setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de consu

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mocai
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 16, 2018 2:55 pm

setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de consu

#1 Mesaj de mocai »

Utilizez sagasoft partida simpla.
In sectiunea "administrare" am inregistrat clientul ca neplatitor de tva.
Fiind neplatitor de tva, toate cheltuielile cu achizitiile efectuate-atat cele de la furnizori platitori de tva cat si cele de la neplatitori de tva, trebuie sa se evidentieze in registrul jurnal de incasari si plati cu suma integrala platita, nicidecum doar baza impozabila, fara tva, iar in registrul de evidenta fiscala si la inchiderea de an trebuie sa se ia in calcul suma integral platita, nicidecum doar baza impozabila, fara tva.
Aceasta deoarece clientul este NEPLATITOR de tva tva si am bifat acest aspect la administrare.
De asemenea, ar trebui ca bonul de consum sa se emita pentru toata suma real platita, nicidecum doar pentru baza impozabila.
Totusi, daca inregistrez o factura de achizitii conform rubricilor din pagina de introducere, adica baza impozabila, cota de tva si tva aferent, bonul de consum va fi emis doar pentru baza impozabila, nu pentru totalul real platit, cu toate ca clientul este neplatitor de tva si am bifat aceasta optiune pe pagina de administrare. Daca folosesc drept artificiu bifarea rubricii tva integral nedeductibil, bonul de consum va fi emis pentru toata suma real platita, dar la inchiderea de an si in registrul de evidenta fiscala, aceasta suma este totalizata si tratata ca cheltuiala nedeductibila, deci incorect fiscal.
Ce setari trebuie sa fac in program pentru ca bonul de consum sa fie emis cu totalul sumei real platite, nu doar cu baza impozabila?

Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#2 Mesaj de tomac »

Includeți TVA în preț.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocai
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 16, 2018 2:55 pm

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#3 Mesaj de mocai »

A include tva in pret este cel mai simplu mod de a rezolva problema, dar este incorect si nu ma ajuta cu nimic.
Dimpotriva - imi ingreuneaza inutil munca de inregistrare a unei facturi cu multe obiecte/randuri inscrise.
In primul rand pentru ca, desi sunt neplatitor de tva, trebuie si eu sa depun declaratia cod 392 pentru tva aferent achizitiilor de la furnizori inregistrati in scopuri de tva; in conditiile inregistrarii unei operatiuni corect, cu baza impozabila si tva, prin export in excel se poate calcula foarte usor suma tva, pe care apoi o preei in declaratia cod 392 sau in orice alta situatia centralizatoare necesara pentru diverse analize de eficienta.
In al doilea rand pentru ca nu ma mai ajuta cu nimic acest soft informatic la inregistrare, atata timp cat imi cereti sa adun eu la fiecare cont din factura tva-ul si sa stabilesc astfel valoarea totala. Prin raspunsul dat de dumneavoastra si modalitatea propusa, ma obligati sa fac in plus, manual, cel putin cate doua operatii pentru fiecare obiect inscris in factura:
Anume: in conditiile in care, marea majoritate a programelor de emitere a facturilor inscriu numarul de bucati, valoarea unitara, valoarea totala ca produs intre primele doua si tva total ca produs intre valoarea totala si cota de tva, dumneavoastra imi propuneti ca solutie de rezolvare sa impart suma tva total la numarul de bucati pentru a determina tva unitar si apoi sa adun tva unitar la valoarea unitara pentru a o inscrie in program in pagina operatii-intrari in coloana valoarea unitara si sa-mi rezulte astfel valoarea totala corespunzatoare sumei real platite, care sa fie preluata apoi in bonul de consum.
Aceasta in conditiile in care este foarte simplu ca, doar printro simpla setare in soft, in bonul de consum sa se preia valoarea totala real platita, din coloana "total", nicidecum doar baza impozabila din coloana "valoare"

PROPUNERI:
1.Consider ca este mult mai simplu pentru dumneavoastra ca, prin adaptarea corespunzatoare a softului, in momentul in care am setat pe pagina de adimnistrare societatea ca neplatitoare de tva, in bonul de consum sa se ia in calcul toata suma platita, nicidecum doar baza impozabila! Asa cum la tiparirea notei de receptie apare toata suma real platita iar in registrul jurnal de incasari si plati se ia in calcul toata suma platita, la fel si in bonul de consum sa se ia toata suma platita pentru bunul/serviciul respectiv.
Este foarte simplu: doar printr-o modificare de soft facuta de dv, pe pagina "operatii-intrari" la emiterea bonului de consum, in loc sa se preia suma din coloana "valoare" (fapt incorect in cazul neplatitorilor de tva), sa se preia suma din coloana "total"- fapt foarte corect contabil pentru neplatitorii de tva. Concret, prin setarea in pagina de administrare ca neplatitor de tva, implicit programul de emitere a bonurilor de consum sa preia sumele in modalitatea descrisa. Asa consider a fi corect fata de noi, utilizatorii softului SAGA PS. Softul trebuie sa ne ajute, sa vina in sprijinul nostru, nu sa ne ingreuneze munca.

2. daca pe pagina "operatii-intrari" in coloana "nedeductibil" bifez "nedeductibil integral", la inchiderea anulul in calculul totalului cheltuielilor efectuate se ia toata suma inscrisa ca si cheltuiala nedeductibila; in mod corespunzator in cazul bifei 50%.
Dar, in cazul autoturismelor utilizate in regim de deductibilitate 100% sau numai de 50%, doar tva-ul este nedeductibil in cotele respective, baza impozabila este deductibila corespunzator prevederilor din CF art.25.
Ori, in cazul de fata, descris mai sus, cum se corecteaza calculul la inchiderea de an, astfel incat atat REF cat si situatia impozitului sa reflecte corect tipul de cheltuiala efecuata, respectiv tva deductibil 50% sau tva nedeductibil integral?
Va multumesc pentru intelegere si sprijin.
Ultima oară modificat Lun Feb 26, 2018 1:09 pm de către mocai, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#4 Mesaj de tomac »

D392 nu se depune de vreo 2 ani. Momentan e suspendată depunerea acestei declarații.
Nu este necesar să adăugați nimic manual. Există soluții pentru asta. Sunt explicate în help. Și aici http://www.sagasoftware.ro/?tag=tips-trics

1. în contabilitatea în partidă simplă nu există reglementate documente pentru mișcări de stocuri. Nici NIR nici bonuri de consum nici altceva. Consumurile sunt irelevante.
2. programul calculează corect deductibilitatea. mai verificați datele.
- dacă este integral nedeductibilă plata atunci intrarea se operează pe tip de operație nedeductibilă și în detalii se alege I - Integral nedeductibil
- dacă este 50% deductibil atunci intrarea se operează pe tip deductibil integral și în detalii se alege N50.
În ambele situații doar partea care reprezintă suma deductibilă se va lua în considerare la stabilirea venitului impozabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocai
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 16, 2018 2:55 pm

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#5 Mesaj de mocai »

Fara a dori sa fie interpretata ca dorinta de polemizare ci, numai in interesul subiectului in sine (in fond, contradictia este calea progresului, zice-se :D ), va trimit mai jos prevederile legale pe care le-am avut in vedere atunci când am sustinut ca, si in contabilitatea in partida simpla, sunt necesare NIR si BC, acestea fiind reglementate de legislatia in vigoare, astfel:
Ordinul ministrului finanţelor publice nr.170/ 2015 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind contabilitatea în partidă simplă

REGLEMENTĂRI CONTABILE privind contabilitatea în partidă simplă
3. În funcţie de necesităţi, persoanele care conduc contabilitatea în partidă simplă pot utiliza şi alte formulare financiar - contabile prevăzute în Normele metodologice de întocmire şi utilizare a documentelor financiar - contabile, aprobate prin Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 3.512/2008 privind documentele financiar - contabile, cu completările ulterioare. În acest caz, elementele referitoare la conturi, debit, credit, semnături de aprobare, avizare, precum şi alte elemente similare, nu se completează.
4. Persoanele care conduc contabilitatea în partidă simplă pot folosi şi alte formulare prevăzute în mod expres de acte normative care reglementează activităţi economice specifice (agricultură, exploatarea masei lemnoase, jocuri de noroc etc.).

P.S. Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 3.512/2008 privind documentele financiar – contabile a fost abrogat si inlocuit prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr.2634/2015 privind documentele financiar - contabile

NOTĂ DE RECEPŢIE ŞI CONSTATARE DE DIFERENŢE (Cod 14 - 3 - 1A)
Nota de recepţie şi constatare de diferenţe (NIR) serveşte ca:
- document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.

BON DE CONSUM (Cod 14 - 3 - 4A)
BON DE CONSUM (colectiv - Cod 14 - 3 - 4/aA)
Bonul de consum serveşte ca:
- document de eliberare din magazie a materialelor;
- document justificativ de scădere din gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.
Se întocmeşte pe măsura eliberării materialelor din magazie pentru consum.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#6 Mesaj de tomac »

Eu nu am spus că nu pot. Am spus că nu sunt reglementate și nici obligatorii. Și simplul fapt că se pot utiliza nu le face nici obligatorii și nici nu le face relevante.
OMFP 170/2015 face trimitere explicită la 3512. Acesta fiind abrogat trimiterea e nulă implicit. Dacă ar exista un act care să corecteze trimiterea din 170 către 2634 ar fi altceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#7 Mesaj de mandeala »

Daca la intrari introduceti fact si componentele ei in ecranul de jos , cand ajungeti la valoare tastati CTL+T , atunci programul va calculeaza valoarea cu TVA a fiecarui element din factura.

In acest caz, cand faceti BC va ia valoarea cu TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#8 Mesaj de balazse »

mocai scrie:A include tva in pret este cel mai simplu mod de a rezolva problema, dar este incorect si nu ma ajuta cu nimic.
Mie partea asta mi-a placut, doar ca nu am inteles de unde baza legala pentru cele postate.

mocai
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 16, 2018 2:55 pm

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#9 Mesaj de mocai »

Ce baza legala si pentru ce anume solicita colegul nostru din Satu Mare?
Intrebarea mea se referea, exclusiv, la modul de intruducere a datelor in pagina "operatii/intrari", nicidecum la legalitatea sau nelegalitatea includerii tva in pretul total (pentru a-i da sau nu o anume baza legala)!
Am scris ca "este incorect" ca softul sa impuna operatorului/utilizatorului sa faca operatii/tastari/calcule suplimentare pentru a introduce datele inscrise intr-o factura, avand in vedere si corelarea softului SAGA cu modalitatea generica de completare a facturilor de catre emitenti: in proportie covarsitoare, datorita programelor utilizate, facturile contin cota de tva, numarul de bucati, valoarea nominala/buc, valoarea totala si tva totala.
Ori, pentru a introduce toate aceste date, operatorului ii este mult mai facil, mult mai usor sa le preia pur si simplu din factura si sa le introduca in pagina SAGA "operatii/intrari"!
Apoi softul sa le preia si sa emita bonul de consum pentru valoarea totala a bunului respectiv introdus (deoarece am setat in pagina administrare neplatitor de tva, setare ce ar trebui sa fie implicita pentru toate celelalte celelalte operatiuni), in loc sa preia suma inscrisa in coloana "valoare", fara tva (doar baza impozabila).
Sa ne gandim cate operatii face intr-o zi, un contabil care introduce datele primare (conta primara-facturi, niruri, bonuri de consum, etc).
Daca adunam facturile introduse de acesta in numai opt ore si estimam doar un total de 500-600 de intrari introduse intr-o zi, inseamna cel putin un total estimat de cel putin 500-600 tastari de combinatii CTRL T sau CTRL K.
Putem estima, astfel ca cele 500-600 de tastari suplimentare totalizeaza circa una ora de munca suplimentara? Cu oarecare exagerare, eu cred ca da.

Da, am inteles, se poate utiliza acea combinatie de taste CTRL T sau CTRL K, dar eu consider ca este mult mai facil, mult mai in folosul operatorului/contabilului sa introduca pur si simplu datele din factura, iar softul sa preia totalurile si sa emita bonul de consum cu valoarea totala. Este vorba doar de o schimbare de setare: in loc sa se preia datele dintr-o coloana (valoare), s-ar prelua din alta coloana (valoare totala). Apropo, pentru tva de 5% ce combinatie de taste se foloseste?
Pentru mine este simplu. Pentru tine, colegule din Satu Mare, cum ar fi? Nu ar fi si in sprijinul tau? Si al tuturor utilizatorilor de SAGA?
Iar aici am rugamintea a se avea in vedere ca aceasta problema a introducerii datelor si a emiterii bonului de consum este, pentru neplatitorii de tva, atat in contabilitatea in partida dubla, cat si in contabilitatea in partida simpla de la care am plecat eu cu intrebarile.
Cat despre necesitatea de a se emite NIR si BC in contabilitatea partida simpla, am scris deja si am postat baza legala!
In final, problema ridicata de mine nu a privit corectitudinea sau incorectitudinea includerii tva in pret de catre neplatitori (cum, poate in mod eronat, s-a inteles), ci a softului care presupune operatii/tastari suplimentare pentru se realiza acest aspect, in conditiile in care orice softul trebuie sa vina in sprijinul utilizatorului acestuia.
Cu consideratie pentru atentia acordata! In fond, divergentele de opinii pot conduce la solutii viabile pentru toate partile...

mandeala
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 06, 2007 12:00 am

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#10 Mesaj de mandeala »

Ceea ce spuneti dvs ar fi ok daca ati lucra numai cu firme neplatitoare de TVA, deoarece atunci cand primiti o factura de la un platitor de TVA in factura produselor se evidentiaza baza impozabila si TVA, deci nu se face totalul pe fiecare produs in parte.Singurele firme care fac si totalurile sunt cele gen Metro... etc. Dar sunt putine.Deci nu vedeti totalul pe fiecare produs in parte.

Este foarte usor sa tastati CTRL+T si va calculeaza valoarea + TVa.

Daca doriti puteti sa treceti in locul valorii, direct suma : baza impozabila +TVA ( vi se pare mai usor asa, sa calculati aceasta valoare separat, deoarece ea nu este inscrisa in factura)?

Dar aplicand metoda cu tastarea celor 2 taste, sa stiti ca atunci cand se depunea D392 programul calcula corect achizitiile de la persoane platitoare de TVA, despartite in baza si TVA.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#11 Mesaj de balazse »

Pentru MocaI
Colegul asta din Satu Mare, are si un nume de utilizator, care se poate folosi, dar ma gandesc ca a avut un rost anume de a posta astfel, lucru poate tie ti-a facut o anume placere.
Daca doreai sa soliciti opinii despre o sugestie, trebuia sa postezi in meniul "sugestii", precum sa trimiti un e-mail echipei Saga.
Ma gandesc ca totusi exista niste impedimente tehnice pentru a realiza cele mentionate de tine (cum ar fi cazul in care esti inregistrat in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare), dar cine stie, poate ai noroc.
La 500-600 intrari pe zi nu prea imi vine sa cred ca mai esti neinregistrat in scopuri de TVA (nu prea vad rostul), dar este posibil sa ma insel.
De altfel, a fost deja o sugestie asemanatoare in acest sens in trecut, adica o mai buna metoda de inregistrare a documentelor pentru a putea genera D.392, dar nu isi mai are rostul o data ce nu este nevoie de acea declaratie, precum modul de generare conform celor mentionate de MandealA.
Totusi, daca ti-ar placea ca programul sa functioneze intr-un anumit fel, atunci posteaza ca atare, nu ca ar functiona gresit.

mocai
Mesaje: 5
Membru din: Mar Ian 16, 2018 2:55 pm

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#12 Mesaj de mocai »

Pentru Balazse.
Fiind la inceputuri in privinta accesarii si utilizarii forumului, invat sa navighez din mers;cand postam raspunsul respectiv, nu aveam in fata postarea ta si inca nu stiam cum sa fac scroll ca sa revad in subsolul paginii postarea ta si numele tau, retinusem doar localitatea.
Daca asta te-a deranjat, imi cer scuze, nu am urmarit sa te ofensez.
Pe frontispiciul forumului este scris "Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim", deci as aprecia mai mult un ton mai prietenos din partea celor ce posteaza pe forum.
In fond noi, nestiutorii, solicitam sfaturi, solicitam ajutor, nicidecum "lectii" .
Pentru ca eu tocmai asta am si scris, adica "Propuneri":
Daca s-ar fi citit cu atentie solicitarea mea, s-ar fi vazut ca am propus un anume mod de rezolvare, nicidecum nu am criticat ca functioneaza gresit!!!
Tu scrii "Totusi, daca ti-ar placea ca programul sa functioneze intr-un anumit fel, atunci posteaza ca atare, nu ca ar functiona gresit."
Concluzia ta nu corespunde cu sensul real al postarii mele, pe care o poti reciti AICI:
"Da, am inteles, se poate utiliza acea combinatie de taste CTRL T sau CTRL K, dar eu consider ca este mult mai facil, mult mai in folosul operatorului/contabilului sa introduca pur si simplu datele din factura, iar softul sa preia totalurile si sa emita bonul de consum cu valoarea totala. Este vorba doar de o schimbare de setare: in loc sa se preia datele dintr-o coloana (valoare), s-ar prelua din alta coloana (valoare totala). Apropo, pentru tva de 5% ce combinatie de taste se foloseste?
Pentru mine este simplu. Pentru tine, colegule din Satu Mare, cum ar fi? Nu ar fi si in sprijinul tau? Si al tuturor utilizatorilor de SAGA?"

Intrebare: esti creatorul softului SAGA PS sau doar utilizator ca si mine? Daca esti doar utilizator, atunci respecta-mi dreptul de a fi mai putin informat in ale SAGA decat tine, mai novice.
Daca esti creatorul softului, consider ca orice discutie asupra lui este benefica, daca este constructiva.
Esti moderatorul forumului?
Daca da, bobarnacul peste nas pe care mi-l dai nu prea este in ton cu scopul in sine al forumului.
Deci, hai sa punem in practica ceea ce scrie sus, pe pagina: "Aici ne tutuim, vorbim, ne imprietenim"!
Eu invat de la cei mai formati decat mine in ale SAGA, deci si de la tine; poate ca si respectivii vor avea ceva bun de invatat de la mine.
Hai sa ne imprietenim, nu se ne contram!
Da, opinia mea este ca utilizarea a trei combinatii de taste pentru a introduce valoarea totala functie de cota de tva, este o munca in plus pentru operatorul SAGA, indiferent cate inregistrari trebuie sa faca intr-o zi!
Gandeste-te la un contabil ce conduce contabilitatea la mai multi clienti, atat platitori cat si neplatitori de TVA! Poate foarte usor gresi, cand trece de la unul la altul...
Un PFA neplatitor de tva poate tine atat contabilitate in partida simpla, cat si in partida dubla, este optiunea sa legala.
Am verificat ieri in SAGA C, simuland un client test.
Rezultatul? Bonul de consum a fost emis ca in PS, tot numai pentru valoarea fara tva; pentru a fi emis cu valoarea totala trebuie introdusa de catre operator aceasta valoare sau trebuiesc utilizate combinatiile de taste.
Nu ar fi mai simplu ca softul sa preia valoarea totala din coloana "total", decat sa o preia pe cea din coloana "valoare", in cazul neplatitorilor de tva ce tin ori contabilitate in partida simpla ori in partida dubla?
Problema e aceeasi in ambele parti, si in partida dubla si in partida simpla.
Aceasta e intrebarea mea.
Poate ca exista o motivatie concreta, ce tine de principiile contabile, nicidecum doar de vointa.
Da, EXISTA acele combinatii de taste, dar intrebarea mea a fost si este: nu e mai util cum am propus eu, pentru toti utilizatorii softului SAGA?
Cu mult respect, Balazse, consider neconstructiva continuarea polemicii pe aceasta tema. Iti urez susces si iti astept cu interes si placere, oricand, opiniile.
Ionel- un prieten utilizator novice al SAGA!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#13 Mesaj de balazse »

Sunt un simplu utilizator la fel cum esti si tu, precum nu cred ca ti-am dat nici o "lectie", ci mai degraba sfat/solutii.
Daca citesti cu atentie prima (20 Feb 2018 12:38) si a doua (26 Feb 2018 12:50) postare a ta, din care am si citat la un moment dat, atunci o sa intelegi de ce am scris cele postate, si cred ca de cele mai multe ori scriu pe cat posibil in mod normal.
Stiu ce inseamna sa conduci contabilitatea atat pentru platitori si neplatitori, iar daca folosesti un program te obisnuiesti cum timpul de modul de utilizare.

Daca ai fi citit cu atentie cele postate de mine, ai fi observat ca ti-am propus sa trimiti e-mail echipei Saga pentru a primi un raspuns concret (si doar opinii din partea noastra al utilizatorilor), deoarece doar ei iti pot zice daca se poate implementa sau nu cele dorite.

nitah
Mesaje: 342
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Obligativitate intocmire NIR

#14 Mesaj de nitah »

Va rog frumos sa-mi spuneti parerea ,ref la obligativitate intocmire NIR ,pt o SC ,platitoare de tva,cu sediul la Bloc ,care are ca domeniu de activitate executie lucrari de constructii la terti.
Administratorul SC ,care este si salariat ,cumpara pe baza de facturi ,mat de constructii ,pe care le pune in opera la clienti.Nu are gestionar angajat si nici un spatiu in care sa stocheze mat de constructii.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: setari program sagasoft PS privind emiterea bonului de c

#15 Mesaj de balazse »

Despre obligativitatea notei de receptie se poate citii postarea lui ApetreM aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=15934

In ceea ce priveste serviciile in curs de executie, citeste aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=21790

Scrie răspuns