimele 3 luni). suma prinsa in balanta este din debit 267. cum incide acest cont?
Va rog un sfat, o parere.....
Multumesc

ochianad
Mesaje: 12
Membru din: Lun Iul 14, 2014 3:56 pm

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#38 Mesaj de ochianad »

in D300, la art. 15 Livrări de bunuri şi prestări de servicii scutite fără drept de deducere" am valoare cu semnul -, si am vazut ca aceaste sume reprezinta garantiile trecute in contul 2678, e corect sa le las asa? sau trebuie sa le scot (sa nu las nimic la pct. 15)?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#39 Mesaj de pinteae »

Garantiile de buna executie nu intra in sfera de aplicare a TVA, drept urmare nu se cuprind in decont. Sumele preluate trebuie eliminate manual din declaratie.

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#40 Mesaj de juravlev »

Buna ziua , am o situatie pe care eu nu pot sa o inteleg . Societatea face transport intracomunitar , achizitioneaza combustibil de la shell , o alta firma FDE AS se ocupa de recuperarea tva-ului intracomunitar ce se va compensa cu facturi viitoare de la shell. In contabilitatea actuala aceste facturi care prezinta tva-ul intracomunitar recuperat sunt inregistrate ca facturi cu taxare inversa intracomunitara , le declara in 390 si in 300 la rd 7 (7.1) apoi le transfera in 2678 , acest cont e cu sold compus din tot tva-ul recuperat . Faptic banii din acest tva nici nu se intorc la noi , valoric se scade din facturile de combustibil urmatoare si se achita daor diferenta . E corect asa ?
Eu stiam ca se conteaza prin 473 sau 461 si nu se declara nici in 390 si nici 300 .Am inteles eu gresit , va rog sa ma ajutati sa inteleg

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#41 Mesaj de pinteae »

Am aceeasi situatie (Shell , FDS), doar ca achizitiile de combustibil si taxa auto nu le declar prin 390, deoarece achizitiile sunt pe teritoriul altui stat.
Pe factura de FDS apar doua linii. Una cu suma TVA recuperata si una cu comisionul lor. Comisionul fiind un serviciu intracomunitar, trebuie sa-l transmiti prin D390.
Plata catre Shell se face la nivelul diferentei dintre facturile celor doi furnizori.
Inregistrarea TVA din facturile Shell, ce urmeaza a fi recuperata o fac prin contul 461.x, iar la momentul primirii facturii de la FDS sting soldul din 461.x cu suma inscrisa in factura.
Eugen Pintea

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#42 Mesaj de juravlev »

Acum am preluat societatea si nu le stiu chiar bine , incerc sa inteleg ce s-a operat
1.Exact cum ati zis, achizitia de combustibil se face prin shell hungary dar pe facturi vad ca scrie tot ,, facturat de.." ar trebuii sa prind fact pe shell sau pe cei care emit factura?
2.fact de la FDE sunt cu sume pe plus , banuiesc ca e tva recuperat iar cele cu minus sunt comisionul de recuperare ce va fi raportat in 390 ca servicii ?
3.fact de la shell , inreg normal combustibil iar tva il duc pe analitic la 461 si ii voi face compensare cu tva recuperat (-comision) de la FDE?
4. in lunile din urma tva-ul facturat de catre cei de la fde a fost dus in 2678 , il las acolo ? sa mai caut prin dosare sa-i vad componenta exacta si sa -i fac ce ?ca nu stiu sau sa las asa ?
5.unde se declara achizitiile de combustibil atunci , pana in prezent au fost declarate in 390, toate fact de shell sunt prinse ca si cum ar fi fost facturate pe franta
- momentan firma nu mai face transport ca a vandut masina dar mai vin recuperari pe FDE si incerc sa le inteleg corect sa pot lucra corect :) multumesc

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#43 Mesaj de juravlev »

si bineinteles ca vor sa lucreze din nou si va rog sa ma ajutati sa inteleg cum trebuie facut corect
:D

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#44 Mesaj de pinteae »

1. Eu le inregistrez pe Shell, cu exceptia facturii emise de EuroShell pentru achizitiile din Romania care sunt facturate cu TVA de 20% si furnizeaza cod de TVA de RO;
2. Fi atent!. Factura de FDE este cu plus deoarece este creditnote. Le vei inregistra invers (recuperare TVA cu minus si comisionul cu plus). Vei face doua receptii. Una fara taxare inversa (pentru recuperarea de TVA) si una cu taxare inversa (pentru comision);
3. Da;
4. Corecteaza! Creanta din TVA intracomunitar de recuperat nu are ce sa caute in 2678;
5. In D300 la achizitii intracomunitare scutite de TVA.
Eugen Pintea

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#45 Mesaj de juravlev »

multumesc din suflet pt ajutor

Scrie răspuns