Desfiintare post angajat-Asistent comercial

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Desfiintare post angajat-Asistent comercial

#1 Mesaj de dinut171 »

Va rog frumos sa ma ajutati intr-o speta:
1.Sediul secundar al societatii s-a desfiintat(inchis la Registru Comertului), iar angajata care lucra in acel sediu este in concediu crestere copil pana la 2 ani si as dori sa stiu daca pot sa ii desfiintez in perioada aceasta postul de angajat-asistent comercial?
Mentionez ca societatea are un alt punct de lucru care nu necesita acest post (asistent comercial).
2.Va rog daca se poate cum sa procedez in aceasta situatie?
Va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Desfiintare post angajat-Asistent comercial

#2 Mesaj de herganiec »

pe care firma e angajata..? cum scrie in CIM? faptul ca sunt 2 puncte de lucru nu cred ca conteaza cand e angajat pe firma principala.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dinut171
Mesaje: 86
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

Re: Desfiintare post angajat-Asistent comercial

#3 Mesaj de dinut171 »

Draga Herganiec
Salariatul este angajat pe punctul de lucru (sediu secundar) -ca asistent comercial iar punctul de lucru(sediu secundar)s-a desfintat(inchis).Salariatul este in concediu crestere copil pana la 2 ani si ma interesa sa stiu care este procedura pentru desfintarea postului si daca se poate fiind in concediu de crestere copil.Din cate stiu eu o societate poate sa aiba :
1-Sediu social
2-Sediu secundar (punct de lucru)

Eu am intrebat altceva -Daca pot sa ii desfintez postul ? Avand in vedere ca este in concediu crestere copil pana la 2 ani.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Desfiintare post angajat-Asistent comercial

#4 Mesaj de herganiec »

desfiintarea postului salariatei/salariatului aflat in concediu crestere copil nu poate fi dispusa in perioada acestui concediu intrucat angajatorul are obligatia ca la revenirea din concediu sa il reintegreze pe acelasi post.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Desfiintare post angajat-Asistent comercial

#5 Mesaj de herganiec »

In conformitate cu art.60 lit. e) din Codul muncii concedierea salariatilor nu poate fi dispusa pe durata concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, pana la implinirea varstei de 3 ani.
Salariatele/salariatii care se afla ori s-au aflat in concediul de cresterea copilului beneficiaza de protectia instituita prin dispozitiile art. 25 din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.
Astfel, potrivit art. 25 alin. (2) din acest act normativ, este interzis angajatorului sa dispuna incetarea raporturilor de munca sau de serviciu in cazul:
a) salariatei/salariatului care se afla in concediu crestere copil in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se afla in plata stimulentului de insertie prevazut la art. 7.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns