Probleme descarcare de gestiune

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
szilagyia359
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2016 10:51 am

Probleme descarcare de gestiune

#1 Mesaj de szilagyia359 »

Buna ziua,
pentru a scoate marfa din gestiune, in urma facturarii pe Nedefinit, folosim Bonurile de consum. Nu reusesc sa identific nici un produs in gestiunea "Marfa". In conditiile in care pe alta societate procedez la fel si e ok.
Va multumesc! O zi buna!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Probleme descarcare de gestiune

#2 Mesaj de septimiuv »

Dacă e nedefinit nu e marfă.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Probleme descarcare de gestiune

#3 Mesaj de tomac »

Dacă e marfă nu puteți face bon de consum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Probleme descarcare de gestiune

#4 Mesaj de balazse »

Pentru SzilagyiA359
Foloseste meniul "operatii speciale".

szilagyia359
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2016 10:51 am

Re: Probleme descarcare de gestiune

#5 Mesaj de szilagyia359 »

Buna ziua,
problema e ca pe "Operatii speciale" nu putem evidentia pe facturi, doar daca trecem numarul acesteia la "informatii". Dar de ce nu apare nici un produs cand vreau sa scad pe Bon de consum.Multumesc pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Probleme descarcare de gestiune

#6 Mesaj de balazse »

Marfa nu este un produs consumabil, ca urmare este normal sa nu iti apara in lista la "bon de consum".
Acum vrei sa iti dam o solutie preferat de tine, in timp ce lucrezi gresit.
Ar trebui ca atat intrarile, cat si iesirile sa le inregistrezi cantitativ-valoric si sa nu lucrezi pe nedefinit.

szilagyia359
Mesaje: 3
Membru din: Mie Mar 02, 2016 10:51 am

Re: Probleme descarcare de gestiune

#7 Mesaj de szilagyia359 »

Buna ziua,
nu consider ca lucrez gresit, in ideea ca intrarile sunt pe marfa insa iesirile pe nedefinit, deoarece comercializam produse asamblate (mai multe produse tip marfa pe un reper vandut). Astfel le scad pe bonurile de consum ca descarcare de gestiune, atasate fiecarei facturi de iesire. Care ar fi alta varianta? Multumesc!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Probleme descarcare de gestiune

#8 Mesaj de zaineal »

Eu am urmatoarea situatie, marfa o inregistrez la tipul si gestiunea marfa, iar uneori la vanzare, clientul imi cere factura detaliata (nu avans marfa) inainte ca eu sa achizitionez produsele. pentru asta la factura de client, inregistrez pe nedefinit produsele, in contul 707, specific pe factura , livrarea va avea loc in data de... . Am creat o grupa si fiecarui produs din nedefinit de acest gen, ii asociez denumirea produse livrate cu proces verbal de predare-primire.
In momentul cand marfa e livrata si am confirmarea clientului de primire , operez prin bonuri de consum si selectez aceeasi grupa (asta pentru mine sa nu-mi scape ceva), gestiunea marfa si imi permite sa aleg marfa plecata.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Probleme descarcare de gestiune

#9 Mesaj de balazse »

Pentru SzilagyiA359
Daca faci pachet atunci poti sa faci pe un furnizor fictiv (cont 482 si pe aviz) sa inregistrezi stornarea produselor si incararea pachetului creat prin meniul intrari.
Totusi ce nu iti place prin meniul "operatii speciale"?

Scrie răspuns