CASangajat care beneficiaza de o pensie speciala (L223/2015)

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
birsoianun
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Feb 12, 2011 12:00 am

CASangajat care beneficiaza de o pensie speciala (L223/2015)

#1 Mesaj de birsoianun »

In conf cu art 141, lit b din codul fiscal, persoanele care au calitatea de pensionari ai unor sisteme proprii de asigurari sociale (pensionari prin legi speciale, L223/2015) sunt exceptati de la plata cas. In situatia unui angajat care beneficiaza de o astfel de pensie cum procedez in program sa nu-i retin si sa platesc CAS?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASangajat care beneficiaza de o pensie speciala (L223/2

#2 Mesaj de tomac »

În program e simplu, dar dacă puteți completa o d112 validă vă felicit.
Punctul de vedere al ANAF legat de scutirea de la art.141 este că se acordă dacă veniturile din salarii sunt pentru funcții ce nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii, dacă angajatorul e unul ce nu are obligații față de sistemul public de pensii.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: CASangajat care beneficiaza de o pensie speciala (L223/2

#3 Mesaj de herganiec »

si la sistemul privat de pensie? Daca se vireaza DOAR la o Casa de Pensii privata si la sistemul de stat nu se cotizeaza? Cum ar fii situatia?
Eu am vreo 50 angajati cu Casa Privata de Pensii si virez doar acolo CAS(e dreptacelasi % ca si la stat).

Acum fac D112 lunar dar modific manual baza pt CAS si suma calculata cu 0. si e ok. Se valideaza cu atentionari.
Am fost la Finante acum vreo 5-6 ani sa imi explice cum sa fac D112 si nu au stiut.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns