garantii de participare si garantii de buna executie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
belibouc436
Mesaje: 395
Membru din: Mar Iul 11, 2006 12:00 am

#16 Mesaj de belibouc436 »

Multumesc mult!

constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

#17 Mesaj de constantinescui375 »

Am si eu o intrebare referitoare la garantii depuse la furnizori.
Pentru fiecare lucrare de montaj facuta, firmei i se opresste garantiia aferenta, urmand sa i se returneze la sfarsitul anului calendaristic. In 2010, dupa ce s-au returnat toate garantiile aferente anului 2009 s-au razgandit si mi-au trimis o factura cu "venituri din garantii", spre deosebire de "garantii montaj" cum imi facturau de regula. Am intrebat administratorul si mi-a spus ca sunt niste garantii oprite, pe care nu le va mai primi inapoi.
Intrebarea mea este pe ce ar trebui sa inregistrez aceste "venituri din garantii"?
Ma gandeam sa optez pentru 6581.01 ("Penalizari contracte comerciale") pentru ca asa o si percep ca o penalizare pentru niste lucrari neexecutate corect, in timp....etc
Pareri?
Multumesc anticipat!

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#18 Mesaj de paturcai »

Punctul 23 lit. d) din Titlul II al Normelor metodologice de aplicare a Legii 571/2003 privind Codul fiscal stabileste ca, dobanzile si daunele-interese, stabilite in cadrul contractelor economice incheiate cu persoane rezidente/nerezidente sunt cheltuieli deductibile pe masura inregistrarii lor.
Ina cest caz, atentie la cum este privit contul 6581. Nu se va considera ca fiind cheltuiala nedeductibila.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

constantinescui375
Mesaje: 40
Membru din: Lun Ian 11, 2010 12:00 am

#19 Mesaj de constantinescui375 »

Tocmai din acest motiv am ales sa inregistrez pe analitic.
Multumesc pt raspuns d-le patrucai.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#20 Mesaj de paturcai »

OK
:wink:
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

#21 Mesaj de romani473 »

am facut garantii dar nu le am m ai incasat ele s au facut din 1996-2006 s au ev pe ct 462 dc nu stiu nu eram...acuma ca sa le scot ce fac de recuperat nu le m ai recupereaza.

multumesc
IoanaR

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#22 Mesaj de paturcai »

O cheltuiala (in cazul nostru este o pierdere si va fi inregistratata ca atare, adica: o cheltuiala, contul 6581) pentru a fi recunoscuta in contabilitate trebuie sa produca un venit sau sa fie susceptibila de a produce un venit.
In cazul de fata garantia nu se mai poate recupera si atunci se va folosi formula contabila:
6581 = 462 (analitic distinct) pentru acele garantii care nu se mai pot recupera.
Asa cum mentionam mai sus, este vorba de o cheltuiala nedeductibila.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#23 Mesaj de tomac »

Ești sigur? Contul 462 e cont de pasiv și are sold creditor.Prin 6581=462 se dublează soldul, nu se anulează.Nu crezi că, mai degrabă, se trec pe venituri 462=7588
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

#24 Mesaj de paturcai »

Asa este
:-(
Aceeasi gafa confuzia intre 462 si 461
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tudosien
Mesaje: 501
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#25 Mesaj de tudosien »

Am platit garantie de participare licitatie inchiriere spatiu intr-un spital. Am castigat licitatia(AUGUST 2010-plata garantiei si licitatia) si pe ultima factura de chirie(Septembrie 2010) e mentionat ca plata facturilor(August-Septembrie) se compenseaza cu garantiile achitate. Am incercat sa-i conving sa facem "ia tu banii/da-mi-i inapoi" cu chitante de ambele parti ca sa nu ajungem la ordine de compensare, :?: :?: -pentru ce ? zic ei, din punctul lor de vedere totul e OK. Eu ce pot sa fac in cazul asta?

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#26 Mesaj de bogeanua »

Au dreptete.Scoateti plata din ct de garantie si o treceti pe 401 dar nu inainte de a verifica ce scrie in contract.

tudosien
Mesaje: 501
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#27 Mesaj de tudosien »

Contractul de inchiriere a spatiului nu stipuleaza nimic legat de compensare cu plata garantiilor. Ramane doar mentiunea de pe ultima factura(care am uitat sa mentionez e facuta cu creionul!). Daca "scot" plata de la creanta si o duc pe furnizori nu implica existenta chitantelor de ambele parti? Pe direct, 401=2678, ar trebui urmat mecanismul compensarii cum s-a mai discutat aici pe forum.

Avatar utilizator
bogeanua
Mesaje: 795
Membru din: Vin Mar 21, 2008 12:00 am
Localitate: SACELE-BRASOV
Contact:

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#28 Mesaj de bogeanua »

Aveti deja un document prin care justificati plata gararantiei.Faceti nota contabila asa cum v-am spus mai sus si eventual sa notificati proprietarul printr-o adresa.Cred ca este suficient.
In ceeace priveste nota contabila, daca plata s-a efectuat prin banca de exemplu,operati prin registrul de banca 2678=5121 cu minus si 401=5121 cu plus.La fel se poate rezolva si daca plata s-a facut cu numerar.
Nu puteti urma mecanismul compensarii deoarece nu exista facturi de ambele parti.

tudosien
Mesaje: 501
Membru din: Joi Sep 11, 2008 12:00 am

Re: garantii de participare si garantii de buna executie

#29 Mesaj de tudosien »

Am inteles, va multumesc!

apostus
Mesaje: 124
Membru din: Joi Iun 25, 2009 12:00 am

Re:

#30 Mesaj de apostus »

paturcai scrie:Eu zic sa ne ... dezbatem: problema si intr-un caz si in celalalt (al tau cu explicatii) si al meu ramane (lapidar asa cum l-am gasit in CONTABILITATEA INTREPRINDERII-INDRUMAR PRACTIC ACTUALIZAT SI COMPLETAT....APROBATE DE OMFP 1752/2005, Ed fundatiei Andrei Saguna Constanta 2006, ed a 8-a, pagina 118) nerezolvata.
Iata ce spune ditamai Universitatea:
Acordarea unui imprumut altei SC inclusiv a garantiilor platite furnizorilor (telefon, apa, energie el):
267 = 5121
Evidentierea achizitionarii creantelor pe credit:
267 = 269
Valoarea creantelor imobilizate incasate:
512 = 267
Pentru ca la contul 269 sa se scrie asa:
Evidentierea sumelor datorate pentru imobilizarile financiare (varsaminte de efectuat) (vezi ct. 261 la 267):
267 = 267
Plata sumelor pentru imobilizarile financiare:
269=5121
Ce obligatie sa imi creez folosind ct 269? Nu cumpar imobilizari financiare (parca asta inseamna Achizitionare)
Cine va fi avand dreptate?
Eu am fost sciitorul, noi ne-am dezbatut impreuna iar cititorul cu siguranta nu are decat de castigat.
Cand e vorba sa ma dezbat intotdeauna mai trec pe unde m-am dezbatut prima oara.
Imi pari cunoscuta si am sa mai trec.
Buna :) As vrea sa te intreb daca asa se procedeaza si pt achizitionarea unui teren la licitatie in care am platit garantia de 10% si valoarea terenului.In loc de ct 269 as putea pune 211,sau se procedeaza alfel...daca puteti sa ma ajutati.....

Scrie răspuns