Import China

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Import China

#1 Mesaj de imrehl »

Buna ziua!

O cunostinta vrea sa infiinteze un SRL, microintreprindere in Romania,dar are mai multe intrebari:
1.Achizitie marfa din China,la prima faza ajunge marfa in Romania unde trebuie sa platesc taxe vamale si TVA?
2.In viitor marfa din China va ajunge direct in Marea Britanie sau in Germania inca nu s-a hotarat (in depozitul Amazon) unde se si va vinde de catre Amazon.
3.Asta se poate face? Cine plateste in acest caz taxele vamale si TVA-ul aferent acestro marfuri? Firma din Romania ce obligatii va avea in acest caz?
4.Marfa se va vinde catre persoane fizice de pe site-ul Amazon (web shop).Vor avea un contract cu Amazon si va factura catre firma din Romania pe baza de acest contract.
4.Ce declaratii se depun in acest caz in Romania?D300?D301?D390?La vama se declara ceva?
5.Casa de marcat va trebui?
6.Cum inregistrez firma neplatitor de TVA sau depun documentatie sa fie platitor de TVA? Cum este mai avatajos?
Va multumesc!

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Import China

#2 Mesaj de imrehl »

La prima intrebare ma refer daca trebuie sa plateasca taxe vamale si TVA in Romania?
Va rog scrieti ajutati-ma cu raspunsuri la intrebarile mele.
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import China

#3 Mesaj de tomac »

1. În vamă. Se plătesc în România dacă marfa intră în UE în România. Altfel dacă marfa ajunge în port la Rotterdam se face vamă acolo și acolo se plătește TVA și, dacă este cazul, taxe vamale.
2. În cazul ăsta ies din discuție taxele vamale din RO, dar rămâne valabil ce am scris la punctul 1. Se va plăti TVA și taxe vamale în locul în care se face importul la intrarea pe teritoriul UE
3. Reformulați întrebarea. Nu are nici o noimă? Cum adică "asta se poate face"? De plătit va plăti întotdeauna cel care importă, fie direct, fie prin comisionar.
4. În acest caz dacă se livrează în UE trebuie avut în vedere plafonul de vânzări la distanță.
5. Depinde. D300 se depune dacă e înregistrat plătitor de TVA în RO. D301 se depune doar în cazul în care e neplătitor și efectuează AIC de bunuri în RO sau de servicii în RO, ceea ce nu este cazul importurilor. D390 se depune numai la achiziții sau livrări intracomunitare și numai dacă partenerul furnizează cod valid de TVA emis de alt stat UE
6. Nu
7. Cum înregistrați o firmă neplătitoare de TVA?! Adică?! Firma nou înființată este implicit neplătitoare de TVA. Poate opta ulterior înființării să devină plătitoare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Import China

#4 Mesaj de imrehl »

Va multumesc mult pentru raspunsuri si timpul acordat!M-am lamurit.
Cum adică "asta se poate face"? Daca marfa din China va ajunge direct in Marea Britanie sau in Germania...si nu in Romania.
O zi minunata va doresc!

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Import China

#5 Mesaj de robut »

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema : societate din RO platitoare de tva doreste sa achizitioneze marfa din China si sa o vanda in Ucraina. Marfa nu va ajunge in Romania , ci va fi transportata direct in Ucraina. De transport se va ocupa firma din RO.
1. Cine plateste taxele vamale, tva ? importatorul din Ucraina?
2. Ce obligatii are firma din RO?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import China

#6 Mesaj de tomac »

1. Cine face vama. În acest caz cel din Ucraina.
2. Să emită factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns