act aditional CIM

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

act aditional CIM

#1 Mesaj de velescuo239 »

am intocmit actul aditional din saga cu o data de la sfarsitul lui decembrie 2017.
data primiri actului aditional (stanga sus) trebuie sa coincida cu data incheierii actului aditional sau poate sa fie si azi cu data trimiterii in revisal?
exista vreo prevedere legala ca data primirii actului adițional sa fie aceeași cu data intocmirii actului?

nicolaea121
Mesaje: 22
Membru din: Joi Mar 05, 2009 12:00 am

Re: act aditional CIM

#2 Mesaj de nicolaea121 »

Data primirii actului adițional trebuie sa fie aceeași cu data intocmirii actului, chiar daca ai transmis acum in revisal modificarile.

Conf "Art. 17. (1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(2) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz."

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: act aditional CIM

#3 Mesaj de velescuo239 »

Merci colega.El a semnat actul aditional....deci l am informat...dar ma refeream la primirea exemplarului....daca i stipulat undeva un termen.... :D

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: act aditional CIM

#4 Mesaj de mateis152 »

Intrebare: la actele aditionale de modificare salariu brut, in present: 01.01.2018 - 31.03.2018 avem termen 20 zile de transmitere revisal, sau trebuie cel tarziu in data anterioara producerii si abia de la 1.04 se revine cu termenul? Sunt putin bulversata de modificari.


am citit art
(3) Orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) se transmite în registru în termen de 20 de zile lucrătoare de la data producerii modificării.
din HG 905, dar eu asa stiam ca e si pana acum. so?
Multumesc anticipat

Edit: Am citit si la final:
"(2) Prin excepție de la prevederile art. 4 alin. (3) orice modificare a datelor prevăzute la art. 3 alin. (2) lit. h) care se produce de la data intrării în vigoare a prevederilor prezentei hotărâri și până la data de 31 martie 2018 se transmite până la 31 martie 2018."

Inteleg ca pot transmite linistita modificari salariale in vigoare cu 1.02.2018, chiar pana la 31.03.2018, right?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: act aditional CIM

#5 Mesaj de herganiec »

da. Dar tot cronologic.
modificarea din 01.01.2018 primia apoi daca mai sunt altele urmeaza dupa (transmitere cel tarziu pana in 31.03.2018)
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns